הכותרת בעיתון "הארץ" ביום חמישי שעבר נראתה לנו במבט ראשון כמשהו מאד מבטיח. "המדינה תשלם לזוגות דתיים שיארחו חילונים בביתם לארוחות שבת ולימודי יהדות". המשכנו לכותרת המשנה וזה נהיה ממש בוננזה: המשרד לשירותי דת מתכוון לממן פעילויות בבתים פרטיים, ואף להשתתף בתשלומי ארנונה, ועד בית וחשמל. נפלא נכון? חכו.

מתוך היום הזה, ימים א-ה בשעה 23:00

יש כותרת בעיתון ויש מציאות – אבל בעודנו מחפשים את המסמך המקורי של המשרד לשירותי דת עליו מתבסס הדיווח הזה – בעמוד הפייסבוק של חברת הכנסת מרב מיכאלי החגיגה בעיצומה.
"חילוניות וחילונים יקרים, הממשלה באמת חושבת שאתןם מטומטמים. היא תשלם לדתיים מקורבים סכום נאה בשביל לעשות לכןם שטיפת מח אורתודכסית על ארוחת שבת. וגם יתנו להןם הנחות בארנונה ובחשמל על חשבון המסים מהעבודה שלכן ושלכם.
במילה מטומטמים בחרה מיכאלי. וכדי שנבין מי באמת ראוי להגדרה הזאת הנה המסמך של התוכנית המדוברת, עדיין בגדר טיוטה: מבחנים למתן תמיכות של המשרד לשירותי דת למוסדות ציבור העוסקים בהפעלת "בתים יהודיים". יש כאן פירוט של מה אותו בית יהודי בו נערכת פעילות לכל אורך השבוע, חמש עשרה שעות שבועיות עם חוגים והרצאות מינימום 25 בני אדם לפעילות בודדת.  אומנות יהודית; היסטוריה יהודית ומורשת לאומית; דברים חשובים וראויים או כמו שמיכאלי קראה לזה "שטיפת מח".
לדברים של מיכאלי על הנחות בארנונה ובחשמל על חשבון המיסים שיקבלו "הדתיים המקורבים" אין זכר במסמך הזה. יש החזר הוצאות על אחזקת המבנה – שכפי שעושה המדינה עם עמותות שמפעילות שירותים או בתים בתוך הקהילה בתחומים אחרים של רווחה לדוגמא.

אז מילא שחברת הכנסת לא מבררת העובדות המדוייקות לפני שהיא מסתערת על המקלדת, אבל שימו לב מה קורה ללוחמת הגדולה למען נשים באשר הן נשים – כאשר זה מגיע לנשים דתיות:

"תוך כדי קידוש יסבירו לך שחצי חודש את טמאה, שכבודך בבית פנימה, שלא תרגיזי את הבעל. יגידו לכןם כמה רע לנסוע בשבת ושהילדות והילדים צריכים ללמוד בהפרדה ולהתלבש יותר צנוע". אורחות חייה של האשה היהודייה הדתית הופכים אותה בעיני מיכאלי לצל חולף ליד בן זוגה. מה זה שלא תרגיזי את הבעל? מיכאלי לא נתקלה מעולם בנשים ששמרו על כבודן, עוצמתן ובה בעת גם על דתיותן? ביהדות אף פעם לא מאוחר לתקן, צריך רק שמיכאלי תבוא פעם לעשות שבת – כדי שתראה שכל זה קורה ואפשרי ועוד משהו: שתפסיק להסתכל על עיתון הארץ כאילו היה זה ספר תנ"ך.

אמיר איבגי

אמיר איבגי