בסדרת כתבות שנפרסם בערוץ 20 בשבועות הקרובים, נחשוף תיעוד מיוחד של הנעשה בארגוני השמאל הקיצוני בישראל. אחד המוכרים והמדוברים שבהם הוא "שוברים שתיקה". תחקירנים של ארגון "עד כאן" נטמעו בארגון ותיעדו במשך תקופה ארוכה את שיטות הפעולה והנעשה מאחורי הקלעים של ארגון השמאל הקיצוני.

פעילות שוברים שתיקה נחשפת. צפו בכתבה המלאה

"אם אתה יורה על חיילים, אתה מנסה להרוג חיילים, אתה לא טרוריסט", כך הסביר רכז הפעילים של "שוברים שתיקה" נדב וימן לתחקירן "עד כאן" שנטמע כפעיל הארגון. "האמת היא שרובם לא טרוריסטים, אלא לוחמים למען החופש שלהם. אם יש מדינה אחרת שכובשת את המדינה שלך, את האזור שבו אתה חי, מותר לך להילחם באמצעים אלימים כנגד הכובש, רק, רק, כנגד חיילים ושוטרים. אבל אם אתה דוקר חייל במחסום – זה לא פיגוע טרור".

וימן האמין שהוא מתדרך פעילים חדשים ב"שוברים שתיקה". אולם שני "הפעילים", עמיר וחי מ"עד כאן" תיעדו במשך תקופה ארוכה את הנעשה בו: ההכנות להרצאות, הסיורים בשטחי יהודה ושומרון, שיטות הפעולה והמאמצים שמפעיל הארגון במטרה להיכנס לבתי ספר ולמוסדות אקדמיים.

לאחרונה הגיע לשיא הוויכוח הציבורי סביב כניסת פעילי ארגון השמאל לבתי ספר, מוסדות אקדמיים ובסיסי צה"ל. שר החינוך נפתלי בנט מנסה לעצור את כניסת פעילי הארגון לבתי הספר, ובשבוע שעבר עברה בקריאה טרומית הצעת חוק אותה הגישו הח"כים שולי מועלם ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שאמורה למנוע את כניסת פעילי הארגון לבתי ספר. כך או כך, מעניין להיחשף לסט הערכים והמסרים של ארגון השמאל, במיוחד כאשר הם נחשפים בחדרי חדרים ולא במהלך פעילות ציבורית.

"אם אתה יורה על חיילים, אתה מנסה להרוג חיילים, אתה לא טרוריסט". וימן
"אם אתה יורה על חיילים, אתה מנסה להרוג חיילים, אתה לא טרוריסט". וימן

"תן מדי פעם יציאה פטריוטית"

בהקלטות נחשף, בין היתר, כיצד הארגון מנסה "לרכך" את המסרים שלו מול הציבור הישראלי. "כשאתה מפתח קלילות, מדי פעם אתה צריך לתת לו איזו אמירה פטריוטית כזאת, אז אתה אומר 'אני רוצה שצה"ל יגן על מדינת ישראל ומדינת ישראל כרגע היא על גבול הקו הירוק", מסביר וימן לתחקירן במסגרת הכנה להרצאות מול קהל. "בהרבה מובנים מחסום זה בעצם בא להרתיע. אני ואתה יודעים שכל החיילים שעומדים במחסומים דופקים מכות… אז אני ואתה יודעים שאין דבר כזה חייל שעומד במחסום ולא דופק מכות לפחות פעם אחת ביום לאיזה מישהו. סטירה, אגרוף..", כך מציג וימן את חיילי צה"ל, בשיחה עם תחקירן "עד כאן".

חוק שוברים שתיקה

בשבוע שעבר עבר בקריאה טרומית חוק "שוברי שתיקה", ברוב של 51 ח"כים מול 17 ח"כים מסיעות העבודה ומר"צ. החוק נועד להקנות לשר החינוך את הסמכות לאסור על אישים או ארגונים שאינם חלק ממערכת החינוך לקיים פעילות בתוך מוסד חינוכי כאשר אופי הפעילות חותר תחת מטרות החינוך או נועד לפגוע בחיילי צה"ל.

במהלך הדיון בכנסת אמר השר בנט כי "שוברים שתיקה מבקשים לא רק להרעיל את העולם נגדנו בשנאה לישראל, אלא גם להרעיל את הילדים שלנו, את הנוער. הם רוצים להיכנס לבתי הספר ולהרעיל אותם עם השקרים הדוחים האלה".

נקודת מבט מעניינת על ניסיונות שרי החינוך להגביל את פעילות הארגון, מספק פעיל שוברים שתיקה במהלך הדרכת תחקירן "עד כאן". הפעיל מסביר כי שר החינוך לשעבר, גדעון סער, אסר את כניסת פעילי ארגון השמאל לבתי הספר. האמברגו, כפי שמגדיר אותו וימן, עמד בתוקף עד ששר החינוך הוחלף על ידי שי פירון. "שי פירון פשוט היה שר החינוך הכי גרוע שהיה למדינת ישראל אז לא היה לו אכפת ואז חזרנו לעבוד בבתי ספר", אומר אותו פעיל.

במקרה אחר הוא מסביר: "אנחנו עושים את זה עוד לפני שהייתה אסטרטגיה לשוברים שתיקה בכלל. לפגוש את הקהל, את החברה הישראלית, את כל הילדודים של התק"מ, אנחנו עובדים מלא עם תנועות נוער, בתי ספר, ש"שינים, מלא..".

מודרכים ע"י יועצי תקשורת
מודרכים ע"י יועצי תקשורת

 

והארגון כאמור משייף את מסריו בקפידה וגם דואג לנראות של פעיליו. כך מסביר נדב וימן מדוע חשוב שישמרו על חזות צה"לית: "למה אנחנו לא מגולחים וזה? יועצי התקשרות שלנו אומרים לנו את זה, כי אנחנו עדיין צריכים להראות תדמית של חיילים, של אנשי שטח. אנחנו כאילו מתעסקים בפוליטיקה מאוד גבוהה, אתה יודע, עם ישיבות במטה של האיחוד האירופי בבריסל וקונסוליות ותמיד אנחנו צריכים להיראות כאילו אנחנו עדיין חיילים.. בגלל זה חולצה מכופתרת זה כאילו כבר מוגזם, זה השיא".

תיעוד נוסף מפעילות ארגון "שוברים שתיקה" וארגונים נוספים, יפורסם בקרוב בסדרת כתבות בערוץ 20.

משוברים שתיקה נמסר בתגובה:
אם ערוץ 20 בוחר להיטפל לנדב וימן שאינו נבחר ציבור, אלא לוחם פלס״ר נחל לשעבר ושובר שתיקה גאה, שאומר את הדברים במסגרת שיחה פרטית ולא פורמלית שצולמה בזדון על ידי עוד שתול מהימין הקיצוני, אז כנראה שבערוץ 20 לא קוראים ספרים.
להלן עמדת המומחה הבינ"ל לטרור, שהוא לא אחר מאשר רה"מ בנימין נתניהו שכתב בספרו, "הטרוריסטים נוהגים לתאר את עצמם כ'לוחמי גרילה'…. אבל לוחמי גרילה אינם טרוריסטים. הם חיילים בלתי סדירים, שנלחמים בכוחות צבא סדירים ולא באזרחים" (בנימין נתניהו ״הטרור — כיצד יוכל המערב לנצח״).

ליטל שמש, אלירן קרסנטי

ליטל שמש, אלירן קרסנטי