מה הייתם עושים אם המדרכה ברחוב שליד הבית שלכם הייתה מלאה בבורות ומהמורות שמסכנות אתכם? סביר להניח שהייתם פונים לעירייה. אבל מה קורה אם העירייה לא לוקחת אחריות וגם מחייבת כל אחד מתושבי הרחוב בסכום של לא פחות ממאות אלפי שקלים?

הראיון המלא הערב ב-23:00 ב'כלכלי בלילה'

במשך חמישים שנה הרחוב כ״ט בנובמבר בשכונת בית אליעזר בחדרה היה מוזנח, עם כבישים רעועים ללא מדרכות ובורות שנפערו באדמה בכל חורף אחרי הגשם. למרות פניות חוזרות ונשנות ללא כל מענה מעיריית חדרה, לקחו ב-2008 דיריי הרחוב יוזמה והחליטו יחד לשכור את שירותיו של קבלן באופן פרטי כדי להקים מדרכה וכביש. כל דייר שילם אז מכיסו הפרטי כ-12,000 ₪ בממוצע. כך הוקמו סוף-סוף שתי מדרכות לאורך הרחוב.

לפני כשנה העירייה הוחלט להקים כיכר במפגש הרחוב כ"ט בנובמבר עם יגאל אלון בעקבות ילד שנדרס במקום. לצורך כך, מסיבה לא ברורה, הגיעו כלים והרסו את הכביש והמדרכה שבנינו. כך, בוקר אחד הגיעו טרקטורים מטעם העירייה, פירקו את המדרכות ונעלמו. רק לאחר פניות חוזרות ונשנות החלו בעירייה בבניה המחודשת של הרחוב.

מהעירייה שולחים לתושבים חשבון

כעת, אחרי ששילמו כבר פעם אחת על המדרכה שהעירייה הרסה, מיהרו לשלוח חשבון לתושבים של לא פחות מ-110,000 ₪ לכל תושב. זאת למרות שהעירייה התחייבה טרם תחילת העבודות לוועד השכונה כי בגלל שהחברה לבטיחות בדרכים מקימה את הכיכר, לא יצטרכו התושבים לשלם תשלום נוסף. יש לציין שרוב התושבים ברחוב מבוגרים ואף חלקם קשישים ניצולי שואה אשר מתפרנסים מקצבת ביטוח לאומי בלבד.

רחוב חדרה
הרחוב טרם השיפוץ

במהלך העבודות גילו להפתעתם דיירי הרחוב שהקבלן שביצע את העבודה מטעם העירייה הוא אותו קבלן ששכרו באופן פרטי, אשר בעצמו טען בפני התושבים כי לא ברור לו מדוע היה צורך להרוס ולבנות מחדש רחוב, 8 שנים לאחר שנבנה.

לפני 3 ימים הוריו של דן חלג, דיירי הרחוב, קיבלו גם הם את דרישת התשלום על סך 109,500 ₪ בגין השיפוץ ברחוב. בראיון לערוץ 20 הוא אומר היום כי "הורי ניצולי שואה, פנסיונרים וכמובן שאין להם שום דרך לשלם את הסכום".

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה