בקשה לתביעה ייצוגית נגד קופת החולים "כללית" הוגשה אמש על סך כ- 2.5 מיליון שקלים בטענה כי הקופה גובה מחיר ללא ניכוי מע"מ למבוטחיה באילת, זאת בניגוד לחוק. פרטי התביעה שהוגשה ע"י עורכי הדין רועי ביטון ונופר טל נחשפו לראשונה בתכנית "כלכלי בלילה" בערוץ 20 על ידי כתבתנו דנה בהט.

התביעה נגד כללית. מתוך התכנית "כלכלי בלילה" 18.8.16

התביעה הוגשה על ידי רותם מרקוביץ', אב חד הורי ואיש קבע בחיל הים המתגורר באילת, אשר בנו המבוטח בקופה חלה במהלך ביקור בבית מרקחת של "כללית" בנהריה והופתע לגלות כי המחיר זהה למחיר אותו הוא נוהג לשלם בעיר מגוריו, אילת.

קופות החולים מפרסמות את מחירון התרופות ללא מרשם (תרופות OTC – OVER THE COUNTER) לפני ואחרי הנחת המבוטח ומחיר זה הנו המחיר המרבי בו יכול בית המרקחת למכור את התרופה, כאשר המחיר לפני הנחת המבוטח תואם את מחירון משרד הבריאות.

אולם על פי הקבלות שהציג רותם, בתי המרקחת של "כללית" באילת מנכים את הנחת המבוטח מהמחיר המקורי ולא ממחיר התרופה לפני קיזוז המע"מ, בהתאם לחוק באילת.

"כפי שניתן לראות, במחירון מופיעים שני מחירים עבור כל מוצר: מחיר מחירון ומחיר לאחר הנחת חבר כללית מושלם. אלא שבאתר משרד הבריאות מפורסם מחירון ובו שני מחירים עבור כל מוצר: מחיר כולל מע"מ ומחיר ללא מע"מ. כלומר, באילת, המחיר ממנו נגזרת ההנחה צריך להיות מחיר התרופה ללא מע"מ ,זאת מכח סעיפי חוק אס"ח שהובאו לעיל ובהתאם למחירון משרד הבריאות", נכתב בתביעה שהוגשה ע"י עורכת הדין נופר טל. במסגרת בדיקת הנושא מצאה עו"ד טל כי קופות החולים האחרות כן מקזזות את סכום המע"מ ממחיר התרופות בסניפיהן באילת.

קופ"ח כללית
גובה תשלום על תרופות מעל מחירון משרד הבריאות. קופ"ח כללית

עוד נכתב בתביעה: "מעשיה ומחדליה של הנתבעת, כפי שפורטו בכתב תביעה זה, תחילתם בהפרת החוק וסופם ברשלנות, אם כי המונח רשלנות עושה חסד עם הנתבעת שכן הדעת נותנת כי פעולות ומחדלים כגון אלו של הנתבעת, נעשים בכוונה תחילה וכי הנתבעת יכלה לצפות היטב את תוצאות מעשיה ומחדליה. רשלנותה של המשיבה מתבטאת, בין היתר, במעשים ובמחדלים הבאים:  א. אי קיום הוראות החוק והתקנות כדלעיל ו/או ב. עשתה מעשים שעוסק סביר לא היה עושה באותן נסיבות ו/או ג. לא עשתה מעשים ונקטה פעולות שעוסק סביר היה עושה ונוקט באותן נסיבות. הנתבעת התרשלה משלא פעלה לוודא כי המחירים אשר נגבים מלקוחותיה באילת ו/או אשר מהם נגזרות ההנחות לחברי כללית מושלם, עבור תרופות ללא מרשם, עומדים בתנאי הדין והולמים את מחירון משרד הבריאות ללא מע"מ".

תגובת שירותי בריאות כללית: ״לכשתתקבל התביעה נלמד אותה ונוכל להתייחס לטענות המועלות״.

ממשרד הבריאות נמסר: "היות ומדובר בתביעה ייצוגית, עמדת המדינה ביחס להליך תינתן רק באמצעות היועץ המשפטי לממשלה".

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה