פרקליטות מחוז ת"א הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד עמאד אגבר, המחבל בן ה-18 משכם, שביצע את פיגוע הדקירה במלון ליאונרדו ביץ' בתל אביב בסוף החודש שעבר, פצע ארבעה אזרחים באורח קל (ע"פ גורמי רפואה) והודה בחקירתו: "רציתי לפגוע בציוניים". כתב האישום הוגש בגין ארבע עבירות של ניסיון רצח ומעשה טרור.

המחבל אחז בידו בחפץ חד, נכנס לתוך הגלריה במלון, דקר את בעלת הגלריה ואת בן-זוגה ונמלט. תיעוד הפיגוע ממצלמות האבטחה במלון

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד רחלי חזן-פלדמן, "המחבל החליט להרוג יהודים בשל היותם יהודים – כך שיומת או ייעצר בעת ביצוע מעשי הרצח ויהפוך ל"שהיד" או לגיבור".

בדצמבר 2016 החליט אגבר לבצע פיגוע דקירה באזור ים המלח, שם סבר שימצא הרבה יהודים. לשם כך, רכש אגבר בשכם סכין עם להב נשלף שאורכו כ-15 ס"מ ונסע ליריחו, שם לקח מונית לכיוון ים המלח במטרה לדקור ולהרוג יהודים. במהלך נסיעתו, שוחח עם נהג המונית, וכשאמר לו נהג המונית כי בתקופה הרלוונטית לא צפויים להיות הרבה אנשים בחוף ים המלח, חשש המחבל שיהיה קל להבחין בו בטרם יצליח לבצע את הפיגוע, נמלך בדעתו ונסע חזרה ליריחו, שם השליך את הסכין ומשם חזר לביתו בשכם.

בהמשך, ולשם קידום מטרתו להרוג יהודים, בסמוך לחודש מרץ 2017 החליט אגבר להגיע לתל אביב, בהאמינו כי שם יוכל לפגוע בכמה שיותר יהודים. אגבר תכנן לפרטים את כניסתו לישראל והגעתו לתל אביב, ופנה לחברה תיירות המארגנת טיולים לתוך שטח ישראל, ובמסגרתם נותנת היתרי כניסה חד-יומיים לישראל. לשם קידום מטרתו התכונן אגבר ולמד את האזור המיועד במפות גוגל. בנוסף, הצטייד אגבר בנשק קר, על ידי כך שהשחיז ושייף מבעוד מועד את אבזם חגורתו כך שיהפוך לחד יותר, וזאת על מנת שלא להיתפס בבידוק הביטחוני, וכן הכין תיק והצטייד בבגדים נוחים.

זירת הפיגוע. צילום: קבוצת מדברים תקשורת
זירת הפיגוע. צילום: קבוצת מדברים תקשורת

 

ביום הפיגוע (23.4) נכנס אגבר לישראל עם היתר כניסה חד יומי ובעצירה הראשונה של האוטובוס, באזור פארק הירקון, עזב את הקבוצה, יצא לביצוע תכנית הרצח והחל בחיפוש אחר קרבנות יהודים. במסגרת תכניתו, הלך אגבר לכיוון הים, דקר אדם כבן 70 באמצעות אבזם החגורה, היכה אותו באגרופים ובעיטות וברח מן המקום. בהמשך, נכנס אגבר ללובי של מלון ליאונרדו ביץ', שם לקח קאטר שהיה מונח על אחד השולחנות והמשיך בחיפוש אחר קרבנות נוספים. אגבר נכנס לחנות עתיקות בלובי המלון, דקר בחזקה אישה באזור צווארה על מנת להרגה וגרם לחתכים באזנה, אשר הצריכו תפרים ושחזורים, וכן ניסה לדקור את בעלה, אשר החל במרדף אחריו. הנאשם המשיך בתכנית הרצח כשהבעל דולק אחריו, רץ לכיוון הלובי של המלון ונתקל בעובד המלון שניסה להדפו. הנאשם היכה את העובד באמצעות הקאטר בראשו, גרם לו לדימום וחבלה בראש וניסה לברוח החוצה מן המלון. כל זאת, כאשר הבעל חסם את הדלת המסתובבת, הנאשם רץ לתוכה ויצא דרכה תוך כדי ניפוץ זכוכית הדלת, עד אשר נעצר מחוץ למלון על ידי שוטרים.

4 פצועים במצב קל, בהם 2 גברים ואישה כבני 50 וגבר כבן 70. צילום: hnn
4 פצועים במצב קל, בהם 2 גברים ואישה כבני 50 וגבר כבן 70. צילום: hnn

 

בבקשת המעצר כתבה עו"ד חזן- פלדמן: "אין צורך להכביר מילים אודות חומרת מעשי המשיב, שהחליט לצאת למסע הרג יהודים בשל היותם יהודים על מנת שבמהלך ביצוע מסע ההרג יומת או ייעצר ויהפוך ל"שהיד"/"גיבור". ניסיונות הרצח בוצעו תוך תכנון קפדני ומפורט, בכוח רב, כשהוא דוקר פעם אחר פעם את קרבנותיו. מסעו של המשיב נפסק אך בשל תושייתם של האזרחים אשר התערבו ומנעו מהמשיב להמשיך, ואך במזל הסתיים האירוע כולו בפציעות בלבד".

אגבר נכנס לישראל כשברשותו אישור זמני לכניסה לארץ. את האישור הזמני קיבל לצורך השתתפות בסיור מטעם ארגון NPT (המארגן סיורים של פלסטינים בישראל למטרות שלום) וקיבל היתר כניסה לטובת מטרה זו. בכך, "ניצל אגבר את המדיניות ההומניטרית של ישראל, כשכל מטרתו היא לפגע באזרחים חפים מפשע", קבעה המשטרה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20