שני הרוגים, עשרות פצועים ושעות ארוכות של חילוץ נעדרים, אלו התוצאות הקשות של קריסת המבנה והחניון ברח' הברזל ברמת החייל בתל אביב. האסון שאירע באחד המרכזים העסקיים החשובים במדינה- ענף בו מקפחים את חייהם עשרות בני אדם בשנה, עכשיו סוף סוף אולי יבוא שינוי? תלוי את מי שואלים, שימו לב לנתון המדהים הבא: 18 מפקחים בכל מדינת ישראל אחראים על מאות אתרי בניה.

ראיון ח"כ אלאלוף באולפן כלכלי בלילה על מחדל הפקחים באתרי בנייה

ב-2013 מצאו את מותם שלושים ושלושה פועלים, ב-2014 שלושים ואחד, ב2015 שלושים וארבעה ובאלפיים ושש עשרה, הנתון עומד, אחרי האסון היום על תשעה עשר הרוגים.

שלום ליו"ר ועדת העבודה והרווחה, חבר הכנסת אלי אלאלוף: "לצערי זה היה צפוי שיקרה. אני לא רוצה להיות נביא זעם אבל בוועדה צפינו שזה יקרה מפני שמערכות על פיקוח הבנייה הן מאוד לקויות. מערכות שאינן אפקטיביות אם זה מצד משרד העבודה או מצד תוכניות או הפיקוח על תנאי העבודה והבטיחות של העובדים. ענף הבנייה חייב לבנות תוכנית חירום כדי שדברים כאלו לא יחזרו עוד".

"משרד העבודה אחראי על יישום הרגולציה והחוק עוד לא הצליח להפעיל אותו עם מערכת הפיקוח שלו, למשרד העבודה יש 18 מפקחים בכל הארץ על על 13 אלף אתרים מוצהרים. ושליש מהאתרים אינם מוצהרים, אלךו גם האתרים המסוכנים ביותר. תבינו שבהחלט לא ניתן לפקח על מערכת כזו".

תגובת משרד הכלכלה: "במנהל יש 18 מפקחי עבודה, בנוסף 6 חוקרים. המנהל נמצא בתהליך של גיוס של חמישה מפקחים נוספים. אנו פועלים במסגרת המשאבים העומדים לרשותו, אולם ברור כי יש צורך בתגבור כוח אדם האדם בפיקוח על הבנייה. על כן ביקשנו תגבור של 50 מפקחי בנייה וחוקרים".

מניית אפריקה ישראל בצניחה

גם המניה של אפריקה ישראל צנחה ב-3% מיד עם צניחת המנוף. מומחה הנדל"ן מייקל זלמנסון באולפן כלכלי בלילה: "אני חושב שזה כבר משפיע ואנחנו רואים את תגובת המשקיעים. אפריקה ישראל היא חברה גדולה והם יעשו בדק בית ונוכל לדעת אם הם אשמים או לא רק אחרי הבדיקות אבל אני מאמין שזה ירדוף אותם בתקופה הקרובה".

"עדיין מוקדם לקבוע כי אנחנו עוד לא יודעים מי האשמים,  ולמה זה נגרם אבל בכל מקרה כשאנשים רואים אסון נורא כזה זה יוצר את הד ואפשר להרגיש את ההדף רק לאחר תקופה מסויימת".

 

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה