כ-70% מהילדים במחלקה ההמטו- אונקולוגית ילדים בבי"ח הדסה' העומדת בימים אלו לפני קריסה, אינם ישראלים. כך לפי נתונים שמפרסם ארגון 'לביא'. חלק מן הילדים הינם 'תיירי מרפא' המגיעים מחו"ל, והיתר תושבי הרשות הפלסטינים אשר אינם ישראלים.

הארגון ליקט את הנתונים מתוך מכתב של פרופ' זאב רוטשטיין מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה שנשלח לאחרונה לעו"ד אליעד שרגא בתגובה למכתב שכתב האחרון ליועמ"ש בעניין קריסת המחלקה המטו-אונקולוגית ילדים. ממכתבו של רוטשטיין עולה כי בשנת 2016 טופלו במחלקה רק 12 ילדים ישראלים, לעומת 21 ילדים מהרשות הפלסטינית ו-7 ילדים נוספים תיירים מהעולם. נתונים דומים נרשמו גם בשנת 2015 אז טופלו במהלך השנה במחלקה רק-15 ילדים ישראלים לעומת 18 פלסטינים ו-7 תיירים.

פרסום הנתונים מגיע על רקע המאבק המתנהל בין הנהלת המרכז הרפואי הדסה לצוות הרופאים של מחלקת ההמטו-אונקולוגית ילדים, לאור טענות הרופאים על מחסור בתקציבים ובכוח אדם הפוגעים באיכות השרות והטיפול בחולים. לאחרונה אף החריף המשבר עד להודעת הצוות הרפואי על התפטרות קולקטיבית שצפויה להיכנס לתוקף בחודש הבא.

בתגובה לנתונים קראו בארגון לביא לשר הבריאות ליצמן לפעול ולהיכנס לעובי הקורה "אנו קוראים לשר הבריאות יעקב ליצמן לפעול ולהיכנס לעובי הקורה. לא יתכן שהטיפול במטופלים מהרש"פ ומהעולם יבוא על חשבון ילדים ישראלים. בימים אלה נחקק חוק הסדרת תיירות מרפא אנו קוראים להכניס לרגולציה את תיירות המרפא מהרש"פ בחוק". אמרו.

השבוע במהלך ביקור אשת נשיא ארה"ב מלניה טראמפ ואשת רה"מ שרה נתניהו במחלקה, מחו הוריי הילדים המאושפזים על הכוונה לסגור את המחלקה.

אתמול (רביעי) התייצב שר הבריאות יעקב ליצמן לצד דרישתם של רופאי הדסה הבריאות בדרישתם שלא יטופלו ילדים במחלקת המבוגרים. השר העביר למנהל בית החולים, הפרופ' זאב רוטשטיין, מסמך הנחיות בנוגע להתנהלות המחלקה. ובו נכתב כי ההנחיה העיקרית היא "הפרדת המחלקה ההמטואונקולוגית לילדים מהפעילות למבוגרים והבטחה כי הטיפול בילדים יעשה על ידי מומחים בהמטואונקולוגיה ילדים בלבד, לפי הכללים המפורטים במסמך". עוד נמסר כי "שר הבריאות סמוך ובטוח כי ההנחיות שהוצאו מעניקים אפשרות לכל הצדים להגיע להסכמות באשר להמשך פעילות המחלקה בהדסה, תוך הסדרת הפערים שהיו, ובכך להגיע לסיום המשבר, לטובת הילדים".

 

 

 

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20