צחי ונעמה קריגמן, הוריה של שלומית קריגמן הי"ד שנרצחה בפיגוע דקירה בבית חורון בט"ו בשבט האחרון, פונים להמונים בבקשה לסיוע להקים את חלומה של בתם.

"הסיפור של שלומית". גיוס ההמונים לצורך הגשמת חלומה של שלומית 

שולמית הייתה בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי באריאל. בפרויקט הגמר שהגישה לסיום הלימודים, עיצבה שלומית ספריות רחוב אשר נתלות על עמודי תאורה.

במגזין האוניברסיטה כתבה: "מדובר בפרויקט חברתי קהילתי ראשון במעלה. ספריה ציבורית איננה המצאה חדשה, אך באופן מפתיע, יש דוגמאות מועטות לכך בעולם. בחרתי בפרויקט הזה משום שאני רואה בו חשיבות עצומה בעידן של טלפונים ניידים וניכור בין אנשים במרחב הציבורי, מדובר על פרויקט בעל פוטנציאל לחבר בין אנשים וגורם לאינטראקציה ותקשורת בין אישית. הפרויקט הופך את הסביבה האורבנית ליותר חמה וביתית, ופחות קרה ומנוכרת".

לגייס את הכסף ולהוציא את החלום לפועל

חלומה של שלומית היה להקים מעין ספריה חברתית, בלי בניין ספריה ובלי ספרנית, שיהיה נגיש לכל אחד בכל שעה. משפחתה וחבריה החליטו להגשים את חלומה של שלומית ולהציב ספריות רחוב בערים השונות.

דרך האתר Jumpstarter לגיוס המונים, מבקשים הם לגייס את הסכום הדרוש לשם ייצורן  והצבתן של ספריות הרחוב. הספריות יוצבו באזורי מגורים ובגני משחקים ויהוו חלק בלתי נפרד מפעילות הקהילה, תנועות הנוער ובתי הספר השונים. השקת הפרויקט בשלב הראשון נעשית בשיתוף עיריית ירושלים והיא העיר הראשונה אשר יוצבו בה הספריות.

בתי הספר יקחו אחריות על תחזוקן והפעלתן כשעת קריאה, העוברים והשבים יוכלו לשאול ספרים או להניח בהן ספרים משומשים, לשבת ולקרוא בהם על ספסל סמוך והורי ילדים ימצאו בגני המשחקים ספרי ילדים או מבוגרים.

שלומית קריגמן והפרוייקט שלה - ספריה על כל עמוד
שלומית קריגמן והפרוייקט שלה – ספריה על כל עמוד

כמו צוואה שהשאירה

לפרויקט שותפים גם בית הספר להנדסאים באוניברסיטת אריאל, מנהלים קהילתיים, בתי ספר וחבריה של שלומית הי"ד. "זה ממצה אותה בצורה מושלמת. עם הספר, עם הפשטות ועם זה שזה פשוט נגיש לכולם. זה כמו צוואה כזו שהיא השאירה אחריה, בלי לדעת שהיא עשתה אותה".

בתום גיוס הכספים וייצור הספריות, לקראת יום השנה לרצח ויום הולדתה של שלומית, נקיים ערב השקה בירושלים. "הפרוייקט הזה מאוד מתאים לרוח העכשיווית שקיימת בעיריית ירושלים" אומרת הילה סמוליאנסקי, מעיריית ירושלים "אני מדמיינת בגן ציבורי עמוד תאורה לקראת בין ערביים, שהאור בו מתחיל להדלק, והילדים שהיו בגן השעשועים מבקשים מאמא שלהם "רגע אמא חכי אני רוצה להיות עוד קצת ליד העמוד"".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.