אלי אביבי, מקים מדינת אכזיב ומי שעמד בראשה עד היום, הלך הלילה (ד') לעולמו בגיל 88. מדינת אכזיב, הממוקמת על חוף הים בסמוך לשרידי היישוב הקדום אכזיב, מוגדרת כ'מדינה לכאורה'. כלומר, היא הוכרזה על ידי העומדים בראשה ועומדת בקריטריונים של המשפט הבינלאומי, שכן יש לה סממני עצמאות כמו דגל והמנון, ואף הונפקו לה דרכונים, אך היא לא זכתה להכרה רשמית כלשהי של מדינה אמיתית בקיומה.

"מדינת אכזיב הקטנה, שוכנת בחיק הטבע, התושבים: אלי ורינה אביבי. הממשל: הנשיא נבחר פה אחד, בפה שלו. המנון: המיית גלי הים, ההתמכרות: לשמש לים, לחול לאהבה ולאלוהים. החזון: לאלף השנים הבאות שמירה על צביון המקום", כך נכתב בחוקת המדינה שניסח אביבי ב-1972.

אלי אביבי
אלי אביבי ז"ל במדינתו ב-2011. צילום: משה שי, פלאש 90

ב-1952 שכר אביבי מהמדינה שני מבנים על חוף הים, לאחר שהכפר ננטש במלחמת העצמאות. הוא בנה שם את ביתו ואף פתח במקום מוזיאון אקלקטי לתולדות הכפר בן ה-3,000 שנה ויותר, בו מוצגים ממצאים ארכאולוגיים מיוחדים. הכפר, שזכה להצלחה, מושך אליו צעירים בליינים רבים, בעיקר בשנות ה-70 המאוחרות, עד היום. ההצלחה הביאה להקמת כפר נופש במקום.

כצעד מחאה נגד בנייתו של הגן הלאומי במקום, הקים אביבי, יחד עם רעייתו, את מדינת אכזיב ב-1971 ומינה עצמו לנשיאה. רק בשנת 1988 חובר הכפר לרשת החשמל הישראלית.

מדינת אכזיב. צילום: ארכיון אוצרות הגליל

 

תגובות רבות נאספו ברשת עם היוודע הבשורה על מותו. "אלי אחי היקר המיוחד והאהוב בצעירותך היית בין מקימי חיל הים. אתה האדם הראשון שדאג לאיכות הסביבה לשימור עתיקות כשישים שנים חי באכזיב והשאיר במקום מורשת מיוחדת", כתבה עליו אהובה בן עמרם בפייסבוק. "הוא היה אדם יחיד ומיוחד נלחם במלחמת השחרור. תרם למדינה הרבה מאוד בדרכו המיוחדת. אהבתי אותו מאוד. יהי זכרו ברוך".

אלי אביבי, תרם הרבה למדינה, לפני הקמתה ואחרי. הוא לחם בפלמ"ח והיה דמות דומיננטית מאוד בארץ ובעולם", הוסיף מודי בן עמרם. "יהי זכרו ברוך".

חברו, דוד עמיחי, כתב עליו: "כמו שכתוב על קיר מוזיאון אכזיב שהקים: ״בשנת 1952 הגיע אלי לאכזיב ובסערת רוחו הקים את המקום״. כך עלה אלי בסערה הלילה לשמיים". עמיחי הוסיף וכתב כי "בינתיים נשאר רק כאב על עולם ילדות ואנשים חלוציים ומהפכנים שהולכים ונעלמים".

"נוח על משכבך בשלום, האיש והאגדה", כתבה מאיה לרנר שנפשה לפני שני עשורים באתר וביקורה שם חרות בזיכרונה".

המוזיאון במדינת אכזיב. צילום: דוד שי
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20