סערה מתחוללת ברשת סביב תקיפה שביצע בחודש שעבר עובד ניקיון ירדני, שהועסק במלון 'המלך שלמה' באילת, בנערה ישראלית בת 17 בחדרה בבית המלון, במהלכה ניסה לדקור אותה. יום לאחר התקיפה, העלה יואב אליאסי – הידוע בכינויו "הצל" – לעמוד הפייסבוק שלו את הסיפור מפיה של אחות הנערה המותקפת. הפוסט זכה אז לאלפי שיתופים. בשבוע שעבר הוגש נגד העובד הירדני כתב אישום, אולם הסערה ברשת מסרבת לגווע וגולשים רבים טוענים להשתקה וטיוח של מקרה זה ושל דומים לו. אתמול העלו יהודה ולילך סרור פוסט זועם לעמוד הפייסבוק שלהם, שגם הוא זכה לאלפי שיתופים, ובו תהו "האם מקרה כזה לא ראוי שיופיע במהדורת חדשות מרכזית למען יראו ויראו?! או שמה גורל התיירות באילת ובתי המלון באילת שמעסיקים ירדנים כמעט בכל מלון יפגע? או גורל היחסים הדיפלומטיים שיש לנו עם ירדן?".

כאמור, בשבוע שעבר הגישה פרקליטות מחוז דרום לבית משפט השלום בבאר שבע כתב אישום כנגד אזרח ירדני כבן 44 בשם חבאס אבו ריאש, אשר במסגרת היותו עובד ניקיון ומשק בית במלון 'המלך שלמה' באילת, נכנס לחדרה של קטינה שהתארחה במלון, הניף לעברה סכין וגרם לפציעתה.

התקיפה אירעה ב-19 בספטמבר, כאשר בסמוך לשעה 11:30 בבוקר, האזרח ירדני שהועסק במלון כעובד ניקיון דפק על דלת חדרה של הנערה, קטינה בת 17 ששמה לא הותר לפרסום. למרות שהציבה שלט "נא לא להפריע" בכניסה לחדר, היא פתחה לו את הדלת, הבהירה כי אינה מעוניינת בניקיון החדר וסגרה את הדלת. כעבור מספר דקות דפק שוב אבו ריאש בדלת, וביקש להניח נייר טואלט בחדר השירותים בחדר. היא אפשרה לו להיכנס לחדר השירותים ונותרה לעמוד במסדרון ליד דלת הכניסה לחדר, כשדלת הכניסה לחדר פתוחה לרווחה. הוא יצא מחדר השירותים, נעמד מולה וסגר את הדלת מאחריו, ומיד לאחר מכן שלף מבגדיו סכין והניפה לעבר פלג גופה העליון. הנערה ניסתה להדוף את ידו של העובד ובתוך כך אחזה בידה את להב הסכין והחלה לצעוק. הוא ניסה להשתיק את המתלוננת ולחש לה "ששש", אך היא המשיכה לצעוק, עד שלבסוף הוא נמלט מהחדר. הנערה המותקפת פונתה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי כשהיא נזקקת לתפרים. כמו כן, בשל מצבה הנפשי הומלץ למתלוננת לפנות לטיפול פסיכולוגי.

מלון 'המלך שלמה' באילת, בו הועסק התוקף. צילום: ד"ר אבישי טייכר
מלון 'המלך שלמה' באילת, בו הועסק התוקף. צילום: ד"ר אבישי טייכר

 

כתב האישום מייחס לאבו ריאש עבירות של פציעה בנסיבות מחמירות והחזקת סכין שלא כדין. עוד עולה מכתב האישום, כי בין אבו ריאש ובין הנערה לא הייתה כל היכרות מוקדמת. במקביל להגשת כתב האישום הגישה הפרקליטות בקשה למעצרו של העובד עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. בבקשת המעצר ציינה עורכת הדין מטעם פרקליטות דרום, איימן קריקון, כי מעשיו של התוקף מלמדים על מסוכנותו וכך כתבה: "ללא כל סיבה ברורה הרים סכין לעבר המתלוננת כשהיא לבדה בחדר סגור בתוך מסדרון צר ורק הודות לתעוזתה של המתלוננת שתפסה את הסכין, לא נגרמו לה חבלות קשות יותר".

אבו ריאש הוא עובד ירדני אחד מתוך 1500 עובדים הנוהגים לעבור מירדן לישראל מדי יום בכדי לעבוד בעיר. כזכור, ביוני 2014 אישרה הממשלה את ההסדר שיאפשר העסקת ירדנים בבתי המלון באילת. ההסדר אמור לספק פתרון יציב וזמין של כוח אדם לבתי המלון, בהתאם לצרכיהם ולאחוזי התפוסה בהם. על פי המתווה, העובדים מקבלים אשרת עבודה יומית, ובכל סוף יום עבודה שבים לבתיהם בירדן. ביוני 2015 אישר שר הפנים דאז סילבן שלום את אותו המתווה שגיבשה רשות האוכלוסין וההגירה.

המשטרה פתחה בחקירה ביום האירוע ועל פי הודעתה אז, בסריקות שביצעו השוטרים במקום עוכבו ארבעה חדרנים לתחקור בתחנת המשטרה. בסיום תחקור ראשוני נשלל רקע לאומני למעשה וקיים חשד כנגד אחד החדרנים למעורבות באירוע.

עוד הבהירו באותו יום במשטרה כי הרקע לחשדות הוא פלילי. אולם למרות קביעה זו, בפוסט שהעלה "הצל" ובו גוללה אחות הנערה המותקפת את הסיפור, התעקשה האחות להגדיר את האירוע כ"ניסיון פיגוע" וכינתה את העובד הירדני "מחבל". בתגובות ובשיתופים הרבים לסיפור, טענו גולשים נוספים כי הם או בני משפחתם עברו אירועים דומים על ידי עובדים ממדינות זרות בבתי מלון בעיר התיירות. מגיב בשם תומר מרלאל סיפר על מקרה בו נתקל באנטישמיות מצד עובד זר סודני מוסלמי בבית מלון אחר באילת. "לפני חודש וחצי במלון 'לאונרדו קלאב', הבת זוג שלי בארוחת בוקר ביקשה עוד שוקו. הוא העיף אותה ממנו קמתי אליו מיד לבדוק מה קרה והוא לחש לי 'יהודי מסריח זה הסוף שלכם' בערבית". מרלאל טען כי "גם כשבאה משטרה, הם דאגו לטייח הכל ואפילו באו אלי בטענות".

שלף מבגדיו סכין והניפה לעבר פלג גופה העליון. צילום אילוסטרציה: דוברות המשטרה
שלף מבגדיו סכין והניפה לעבר פלג גופה העליון. צילום אילוסטרציה: דוברות המשטרה

 

מגיבה נוספת בשם עליזה אלקובי, סיפרה: "לצערי בית המלון שבו עבדה הבת שלי באילת יכל למנוע את רציחתה של הבת שלי כשידעו שאחד העובדים הזרים הטריד אותה וחיזר אחריה כשהיא סירבה כל הזמן אבל למזלה הרע ולצערנו הוא רדף אותה ורצח אותה בדם קר". לדבריה, "כול עובדי המלון, לרבות אנשי הצוות ההנהלה ידעו, שתקו, טייחו וסתמו פיות, כי נוח להם כח עבודה זול להם מחיר יקר שאני שילמתי כשלקחו לי את הילדה הבכורה שלי, והיא רק בת 26. ומה הם רצו לפצות אותי תעודת עובד מצטיין שלה בבית המלון איפה בדיוק הם רוצים שאני אניח אותה על המצבה שלה".