אחרי יממה סוערת ודרמטית, במהלכה היה נדמה שהקואליציה אוטוטו מתפרקת או שלפחות שר אחד יאלץ ללכת הביתה, נראה שמשבר תחבורת הרכבות לקראת סופו בשעות האחרונות שבה תנועת הרכבות לסדרה. אבל האם סערת השבת הנוכחית היא רק קצה הקרחון במאבקים חדשים שצפויים בקרוב.

משבר הרכבת כלכלי בלילה

היום היה יום לא פשוט מבחינה תחבורתית לתושבי ישראל אך נדמה כי זהו רק קצה הקרחון. לפחות בכל הנוגע לעבודות הרכבת נראה כי זהו באמת קצה הקרחון משום שההערכות הן שיהיו עבודות נוספות בשבועות הקרובים אך הנושא לוט בערפל משום שרכבת ישראל לא מפרסמת את המסלולים בהם יעבדו. ההערכות הן שההשבתות ינועו בין 8 ימים ל-3 שבועות.

מבחינת הסטטוס קוו של השבת שמאיימת על שלמות הקואליציה צריך לדעת שהיום ממשרד הכלכלה יש אישורים רק ל-400 בתי עסק לעבוד בשבת אך יחד  עם זאת, ב-2007 כשפנו המרכולים  למחוזי בתל אביב מתוך אינטרס כלכלי ולא דתי או פוליטי. גדעון סער, שר הפנים דאז, מנסה לסגור את הפעילותל העסקית בשבת וסילבן שלום מנוע מלהתעסק בנושא הזה. בעקבות כך מוקמת ועדה בין משרדית עם נציגים ממשרד הדתות, משרד המשפטים ומשרד ראש הממשלה והם מביאים 3 אופציות לדיון:

  1. מתן אישור ל-160 בתי עסק בלבד ספציפית בתל אביב.
  2. הפחתה של 20% ממספר בתי העסק.
  3. לאפשר רק מתחמי קניות וחנויות נוחות לעבוד בשבת.

הממשלה תצטרך לבחור אחת מהאופציות, אך נראה כי הסאגה עוד רחוקה מלהסתיים.

משבר חברתי ואזרחי

אך ההתנגדות לעבודות בשבת מגיעה, מתברר, לא רק מהזרמים הדתיים , אלא גם מתנועות חברתיות ואזרחיות שמוחות על הפיכת השבת ליום עבודה.

אלון-לי גרין: "אני חושב שיום השבת צריך להיות יום מנוחה, אני תומך בזה מטעמים סוציאלים. אני חושב שזה אחד מהדברים היותר מתקדמים שיש אצלנו במדינה".

"זה מוכח מאוד בקלות שזה גם חיובי וגם אפשרי ואין ום צורך לשפוך את התינוק עם המים ולחשוב שאם אנחנו רוצים להפעיל תחבורה ציבורית בשבת שזה דבר מוצדק, צריך לפתוח את כל המשק בשבת".

"צריךל להניח שלכל אדם כדאי וצריך שיהיה לו יום חופשה ושיום החופשה הזה יהיה יום שהוא יוכל לבלות עם החברים והמשפחה, וכדי שזה יקרה צריך שזה יהיה יום מתואם בו לכולם יש יום חופשה".

"אם בודקים את הנתונים והעובדות יש לא מעט אנשים בישראל שתומכים שזה שאנשים יעבדו ביום שבת, אך אותם אנשים שתומכים בזה הם לא האנשים שעובדים ביום השבת, כי מי שעובד ביום השבת הם העובדים היותר מוחלשים ואם נסתכל על הנתונים נראה שדווקא מי שכבר היום צריך לעבוד מאוד קשה, יצטרך להמשיך לעבוד ביום השבת".

"בענף המסעדנות בו עובדים בעיקר אלו שזקוקים את העבודה כי זה הכסף הכי מהיר וזמין שאפשר. ושם יש חובה לתת משמרת בשישי בלילה או ביום שבת ואם לא אתה לא תוכל להמשיך לעבוד שם. וזה לא בחירה זה פשוט כורח כי מה לעשות העבודה חייבת להתבצע מבחינתם כי המקום פתוח גם ביום השבת".

אפשר ללכת למקומות אחרים בעולם שם אי אפשר להגיד שיש שם כפייה דתית או שיש חרדים או דתיים שמשבשים את המציאות היומיומית של החילונים, למשל ברלין אם תלכו בה ביום ראשון המקודש לנוצרים תראו שאין אפילו סופר או חנות בגדים פתוחה גם במקומות הכי מרכזיים ותיירותיים יש יום מנוחה, הכל שקט רגוע וסגור".

 

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה