שלוש שנים אחרי מבצע 'צוק איתן' מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה ביום שישי לדיון מיוחד בנושא גופות החיילים והאזרחים המוחזקים על ידי חמאס בעזה במטה האו"ם בניו יורק. בדיון נשאו דברים לאה גולדין, אמו של החייל הדר גולדין הי"ד שקראה לחברות המועצה לפעול באופן מיידי להשבתם של גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול הי"ד ושל האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, וכן שגריר ישראל באו"ם דני דנון שטען שם כי "האחריות היא על הרשות הפלסטינית".

"אנחנו לא ההורים הישראלים הראשונים שאיבדו ילד אהוב במהלך קרב בהגנה על ארצנו, ולצערי, אנחנו לא האחרונים", אמרה גולדין בגרון חנוק על בימת הנואמים. "אבל, אנחנו חווים כאב אחר כי הבן שלנו לא היה קורבן של המלחמה בעזה, אלא קורבן של הפסקת האש, הפסקת אש הומניטרית, אשר תווכה וקיבלה חסות מהאו"ם".

"מה קרה לאחר שהדר נהרג ונחטף? מה קרה אחרי שמנהיג האו"ם גינה את החטיפה וקרא להחזרתו המיידית?", שאלה גולדין והשיבה "כלום. לחלוטין כלום".

לאה ושמחה גולדין, הוריו של חלל צוק איתן הדר גולדין בטקס האזכרה השנתי לחללי צוק איתן. צילוםף הדס פרוש, פלאש 90
לאה ושמחה גולדין, הוריו של חלל צוק איתן הדר גולדין בטקס האזכרה השנתי לחללי צוק איתן. צילוםף הדס פרוש, פלאש 90

 

ארה"ב ואוקראינה הן חברות המועצה שכינסו את הדיון במתכונת "אריה פורמולה", דיון מיוחד ולא פורמלי של המועצה. לצד משפחת גולדין, בדיון השתתף גם שר המשפטים של קנדה לשעבר, ארווין קוטלר.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, שיזם את הדיון יחד עם משפחת גולדין אמר לקראת הדיון כי "כבר יותר משלוש שנים שחמאס מחזיק באכזריות בלתי נתפשת באזרחים ובגופות חיילים ישראליים בניגוד לכל חוק או אמנה בינלאומית. הקהילה הבינלאומית צריכה לממש את אחריותה ולהפעיל את כל כובד משקלה על החמאס כדי לשים סוף למצב הקיים. נמשיך לפעול בכל האמצעים עד שנשיב את אזרחנו וחיילינו לישראל".

בצד הישראלי לא מפתחים ציפיות גבוהות ממועצת הביטחון העויינת, שרק בשבוע שעבר הצביעה באופן גורף נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, נאלצה להשתמש בזכות הווטו של מדינתה כדי למנוע את קבלת ההצעה המצרית לעקר מתוכן את ההחלטה בנוגע לירושלים.

בימים אלה נערכים בארצות הברית ובישראל לקראת העלאת ההצעה הזאת לדיון במועצה הכללית של האו"ם – שם אין זכות ווטו והחשש הוא שתתקבל החלטה פרו-פלסטינית נוספת, הפעם סביב סוגיית ירושלים. 

לפני כולם

לפני כולם