תיעוד הפיגוע ביבנה ממצלמות האבטחה  

בתום חקירת פיגוע הדקירה שהתרחש בתחילת החודש בסניף 'סופר דיל' ברחוב הסנהדרין ביבנה, הגישה הבוקר (ב') פרקליטות מחוז המרכז לבית המשפט כתב אישום כנגד המחבל איסמעיל אבו עראם, בן 19 מהעיירה יאטה שבגזרת חברון, בגין ניסיון לרצח בנסיבות של מעשה טרור. כבר בחקירתו הודה החשוד בביצוע המעשה וטען כי הגיע לדקור יהודים בכדי לקיים את מצוות הג'יהאד.

לפי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד הילה צור, אבו עראם, שהתחזק מבחינה דתית-איסלאמית, "קיבל השראה ועידוד לקיים מצוות "ג'יהאד נגד הכיבוש היהודי- ישראלי". כחלק מהתחזקותו הדתית ביצע הנאשם עלייה למכה ("עומרה") במהלך חודש הרמדאן האחרון ושהה בסעודיה במשך כ-12 ימים. במטרה לקיים הלכה למעשה מצוות ג'יהאד, הנאשם החליט לרצוח יהודי ישראלי, באמצעות פיגוע דקירה בתוך שטחי מדינת ישראל".

לשם ביצוע מעשה הטרור יצא המחבל מביתו אל תוך שטחי מדינת ישראל, ללא היתר חוקי לכך. "הנאשם החליט לבצע את זממו באדם שמוכר לו כמעסיקו לשעבר, באמצעות סכין אותה ישיג ומיכל גז פלפל אותו הביא עמו", נכתב. הוא הגיע בתחבורה ציבורית אל יבנה. משלא עלה בידו לאתר את מעסיקו לשעבר, החליט כי יבצע את הפיגוע כלפי קורבן אחר, באמצעות סכין אותה יגנוב מהמרכול הסמוך. לשם כך, נכנס אל המרכול, הגיע למעבר בו מוצגות סכינים למכירה, נטל לידיו סכין בעלת להב באורך 15 ס"מ והסליקה במכנסיו.

בהמשך, פנה אבו עראם לאתר קורבן, גבר יהודי. במהלך שיטוטיו בין מעברי המרכול, איתר אבו עראם את סגן מנהל סניף המרכול, ניב נחמיה, בעודו מסדר מוצרים במעבר. הוא הוציא את הסכין מתוך מכנסיו, הסתער על הקורבן כשהוא מניף את הסכין ודקר אותו בצווארו, בחזהו, בבטנו ובראשו. בתגובה, וחרף פציעותיו הקשות, נאבק הקורבן במחבל, תוך שהשליך לעברו כל חפץ שאיתר בסמוך אליו. במהלך המאבק נשברה הסכין ונשמטה מידיו של אבו עראם. בשלב זה, הוא הוציא את מיכל גז הפלפל וכשהבחין כי הקורבן נס ממנו, ריסס באמצעות הגז את פניו של הקורבן ובהמשך ברח בריצה מן המרכול. כתוצאה מהחבלות הקשות, הובהל נחמיה לבית החולים 'קפלן' ברחובות, כשהוא במצב קשה מאוד.

שוטרים בזירת הפיגוע בסניף שופרסל ביבנה. צילום: אבי דישי, פלאש 90
שוטרים בזירת הפיגוע בסניף שופרסל ביבנה. צילום: אבי דישי, פלאש 90

 

בעקבות זעקותיו של הקורבן, המהומה שהתרחשה במרכול ובריחתם של הנוכחים תוך זעקות "מחבל", רדפו אחרי אבו עראם מספר עוברי אורח, ולאחר מרדף קצר הצליחו ללכוד אותו עד שהגיעו כוחות המשטרה למקום.

בבקשת המעצר כתבה עו"ד צור כי "משנה חומרה נמצא בעובדה כי המשיב, שוהה בלתי חוקי, עשה כל שלאל ידו במטרה להוציא את מעשה הטרור אל הפועל, הפגין קור רוח קיצוני במעשיו, כשהוא מתכנן את מעשה הטרור על כל שלביו ופרטיו, תוך הקפדה יתרה במניעת כל אפשרות לסכלם. אף קיומן של מצלמות אבטחה במרכול לא הניעוהו ממעשיו. בחירתו הקרה את קורבנותיו, שינוי זהות הקורבן לאחר שתכנונו המקורי לא יצא אל הפועל, והשימוש בגז הפלפל לאחר שהסכין נשמטה מידיו במטרה להשלים את משימתו ולהרוג את קורבנו, הכל מתוך מניע לאומני-גזעני מעידים כאלף עדים על נחישותו ומסוכנותו".

אתמול (א') שוחרר נחמיה לביתו, זאת לאחר שיפור משמעותי במצבו. ד"ר גיא לין, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בקפלן שטיפל בו, יחד עם הצוות הרפואי, אמר כי הוא הגיע עם פציעות קשות מאוד ובסכנת חיים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו והפצוע בפיגוע ביבנה. צילום: לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו והפצוע בפיגוע ביבנה. צילום: לע"מ

 

"ניב עבר סדרת ניתוחים מורכבים והוא גיבור. הצלחנו יחד איתו להתגבר על קשיים ולהתקדם בצורה מדהימה. יש לו תהליך שיקום ארוך בפציעות ובסוף התהליך הוא יהיה בריא לגמרי", סיפר הרופא הבכיר.

לפני כשלושה שבועות ביקר אותו ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו סיפר כי  "ניב הוא גיבור, הוא פשוט הסתער בידיים חשופות מול מחבל שטוף שנאה חמוש בסכין ובלם אותו. הוא מנע אסון גדול", אמר ראש הממשלה. "ראיתי אותו עם משפחתו, וזה פשוט מחמם את הלב, ואני מברך אותו ומחבק אותו בשם עם ישראל כולו".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20