גניבת הנשק בצה"ל: חשש כי קבלן שערך שיפוץ בבסיס בדרום מעורב במעשה. לערוץ 20 נודע כי עפ"י הערכות, אחד מהקבלנים ששיפצו את הנשקיה של בסיס שדה תימן של צה"ל חשוד כשותף לגניבת 33 כלי הנשק. הקבלן, שעבד במקום במסגרת פרויקט "חיים חדשים", אינו עונה לטלפונים. הציוד שלו ורכבו נמצאו זרוקים. בנוסף, לא ניתן לאתר את הפועלים הערבים שהעסיק.

מתוך 'לפני כולם'. ימים א'-ה' ב-19:30

כזכור, אמש (א') חשף ערוץ 20 כי עשרות נשקים מסוג מיקרו תבור נגנבו במהלך הלילה מבסיס שדה תימן בו שוהים חיילי גבעתי. צה"ל פתח בחקירה וערך סריקות נרחבות אחר חוליית הגנבים. עפ"י המידע שהתקבל, הגנבים ניסרו את המנעול הישן, פרצו לבסיס, גנבו את הנשקים ושמו מנעול חדש. השומר שאמור היה לוודא שהמקום נעול, לא שם לב לחילוף המנעולים והנשקים נגנבו. עוד נודע כי צה"ל הוריד הנחייה לכל הפיקודים לפיה יש להציב כספת קטנה בכל נשקייה ולפרק  את המכלול של הנשק בסוף כל יום ולהכניסו לכספת.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כ-30 נשקים נגנבו מנשקיה במחנה צבאי בדרום הארץ. כוחות צה"ל ומשטרת ישראל סורקים במרחב במטרה לאתר את הנשקים הגנובים ואת האחראים לביצוע העבירה. מפקד פד״ם, אלוף אייל זמיר, מינה ועדת חקירה בראשות אל"ם איתי ברין, מפקד עוצבת ראם, לחקירת האירוע, ובנוסף המשטרה הצבאית החוקרת פתחה בחקירת נסיבות הגניבה".

שינוי בנהלי פתיחה באש: ירי לעבר גנבי נשק

בשבוע שעבר התבשרו חיילי צה"ל על שינוי בנהלי הפתיחה באש, בהם גם ירי לעבר הגנבים עצמם. לפי גורם בצה"ל, "בניסיון גניבה משמעותי של נשק צה״ל הורה לבצע נוהל פתיחה באש מלא ובמקרה הצורך לירות לעבר הגנב".

מתוך 'הפטריוטים'. ימים א'-ה' ב-22:00

בצה״ל מודאגים בחודשים האחרונים מהעלייה החדה שחלה בגניבת נשק ואמצעי לחימה משמעותיים שמשמשים בעיקר ארגוני פשע. האמל״ח נגנב לעיתים באין מפריע לנגד עיניי החיילים שעד כה נמנעו מירי כחלק מנוהל מעצר חשוד, בעיקר כי זה נעשה בשטח ישראל. הגנבים היו מגיעים באמצעות טרקטורונים, דוגמת בדואים בשטח האימונים בצאלים, היו חוטפים נשקים ובורחים מתוך ידיעה שאף אחד לא יפתח לעברם באש. "החל מהיום הנוהל יכלול ירי לרגליים במטרה לעצור את הגנבים ולייצר הרתעה מלאה כדי להלחם בתופעה שכאמור הלכה וגברה", אמר הגורם הבכיר.

הגנבים חדרו לבסיס וגנבו את הנשק מתחת לראשם של החיילים הישנים. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
סריקות נרחבות אחר גנבי הנשק. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
רפאל חיון

רפאל חיון

מתעסק בכל מה שקשור לבטחון בארץ ובעולם.
רפאל חיון