בפגישה עם עובדי ארכיון המדינה שכינס, הודיע השר צחי הנגבי, הממונה מטעם ראש הממשלה על פרשת ילדי תימן, כי בכוונתו להקדים את התאריך המיועד של חשיפת התיקים בפרשת חטופי תימן והבלקן. השר הורה לעובדי הארכיון לסיים את הכנת תיעוד המסמכים בתיקים עד לעוד שלושה שבועות. הממשלה תדון בנושא בעוד שבועיים והחומרים יפורסמו באתר לאחר מכן. יש לציין כי התאריך המיועד היה אמור לחול ב-1.1.17, אך כאמור, השר הודיע על הקדמתו.

ראיון עם ח"כ נורית קורן שהעלתה את הנושא לסדר היום בכנסת. מתוך 'זה היום' אמש (א')

פעילות הארכיון, המתעד מסמכי לידה ופטירה, אימוץ, עדויות על חטיפה והעלמות קרובים בתיקי הפרשה, נעשית בפיקוח הממשלה. בארכיון עובדים על כך שלא תהיה בעיה חוקית בפרסום המידע ובסיום עריכת התיקים תינתן ההוראה לפרסמו באתר ארכיון המדינה.

כמו כן, בראיון לתכנית 'פגוש את העיתונות' בערוץ 2 אמר אמש (ש') השר כי לאחר ארבעה חודשים של בחינת החומרים והשיקולים ובהתאם למנדט שניתן לו על-ידי הממשלה לבחון את העניין, ימליץ לממשלה לחשוף את כל חומרי ועדות החקירה הסמויים לעיון הציבור ובכך להסיר את החיסיון בן 70 שנה שנקבע בשעתו.

הנגבי ציין בראיון שכבר נסרקו רבבות מסמכים וחומרים מתוך הפרוטוקולים והוועדות והכל יועלה לרשת, ככל שהממשלה תאשר. השר הוסיף כי ייתכן ויצנזרו נתונים מעטים הנוגעים לצנעת הפרט, אך לדבריו, יהיה זה פרומיל קטן. עם זאת, מפאת חוק האימוץ, תיקים הנוגעים לאימוץ, שגם הם שנויים במחלוקת, לא יפורסמו. ניתן יהיה לעיין בהם רק על פי צו בית משפט.

משפחות שירצו לעיין בתיקים עצמם יוכלו לפנות גם אל גנזך המדינה.

FIVE HUNDRED CHILDREN EAGERLY AWAIT THEIR CHANNUKAH GIFTS IN "HASHED CAMP" NEAR ADEN, YEMEN.
ילדי תימן. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

בחודש יוני האחרון הוסמך השר הנגבי על ידי ראש הממשלה לטפל בחומרי החקירה בפרשה, שעל פיהם משפחות רבות טוענות כי יקיריהן נחטפו או הועלמו. אז הביע ראש הממשלה בינימין נתניהו את תמיכתו והזדהותו עם הצורך בגילוי פרטים נוספים על הפרשה.

כזכור, בני המשפחות של ילדי תימן החטופים תכננו בחודש מאי האחרון לפנות לבג"ץ בדרישה לחשוף את הפרוטוקולים והמסמכים הסודיים שהוצגו לוועדת החקירה הממלכתית. זאת לאחר שאלו נאסרו לפרסום עד שנת 2017 בצעד חסר תקדים.

ח"כ קורן: "מאז העליתי את הנושא, נוספו אלף מקרים חדשים לחקור"

השר הנגבי המליץ על פתיחת הפרוטוקולים של שלושת הוועדות ולא רק הוועדה האחרונה – ועדת קדמי. השאיפה היא לפרסם את כל החומרים, כאשר תיקי האימוץ יבחנו לחומרה ופרסומם עשוי להתאפשר תוך שמירה על פרטיות הנוגעים בדבר.

לדברי ח"כ נורית קורן (הליכוד) שהעלתה את נושא חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן אין בחומרים שום הנמקה מדוע החליטו לסגור את הפרוטוקולים ל-70 שנה. "אני מברכת את השר צחי הנגבי שהמליץ שחומרי החקירה יפורסמו לאחר 20 שנה. אני מאוד מקווה שהממשלה תקבל את המלצתו לפרסם את החומר, ותביא מזור למשפחות. זהו רק נדבך ראשון בפרשה", בירכה ח"כ קורן.

בירכה על החלטת השר הנגבי. ח"כ נורית קורן. צילום: פלאש 90
בירכה על החלטת השר הנגבי. ח"כ נורית קורן. צילום: פלאש 90

"מאז שהעליתי לסדר היום הציבורי את פרשת החטיפה של ילדי תימן מזרח ובלקן, נוספו עוד אלף מקרים חדשים שצריך לחקור אותם. אני פועלת להקים ועדה בכנסת שתחקור ותתחקה אחר הילדים החטופים ואולי בכך נוכל לסגור את הפצע המדמם מאז קום המדינה ולהביא תשובות למשפחות מה עלה בגורל יקיריהם", הוסיפה קורן.

בעוד שבועיים תעלה ההחלטה במליאת הממשלה. רק אז תחליט הממשלה אם לקבל את המלצתו של השר הנגבי או לסרב לה. במידה ותאושר , תובא ההחלטה לפתחה של ועדת חוקה. רק לאחר אישורה יוכל הציבור לעיין בחומר. "השר ואני ביקשו מהגנז לסרוק את כל החומרים. לכשהממשלה תחליט לפתוח את הפרוטוקולים, הכל כבר יהיה מונגש, סרוק ומסודר לעיון הציבור באתר ייעודי", אמרה קורן.

"אני ממשיכה לפעול והקמתי את מאגר הדי.אן.איי. לא המתנתי להליכים ביורוקרטים שימנעו ממני להמשיך לפעול בנושא ולהקים מאגר דרך המדינה. יחד עם חברת מיי הריטייג' הקמנו מאגר די. אן. איי . משפחות שילדיהם נחטפו וכן ילדים מאומצים הגיעו למסור דגימות והמאגר הולך וגדל", ציינה ח"כ קורן. ביום בחמישי הקרוב , 3 בנובמבר יתקיים סבב נוסף של איסוף דגימות. כל המעוניין להגיע יכול ליצור קשר עם לשכתה של ח"כ קורן באמצעות דף הפייסבוק או בדוא"ל nkoren@knesset.gov.il

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20