הפלשתינים מודים – הגירה מואצת של צעירים מיהודה ושומרון לחו"ל.

העיתון היומי "אלקדס", מפרסם כתבה נרחבת על היקף ההגירה של צעירים מאיו"ש, ומציין בה כי לפחות 400 אלף צעירים מיו"ש היגרו בעשורים האחרונים לחו"ל. על פי הכתבה, ישנם כפרים בעיקר באזור רמאללה דוגמת דיר דבואן, המלאים בארמונות שרובם נטושים או מאוכלסים בזקן או זקנה.

ראיון בתכניתנו "זה היום" עם סלימן א-שאפי ופרופסור אייל זיסר

תושב הכפר רמון מזרחית לרמאללה מספר כי 40 מתוך 44 בני כיתתו מהכפר, מתגוררים בארה"ב, וגם האחרים מקבלים כל העת הצעות להגר, מכיוון שהחיים בארה"ב נוחים בהרבה מחיי הפלשתינים ביו"ש. לדבריו, ברמאללה ישנו משרד המתאם הגעת פלשתינים לראיונות לקבלת ויזה בקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים ורבים נעזרים בשירותיו.

עוד נכתב, כי בסקר שנערך לאחרונה בקרב תושבי רצועת עזה 45% הביעו רצון להגר, לו יכלו לעשות זאת.

תוהים על עתידם ברשות הפלשתינית

נתוני ההגירה במשך השנים השתנו בהתאם לתקופה והתאפיינו בעליות וירידות. עד שנת 67' הייתה ההגירה במגמה שלילית משום שהשלטון הירדני מנע התפתחות כלכלית והשכלה גבוהה ואנשים עברו לגדה המזרחית- ירדן. בהמשך, ישראל פתחה אוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה ואז אפשר היה לראות שהמאזן השלילי נבלם, אם כי תמיד המשיך בצורה מסוימות.

בתקופת אוסלו הייתה הגירה פנימה, עם הרבה תקוות, כשישראל סייעה לרבים לחזור. בתקופת מלחמת כווית בוצע גירוש גדול של פלשתינים ורבים חזרו לישראל.

אך באופן כללי ניתן להצביע על מגמה בעשורים האחרונים של פלשתינים האומרים כי אין עתיד ותקווה בישראל. רבים תוהים על עתידם ברשות הפלשתינית המושחתת. לכן, מי שיכול עובר לארה"ב אירופה ומדינות המפרץ.

לעימות הפלשתיני-ישראלי יש משמעויות דמוגרפית. אם אכן מגמת ההגירה השלילית תימשך, ייתכן כי תהיה הקלה בניהול הסכסוך, מכיוון שעמדת המיקוח הפלשתינית תיחלש.

פרופסור אייל זיסר מסביר בראיון לשרונה מן בתכנית "זה היום": "יכול להיות שמדובר במגמה, יש לנו נתונים ברורים בכל מה שקרה ביהודה ושומרון בתקופת שלטון ירדן. היתה מגמה שלילית של גידול אוכלוסין. מכיוון שירדן לא פיתחה את האזור, לא פיתחה מוסדות, היתה הגירה מאזור זה לאזור ירדן".

"אנחנו הגענו אנחנו פיתחנו את האזור וההגירה הזו נעצרה. מאז הסכמי אוסלו אין לנו נתנוים מהימנים ובדוקים לגבי מה שמתרחש באזור. הצעירים מצביעים ברגלים, הם אינם נותנים אמון בהנהגות, בחברות בהם הם חיים ומחפשים את העתיד במקום טוב יותר".

"המציאות הביטחונית לא פשוטה, וגם סוגיות העתיד, לחיות תחת הרשות הפלשתינית, ממשל שהוא לא נקי כפיים, האם יש סיכוי לעתיד מדיני שיפתח את האזור. והמחשבה שלהם היא שכנראה טוב יותר לחיות באמריקה".

 

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20