הארגון "סטודנטים למען דרום תל אביב" חשף לאחרונה כי מסתננים מעבירים הרצאות ב"מרכז לקידום פליטים אפריקאיים" (ARDC) לחיילים ומפקדים בצה"ל. עוד נחשף כי חיילי צה"ל נוהגים להתנדב בשיתוף פעולה עם ארגונים התומכים במסננים בפעילויות חברתיות למען ילדי המסתננים. סגן שר הבטחון הרב אלי בן דהן הבטיח כי היה מדובר בפעילות חד פעמית, אך אתמול (ה') התופעה חזרה על עצמה.

קייטנת צה"ל למען המסתננים? צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב
קייטנת צה"ל למען המסתננים? צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב

בעמוד הפייסבוק שלה סיפרה שפי פז מארגון "החזית לשחרור דרום תל אביב" על הפעילות שערכו אתמול חיילי צה"ל לילדי המסתננים בגינת דה מודינה שבשכונת שפירא. "בלילה גנבי הגבול מקללים ומרביצים. בבקרים באים חיילי המודיעין לשעשע להם את הילדים. סגן שר הביטחון, אלי בן דהן מהבית היהודי, לא פחות ולא יותר, הבטיח לי אישית שהמראות האלה לא יישנו יותר. הבטיח" כתבה פז.

"ליעל גבירץ ולעמותת אליפלט יש יותר כוח והשפעה בצבא מאשר לחברי כנסת ולסגן שר הביטחון? כנראה. והפישרים במדים עוד העזו להתווכח איתי" הוסיפה.

משמעות הדבר היא שצה"ל, הגוף האמון להגן על אזרחי ישראל משתף פעולה עם ארגונים המקדמים פעילות בלתי חוקית ותומכים בשוהים בלתי חוקיים. חשוב להדגיש כי כל פעילות "חברתית" לכאורה אשר תומכת במסתננים, פוגעת למעשה בתושבי דרום תל-אביב, שהם הנפגעים העיקריים מתופעת ההסתננות הבלתי חוקית.

"תופעה מבישה"

בארגון "סטודנטים למען דרום תל אביב" אמרו היום לאתר ערוץ 20: "התרענו על הנושא בעשרות פניות בשנה האחרונה לצה"ל, משרד הביטחון וחברי כנסת, כאשר בכל פעם נאמר לנו שהנושא נבדק והנהלים ברענון. בדיון שנערך במליאת הכנסת ביום ה-8.6.16 אמר סגן שר הביטחון אלי בן-דהן בתשובה לשאילתה מאת ח"כ אמיר אוחנה כי פעילות זו אסורה לחלוטין".

"לצערנו, למרות כל זאת ברור כשמש כי מפגשים בין חיילי צה"ל ומסתננים ממשיכים להתקיים כל העת וללא הפרעה. התמשכותה של תופעה מבישה זו רק פוגעת פגיעה חמורה יותר בתושבי השכונות של דרום תל-אביב" הוסיפו בארגון.

כזכור את השאילתה המדוברת הגיש ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, על מנת לברר מהי מטרת שיתוף הפעולה בין צה"ל למסתננים מסיגי הגבול והאם בכוונת צה"ל לעודד הסתננות בלתי חוקית לישראל.

אוחנה אמר כי: "בעוד תושבי שכונות דרום תל אביב נאנקים תחת עול המסתננים הלא חוקיים שנכפו עליהם, מטריד לגלות שמישהו בצה"ל החליט להשתמש בחיילים שהתגייסו במטרה להגן על מדינת ישראל, כדי לאלץ אותם לבצע פעילויות שיש בהן לעודד את תופעת ההסתננות ולכל הפחות לעודד את המסתננים להישאר היכן שהם".

אוחנה. "צה"ל מעודד את המסתננים?"
אוחנה. "צה"ל מעודד את המסתננים?"

סגן שר הביטחון, אלי בן דהן השיב לשאילתה והכחיש את דבריו של אוחנה. "הטענה כי צה"ל, בפעילות התנדבותית בקהילה, מעודד הסתננות, איננה נכונה ומשוללת כל יסוד. צה"ל מעודד פעילות התנדבותית ותרומה לקהילה. לאחרונה, חודדו ההנחיות הרלוונטיות בקרב המפקדים וסגלי החינוך. בין השאר, חודדו הדברים הבאים: פעילות התנדבותית תתבצע מול מוסד פורמלי, ללא כוונת רווח. לא ניתן אישור לפעילות עם גוף שאיננו חוקי. כמו כן, חל איסור לביצוע פעילות במוסדות פרטיים, או בעלי זיקה פוליטית".

עוד הוסיף סגן השר כי "הפעילות נועדה לחזק את תחושת הסולידריות בחברה הישראלית ועל כן, יש לוודא שהפעילות המתבצעת ע"י צה"ל כגוף ממלכתי איננה מנוגדת למדיניות הממשלה. מבירור שערך צה"ל עולה כי הפעילות הייתה במסגרת חד- פעמית ונעשתה בהתאם לנהלים ולמדיניות. בעקבות עדויות אחרות שקיבלתי מתושבי דרום תל אביב בעניין זה, ביקשתי מהגורמים הרלוונטיים לבדוק פעם נוספת את הנושא ולהביא בפניי את תוצאות הבדיקה".

"פעילות התנדבותית שיעשו ללא מדים שמייצגים את הצבא"

לתשובתו של סגן השר בן דהן השיב אז ח"כ אוחנה כי: "מי שרוצה לבצע פעילות התנדבותית שיעשה זאת בזמנו החופשי וללא מדים שמייצגים את מדינת ישראל ואת הצבא להגנתה. הצבא פועל מכח חוק שירות ביטחון הקובע את הגיוס לצה"ל כחובה, לא כהתנדבות. כמו כן דיברת על פעולות שמטרתן להגביר את הסולידריות בחברה הישראלית, האם עמדת מערכת הביטחון היא כי המסתננים הלא חוקיים צריכים להיקלט כחלק מהחברה הישראלית?".

מסגן השר אלי בן דהן נמסר בתגובה: "עם קבלת החומרים מתושבי דרום תל אביב, סגן השר העביר את הנושא ללשכת הרמטכ"ל לבחינה מסודרת ודחופה".

מדובר צה"ל נמסר: "ככלל, כל פעילות התנדבותית המתבצעת על ידי יחידות צה״ל השונות, מתקיימת בהתאם לרוח צה"ל וערכיה ומתמקדת בהיבט החברתי-קהילתי. יודגש כי חל איסור לביצוע פעילות במוסדות פרטיים ו/או בעלי זיקה פוליטית. ההתנדבות המדוברת התקיימה על פי הכללים".

עוד נמסר מדובר צהל כי: "בימים הקרובים יגדיר קצין החינוך הראשי את רשימת המוסדות המאושרים להתנדבות בכפוף למדיניות והפקודות".

 דיון הפטריוטים בנושא קייטנת צה"ל לילדי המסתננים

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20