"כל מי שעסק בלחימה מבין שלא ניתן לנצח מלחמות רק במודיעין ואש מדויקת", קבע הבוקר (ב') האלוף יאיר גולן, סגן הרמטכ"ל לשעבר ואחד המועמדים הסופיים לתפקיד הרמטכ"ל. "זאת הנחה בעייתית, ומכיוון שרק טכנאוּת לא ניצחה מלחמות – היא כנראה לא תנצח מלחמות".

את הדברים אמר האלוף גולן בכנס המכון למדיניות נגד טרור ה-18 שנפתח היום במרכז הבינתחומי בהרצליה. גולן מתח ביקורת מרומזת על המנהיגות הנוכחית ולא נמנע מלהזכיר שוב את מלחמת העולם השניה, אחרי שעורר סערה בפעם הקודמת שנאם על "תהליכים שמזכירים את גרמניה של לפני 70 שנה". לדבריו, "יש פה מרכיב אחד שלעולם קשה לחזות אותו – וזה המרכיב של המנהיגות. אני מקווה שבכל מקום שניקלע למצבי משבר, תהיה פה מנהיגות שכמו שנהגו לתאר את צ'רצ'יל במהלך מלחמת העולם השנייה כדמות אפית העוברת בערי התעלה ומרוממת את מורל העם – אני מקווה שזה גם מה שיהיה אצלנו. זו בוודאי הדרישה שצריכה להיות לאזרחים ביחס למנהיגות שלהם".

האלוף יאיר גולן בכנס. צילום: עופר עמרם

 

לדבריו, אחד האתגרים התפיסתיים במערכת הביטחונית קיימים אתגרים תפיסתיים, "ואני יכול להזכיר מספר אתגרים. אחד מהם הוא ה'חמיצות' – יש תחושה שאת המערכות שחווינו בשנים האחרונות, בלא קשר למטכ"ל כזה או אחר או ממשלה כזו או אחרת, ליוותה תחושת חמיצות של אי השגת ההישגים המיטביים שניתן היה לצפות".

"האם זה נובע מהמודל של מלחמת ששת הימים שמשבש עלינו את דעתנו, או שבאמת יש פה ליקוי או חוסר באופן שבו ישראל מפעילה את כוחה באירועים רחבי היקף בעיקר?", העלה תהייה והשיב – "דעתי האישית היא שיש כאן בעיה, פער תפיסתי עמוק, שמגולם על ידי תפיסה שבמרכזה עומדת הפעלת כוח מבוססת מודיעין ואש.

כזכור, גולן עורר סערה כאשר נשא נאום כסגן הרמטכ"ל ביום השואה לפני שנתיים, בו אמר: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז — לפני 70, 80 ו–90 שנה — ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016". לדברי גולן אז, הלקח העיקרי מהשואה אמור לגרום לנו לעשות הכול כדי שלא יקרה לנו מה שקרה לגרמנים. החברה הישראלית עוברת תהליכים הדומים לאלה שאירעו בגרמניה לפני 70 שנה". מאוחר יותר סירב להתנצל על דבריו והתעקש לעמוד מאחוריהם.

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון