עו"ד יורם שפטל ומשפחת אזריה הציגו היום את הערעור שהגישו על הרשעתו של הלוחם אלאור אזריה. בדבריו היום הסביר עו"ד שפטל כי הוא כופר בליבת הכרעת הדין והאשים את הפצ"ר שאיים על הסניגורים הקודמים של אלאור, מה שהביא אותם להכריז על פרישתם. עם זאת, טענה זו הוכחשה בתוקף הן על ידי עורכי הדין והן על ידי הפצ"ר.

מתוך "לפני כולם". ימים א'-ה' ב-19:00

עו״ד שפטל:  ״הגשנו היום ערעור לבית הדין הצבאי לערעורים. גורמי ממסד וכלבלבי תקשורת עשו הכל כדי למנוע את הגשתו והמשימה הזו לא צלחה".

בשלב זה התייחס שפטל להתפטרותם היום של עמיתיו: "אני רוצה לפתוח בהודעת ההתפטרות של עורכי הדין. אנחנו כבר יומיים יודעים על כך. זה לא הפתיע אותנו. כי כל שנאמר באותה ההודעה לא מנע מהם עד יום ראשון בערב להיות בצוות בלתי נפרד מהסנגוריה כולל פעילות מלאה להגשת הערעור". לדברי שפטל, "מה שהוביל להודעה שלהם זו פגישה עם הפרקליט הצבאי הראשי ושם נאמר להם הדבר הבא: ״אם אתם לא תגישו ערעור כי אז גם התביעה הצבאית לא תגיש ערעור על חומרת העונש. זו אמריה שערורייתית שגובלת בסחיטה באיומים".⁠⁠⁠⁠

שפטל הבהיר כי הפצ"ר צריך להחליט על הגשת ערעור רק לפי אמת מידה אחת ויחידה והיא האם לדעתו העונש קל מידי או חמור מידי.

בקשר לערעור עצמו, אמר עו"ד שפטל כי הוא כופר בליבת הכרעת הדין. "הליבה היא קביעה לפיה אלאור מיד לאחר הירי אמר גם למ״פ שלו וגם לרב״ט מ׳ שהוא ירה במחבל כי המחבל דקר את חברו וגם ניסה להרוג אותו ולכן מגיע לו למות". כאן קובע שפטל: "הממצא הזה הוא ממצא מופרך לחלוטין וסותר באופן מוחלט את הראיות שקיימות בתיק".

 מתוך מסיבת העיתונאים, היום
בשלב זה מתח שפטל ביקורת חריפה על הליך החקירה במצ"ח. "מהרגע הראשון מסומן מי האשם ואז כל החקירה מכוונת לא כדי להגיע לחקר האמת, אלא כדי לנסות להפליל בכל אמצעי את אלאור שהוא קורבן של החקירה המבישה הזו.

שפטל גם הוסיף כי על אלאור איימו מיד במעצר מה שהביא להודאתו. "אני שנים לא נתקלתי בתפירה גסה וחסרת מעצרוים של שיבוש הליכי חקירה", טען. "כמו שלא יכול להיות שקובעים שהחייל הוא רוצח מתבהם שסרח לפני תום החקירה".

באשר לאפשרות לחון את אלאור אמר שפטל כי אם "מישהו רוצה לחנון את אלאור הוא מוזמן. יש חודש עד הערעור. אנחנו פתוחים לכל דבר, אבל דורשים הצעה רשמית ולא קשקושים מכלבלבי חצר".

צ'רלי אזריה במסיבת העיתונאים. צילום: נועם אמיר
צ'רלי אזריה במסיבת העיתונאים. צילום: נועם אמיר

צ'רלי אזריה, אביו של אלאור, אמר במסיבת העיתונאים: ״ראשית כל אני רוצה להודות לכל התומכים, שזה 90 אחוז מהמדינה על התמיכה והחיזוק. המשפט של אלאור זה לא שלו, זה של כל חיילי צה״ל. מהתחלה הבנתי שתופרים לבן שלי תיק. הבטחתי שאני אלחם ואהיה במאבק עד הסוף עד שחפותו של בני תצא לאור".

באשר לסיכון שבערעור לפיו, הצבא יגיש ערעור על חומרת העונש אמר אזריה כי מדובר בנסיון הפחדה של המשפחה. אבל המאבק שלי ממשיך. זה מאבק של כל ההורים שבנם יכול לעמוד באותו מצב ועל זה אני לא אוותר.

באשר לתרחיש של חנינה אמר אזריה כי לא הוצע להם דבר. ״אני רוצה שוב לחזור על זה:  לא הייתה שום הצעה הגיונית. הדבר היחיד שהציעו זה שאם לא נגיש ערעור הם לא יערערו״.

מהפרקליטות הצבאית נמסר: "אנו דוחים על הסף את דברי עורך הדין יורם שפטל. אין כוונה להתייחס לתוכנה של פגישה שהתקיימה ביוזמת עורכי הדין אילן כץ ואייל בסרגליק ולהצעות שהועלו על ידם במסגרתה.
הפרקליטות הצבאית ממשיכה לפעול באופן ענייני. ההחלטה האם להגיש ערעור טרם התקבלה, ותתקבל בימים הקרובים".

עורכי הדין אייל בסרגליק, אילן כץ וכרמית שחיבר מסרו: המלצתנו לאלאור ולמשפחתו, שלא לערער לא נבעה מ"סחיטה באיומים" של הפצ"ר אלא מהערכה כוללת פרקטית, של סיכויים מול סיכונים, כאשר לנגד עינינו עומד דבר אחד בלבד והוא טובתו של אלאור אזריה. תמוהה מאוד בעינינו העובדה, שעו"ד שפטל אשר קיבל מאיתנו את מלוא הסיוע, כולל כתיבת מרבית הערעור עבורו, בחר לטעון כי "התעייפנו" או כי "נחלשנו". ההפך הוא הנכון.

"משך שנה ליווינו את אלאור ואת משפחתו לילות כימים, תוך שלא חסכנו כל מאמץ לעשות הכל להצלחת ההליך המשפטי, ולא חששנו להתעמת עם גורמים בכירים ככל שיהיו כולל שופטי בית הדין, קצינים בכירים ובראשם הרמטכ"ל, תוך שלא חששנו גם לשלם מחיר אישי. מכל מקום, אין בדעתנו להיגרר, לויכוח סרק ומיותר, עם עו"ד שפטל, שכן טובת אלאור בלבד עומדת לנגד עינינו, ואנו לא נעשה כל פעולה שעלולה לפגוע בו או בסיכויי הערעור".

פרשו מייצוג אזריה. צילום: הלל מאייר, TPS
פרשו מייצוג אזריה. צילום: הלל מאייר, TPS

לבית הדין לערעורים הוגש היום (ד') הערעור על הכרעת הדין מטעם טוראי אלאור אזריה, לוחם כפיר שהורשע בהריגת מחבל מתל רומידה בחברון. עורכי הדין של אלאור השלימו את שלושת פרקי הערעור ולצד זה הגישו עורכי הדין בקשה נוספת לעיכוב ביצוע מאחר ובית הדין בקריה קבע כי אלאור יכנס לכלא 6 ויחל לרצות את העונש בעוד חמישה ימים.

עורכי הדין מעריכים כי בית הדין המיוחד לערעורים יקבל את בקשת עיכוב הביצוע וישאיר את אלאור במעצר פתוח עד להחלטה בערעור. עוד מעריכים עורכי הדין, כי בית הדין יתכנס בתוך כחודש לדיון ראשון שבו ישמיעו בהגנה את הטיעונים. ההערכות הן כי הליך הערעור יתפרס לשלושה דיונים לכל היותר ובסיום הטיעונים השופטים יכריעו אם לקבל את הערעור או לדחות אותו.

אלאור ואימו אושרה בבית הדין בקריה, היום
אלאור ואימו אושרה בדיון על גזר הדין בבית הדין הצבאי בקריה

ליבת הערעור מתמקדת בנסיון לערער את הכרעת הדין בשני מישורים. הראשון הוא אמינות הסרטונים שעל פיהם בית הדין הצבאי קבע את הכרעת הדין, והשני הוא ערעור על העדויות שבהן קבע בית המשפט כי אלאור אמר לאחר ביצוע הירי לחבריו "המחבל הזה דקר את חבר שלי ולכן הוא צריך למות". עורכי הדין סבורים כי אם אמירות כאלה נאמרו על ידי אלאור לכמה לוחמים בשטח, ובידי בית הדין שלושה-עשר סרטונים, הרי שלא יתכן כי באף אחד מהם לא נראה אלאור אומר את הדברים.

כזכור, בית הדין הצבאי גזר על אלאור שנה וחצי מאסר בפועל, מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. בהכרעת הדין קבעו השופטים כי אלאור הרג את המחבל והרשיע אותו גם בהתנהגות שאינה הולמת. אחר הצהרים צפויים עורכי הדין לקיים מסיבת עיתונאים בה יציגו את עיקרי הערעור.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון