אחרי שבשבועות האחרונים שמענו לא מעט על הגדלת המיסוי מהדירה השלישית, הרחבת תכנית מחיר למשתכן מבית היוצר של שר האוצר משה כחלון, עכשיו מתפנים במשרדו לטפל בשוק השכירות שש מאות אלף משפחות בישראל חיות בשכירות, והן מוציאות לא פחות מעשרים מיליארד שקלים בשנה על החוויה הזו בשוק הולך וגדל, שימו לב: שיעור המתגוררים בשכירות זינק בכמעט שניים עשר אחוז בין 1995 ל-2013.

שכירות הוגנת: ח"כ רועי פולקמן על הדרך להוזלת מחירי השכירות

ח"כ רועי פולקמן, מפלגת כולנו מסביר מה דעתו הפיתרון של בעיית מחירי הדיור: "המטרה היא להגדיל את היצע הדירות לשכירות. הבעיה המרכזית של שוק השכירות זה מסור בדיור איכותי לשכירות באזורי ביקוש. אנחנו רוצים לראות יותר מוצרים איכותיים בשוק השכירות"

"מה שיטפל במחירים זה ההיצע"

משה כץ, מנחה "כלכלי בלילה" מפנה שאלה לחבר הכנסת פולקמן: "אבל מה בעצם אמור לקרות או להשתנות או להתחדש, נוכח זה שמחירי השכירות בחודשים האחרונים רק הולכים ועולים? יותר מזה, אנחנו שומעים שההשפעה של המיסוי של הדירה השלישית של יו"ר הסיע  שלך, של השר כחלון, עלולה להגדיל עוד יותר ולגלגל על שוק השוכרים את מחירי הדיור העולים"

"אין שום קשר בין המיסוי על הדירה השלישית לבין מחירי השכירות" עונה פולקמן "מה שיטפל במחירים זה ההיצע. בעלי הדירות העלו כל הזמן את השכירות והם מוצאים עכשיו את התירוץ בחוק כזה או אחר. מה שמעלה שכירויות זה מחסור בדירות והעובדה ששוק השכירות נמצא בידי בודדים. אנחנו מעודדים עיריות שישלבו שטחים ציבוריים ודירות בשכירות ותמריצי מס והקלות מס שישפרו את הכדאיות הכלכלית של יזמים לבנות בשכירות. השורה התחתונה לשוכרים בישראל היא הגדלת ההיצע ויצירת מושר דירות שכורות שייכות ליזם ולא לאדם פרטי"

 

פולקמן מסיים: "חוק שכירות הוגנת שבתוכו יש מערכת הטבות שמטרתה עידוד חוזים הוגנים וארוכי טווח, עם אופק לשוכר ומחירים הוגנים".

שכירות הוגנת בקרוב?
שכירות הוגנת בקרוב?

"את ההיצע צריך להגדיל ע"י בניה מרובה"

דודו הולצמן פרשן כלכלי ערוץ 20 מגיב על דבריו של ח"כ רועי פולקמן: "אני חושב שרועי שמתעסק במחירי הדירות חוזר על אותן מנטרות, מחירי הדיור שרק ממשיכים ועולים, עוד לא ראינו שדבריו של פולקמן הביאו להורדת מחירים. הדבר פשוט: אתה רוצה להגדיל את ההיצע? קח קרקע בבעלות המדינה ותן לאנשים לבנות דירות, מחיר השכירות יהיה כך וכך, אל תיקח תשלום עבור הקרקע, כך יהיה לכם מחירים נמוכים"

גידי בר זכאי, בכיר לשעבר ברשות המיסים אומר את דעתו: "צריך לזכור דבר אחד: זה אותו שוק, יש היצע של דירות וזה היצע אחד ואת ההיצע הזה צריך להגדיל ע"י בניה מרובה. בישראל כל אחד כדי שיוכל להרוויח הוא חייב שתהיה לו דירה כך שלפתח את שוק השכירות זה רעיון טוב רק צריל עשות את זה בצורה נכונה".

 

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה