כך מסייע האו"ם לארגוני הטרור: גורם בכיר בפיקוד הדרום בצה"ל הודף היום את הביקורת סביב ההרתעה שנפגעה בעקבות יום הקרב שהתרחש בגזרת הדרום ביום שלישי. "אנחנו צפינו את התגובה של הג'יאהד האיסלמי הפלסטיני והיינו ערוכים לירי. הדבר היחיד שלא צפינו זה את התזמון", אומר הגורם הבכיר בפיקוד הדרום.

"לא צפינו את התזמון". מחבלי הג'יהאד האיסלאמי מתכוננים לשיגור רקטות. צילום: עבד ראחים ח'טיב, פלאש 90

 

לדבריו, "הוספנו כיפות ברזל וראינו איך חמאס נגרר אחר הג'יהאד האיסלאמי. חמאס לא רצה לירות רקטות. הוא ראה ברשתות החברתיות איך הרחוב מעודד את הג'יהאד האיסלאמי על הירי והצטרף. לאורך כל היום העבירו בחמאס מסרים לפיהם הם לא רוצים עימות".

עשן מיתמר מדרום רצועת עזה לאחר תקיפת צה"ל, מאי 2018. צילום: פלאש 90

 

בניגוד לביקורת המושמעת מאז יום שלישי, אומר הגורם הבכיר בפיקוד הדרום כי המטרות שנבחרו הן מאוד איכותיות וכי יקח לחמאס זמן רב להחזיר את היכולות שהופצצו. "היה מטס תקיפה רחב ואיכותי", אומר הגורם. "תקפנו סקיפרים (רבי-חובלים) של הקומנדו הימי שהיו אמורים לשמש לפיגוע נגד אסדות גז וחדירות ימיות. המטרות הללו היו אצלנו הרבה זמן בקנה והחלטנו לנצל את ההזדמנות ולתקוף אותן". על השאלה מדוע תקפו מטרות ולא את ראשי הארגון, השיב הגורם כי "כשיגיע הזמן ונחליט – נפגע גם במפקדים".

המגרש שנפגע מפגיעה ישירה בנתיבות. צילום: אביחי מרציאנו, רדיו דרום

 

בצה"ל הודפים את הביקורת שנשמעת גם מצד שרים בקבינט על כך שהפעולה לא הייתה מספיק אגרסיבית. "השיקולים שלנו נועדו להחזיר את הגזרה ליציבות ביטחונית", מסביר הגורם הבכיר בפיקוד הדרום. "אנחנו רוצים להמשיך לבנות את המכשול נגד המנהרות ולאפשר למערכת הביטחונית להתמודד עם אתגרים גדולים יותר. אפשר היה בקלות להידרדר למערכה".

תקיפה, צהל, כוחותינו תוקפים, עזה, רצועת עזה
עשן מיתמר כתוצאה מתקיפת צה"ל ברצועת עזה. צילום: רויטרס

 

לגרום חשוב להדגיש: "שלא תהיה טעות בהבנה, פיקוד הדרום ערוך למלחמה ואם הם היו ממשיכים לשגר רקטות – זה היה הולך למקום אחר. האירוע אולי הסתיים, אבל אנחנו נערכים גם להתפתחויות אחרות". על השאלה מי החליט לסיים את הסבב, השיב הגורם הבכיר כי "זו הייתה המלצה משותפת של כל גורמי הביטחון. גם ראשי היישובים ביקשו לא להידרדר לעימות כדי לא לעצור את הפריחה והשגשוג".

"פריחה ושגשוג"? הצתה באזור כיסופים
מפת תקופות צה"ל בעזה. אילוסטרציה: דובר צה"ל
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון