המשלחת הישראלית עושה כעת את דרכה חזרה ארצה מברזיל.  מיד עם שובה לארץ, יקיימו ראשי האיגודים דיונים לגבי המסקנות המתבקשות מהתוצאות של הישראלים בריו, שרת הספורט מירי רגב תמשיך בניסיונות למצוא דרכים לסייע לספורטאים האולימפיים כדי שבעוד ארבע שנים בטוקיו, המשלחת הישראלית תחזור עם הישגים גדולים יותר.

המדליסטים נוחתים בישראל, מתוך 'זה היום' 16.8.16

לפני שנסכם את האולימפיאדה ונקבע האם הייתה הצלחה או כישלון, צריך להזכיר כי בוועד האולימפי היו ציפיות ותקוות לכמה מדליות אולימפיות. דיברו על 2-3 מדליות בענף הג'ודו\ כשהזרקור הופנה לירדן ג׳רבי, אורי ששון, שגיא מוקי ולינדה בולדר. דיברו על שתי מדליות בענף השייט שיביאו שחר צוברי ומעיין דווידוביץ, אלכס שטילוב היה המועמד הבכיר למדליה בהתעמלות קרקע, והייתה תקווה למדליה אולימפית בהתעמלות אמנותית שאותה תביא נטע ריבקין ואולי אפילו הנבחרת להתעמלות אמנותית. האופטימיים ביותר בוועד האולימפי תלו תקוות להביא מדליה גם בקפיצה המשולשת, עליה תהיה חתומה חנה קנייזבה מיננקו שסיימה רביעית באולימפיאדת לונדון 2012 וזכתה במדליות כסף באליפות העולם (2015) ואליפות אירופה לפני שנה.

מאולימפיאדת ריו, חוזרים הספורטאים הישראלים לארץ עם שתי מדליות – שתיהן ארד ושתיהן בענף הג'ודו. על פי התקוות של ראשי הוועד האולימפי אפשר לסכם את האולימפיאדה מהזוית הישראלית ככישלון, על פי הסיקור של התקשורת הישראלית לפני טקס הפתיחה בריו ובמהלך התחרויות, הכישלון הרבה יותר גדול.

התקשורת נתנה לכולם להאמין שהספורטאים הישראלים מסוגלים לזכות בחמש-שש מדליות לפחות. העובדה שכולם נטעו תקוות מעבר לכל פרופורציה גרמה לאכזבה הגדולה אצל הציבור הישראלי ולכן התחושה בסיום האולימפיאדה היא של כישלון. אי אפשר להתעלם מהניסיונות להפיח תקוות כמעט בכל ספורטאי ישראלי בריו בכל ענף. אי אפשר היה גם להתעלם מהרצון העז למכור לנו שהנציגים שלנו שווים מדליה והם שווים ברמתם מול היריבים שלהם.

אבל עכשיו אפשר וצריך לחזור לקרקע ולהיות מציאותיים. נבחרת ישראל בריו הייתה שווה בין 2-3 מדליות והיא השיגה שתי מדליות. מעבר לזכייה בשתי המדליות בענף הכי חזק של ישראל, אני רואה הישג בעובדה ששגיא מוקי ולינדה בולדר היו קרובים למדליה. הדרך שלהם, הנחישות שלהם, האישיות והרצון העז שלהם להביא מדליה גרם למדינה שלמה להזדהות איתם. יש הבדל בין הזדהות להזיות. מוקי ובולדר ראויים לכל המחמאות והם בהחלט לא כישלון. אלכס שטילוב היה התקווה הגדולה למדליה אבל היה ברור שגם אתלט מצוין כמוהו יתקשה להיות על הפודיום מול אתלטים ברמה גבוהה, ובכל זאת האכזבה משטילוב הייתה שהוא כלל לא עלה לשלב הגמר. לגבי מיננקו, עצם העובדה שהיא העפילה לגמר הייתה הישג. מיננקו מסתבר יצאה לריו כשהיא סוחבת פציעה, ובכל זאת הייתה קרובה להישג היסטורי בענף האתלטיקה. גם העובדה שהיא לא הביאה מדליה זה לא כישלון בעיניי.

בהתעמלות אומנותית לא הבאנו מדליה, אבל עצם העובדה שנבחרת ישראל הגיעה לריו, על רקע שלל הפרשיות שנקשרו במתעמלות ובמאמנת, מעוררת הערכה. רק במדינת ישראל, נבחרת ישראל יכולה לצאת לאולימפיאדה אחרי הקמת ועדת בדיקה שקובעת שהמאמנת הראשית של ישראל אינה יכולה לדבר עם הבנות ולהעביר הוראות ישירות. רק בישראל מאמנת מחויבת לעבוד באמצעות מתווך, מאבטח או גננת. ואחרי כל הפסטיבל התקשורתי המכוער והמתמשך הזה, מישהו עוד בנה על מדליה.

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20