יוני חדד, עובד מצטיין שפוטר ממקום עבודתו כיוון שהוא מקפיד להתנדב למילואים. חדד, בן 45 נשוי + 3, הוא משרת פעיל במילואים ומגיע לאימונים ביחידת חרמש. במקום עבודתו, חברת "פלרום" שמעניקה שירות ללקוחות "אלקטרה" לא אהבו את העניין שחדד נעדר ממקום העבודה על מנת לשרת במילואים. בתכתובות מייל, התלוננו מנהלי החברה על עצם שירות המילואים וההיעדרויות מהעבודה וכי דרשו לדעת על כך כחודשיים מראש.

ראיון יוני חדד בתכנית כלכלי בלילה

בחודש יוני האחרון יצא יוני לשירות מילואים בן 6 ימים וכעבור 20 יום, ב-3 ביולי, קיבל מכתב שימוע לפני פיטורין. הדבר היה תמוהה בעיני יוני וחלק ממנהליו לעבודה ,שכן ימים ספורים קודם לכן צויין לשבח כעובד מצטיין ואף קיבל מענק הצטיינות.

מכתב השימוע ציין בעיות לקוניות בהתנהלותו של יוני. בשימוע נטען כי יוני לא ענה לכל הקריאות בזמן והוא הכחיש בתוקף. בנוסף לכך במעמד זה לא קיבל מענה על טענתו כי פוטר בגלל המילואים. תחילה הכחישו המנהלים כי הם עודכנו בעניין מועדי היציאה למילואים, אך תכתובות מייל מגלות כי העובד עדכן מראש ופרט את מועדי המילואים.

יוני פנה למנהלי השירות במכתב נרגש בו הוא מפרט כמה שירות המילואים חשוב לו. עוד סיפר במכתב על חבריו שנפלו במלחמת לבנון השנייה ועל החוב המוסרי שהוא מרגיש כלפיהם. "לא האמנתי שאגיע למצב כזה של פיטורין בגלל המילואים. העירו לי, צחקו עליי, העליבו אותי – בסדר. עברתי את זה" סיפר יוני. "חשוב לי המילואים. אני בגדוד הזה מאז שהשתחררתי מצה"ל, מעל 20 שנה".

"חופש נתנו אבל לא מילואים"

בראיון לעמית קוטלר בתכנית כלכלי בלילה סיפר יוני חדד "אחרי הרבה פעמים שניסו להניא אותי ממילואים, לא יכול להיות שממשיכים במילואים אחרי גיל 40, אתה לא חייב ללכת. אמרתי "אני חלק מהגדוד, הצבא קורא לי, זה זכותי בחוק זו חובתי המוסרית, לחברים שנפלו במלחמה, למדינה בכלל. לא אמרו לי בגלל שאתה עושה יותר מדי אלא בגלל שההתראה למילואים קצרה מדי והם לא יכולים להערך. אם הייתי מבקש חופש היו נותנים לי אבל מילואים לא".

חדד סיפר שהיה מצטיין בעבודתו "הייתי מקבל תמיד מענקים בשכר, מכתבי תודה. אני מהטכנאים המובילים, אני מקבל את הציוד הכי טוב. לא היו לי אף פעם הערות משמעת, הכל היה חיובי. הייתי מוכן לקחת חופש בשביל המילואים. בשנה שעברה תכננתי חופשה משפחתית ועל החופש שלי יצאתי למילואים. אמרתי להם שזה לא חוקי ואני לא רוצה להגיע עם זה לבית משפט ואפשר לסדר את זה ביננו".

על המילאוים סיפר חדד "אני בגדוד 275 שזה אחד מגדודי המילואים המצטיינים שנקרא בכל אירוע בצו 8. זה גדוד שריון אני בפלוגת החי"ר של הגדוד ואני עושה כל מה שצריך בגדוד".

מחברת פלרום נמסר בתגובה: "התענות משוללות כל יסוד, העובד פוטר על רקע מקצועי ותו לא, וכל שאר פרשנויות והשערות, שבינן לבין המציאות אין דבר וחצי דבר. מטעמי צנעת הפרט, לא נפרט כאן את שלל האירועים והמקרים שהובילו את הנהלת החברה לפטר את העובד. בחברה מועסקים למעלה מ-200 עובדים, מחציתם גברים".

עוד נמסר מהחברה "החברה מעודדת את עובדיה לשרת שירות מועיל ומשמעותי בצה"ל ורואה בשירות בצה"ל יתרון ערכי משמעותי בקרב עובדיה. כל נסיון לטעון אחרת הינו נסיון שווא שנעשה, ככל הנראה, בחוסר תום לב".

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.