"יש לי מסר אחד בשבילכם – בואו לגולן, בואו לנגב, בואו לצפון, בואו לדרום. כאן העתיד של המדינה, והעתיד זה אתם", כך אמר היום (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס ישראל לצעירים ברמת הגולן.

רה"מ בכנס ברמת הגולן, היום. וידאו: איתי בית-און, סאונד: בן פרץ, לע"מ

רה"מ סיפר כי את שירותו הצבאי עשה ברמת הגולן ובסיני ולא הבין מדוע במדינה קטנה גיאוגרפית יש אזורים הנחשבים לפריפריה. "הדבר הזה בער בי, הוא עדיין בוער בי. לכן כשהייתה לי האפשרות, לפני עשר שנים כמעט, הפעלתי תכנית של כבישים ורכבות כדי לקצר את הזמן, כדי לקרב את הצפון למרכז ואת המרכז לצפון ואת הדרום למרכז ואת המרכז לדרום – כי אנחנו מדינה אחת, ואני רוצה לבטל את הפריפריה".

"אני זוכר מה היה כאן לפני חמישים שנה. איזה הבדל היום לעומת מה שפגשנו כאן מיד אחרי המלחמה. מהקמת המדינה ועד מלחמת ששת הימים זה היה אחד האזורים המאיימים ביותר מבחינתנו", סיפר רה"מ. "ובכן, אני באתי לבשר לכם היום שרמת הגולן לעולם תישאר בריבונות ישראל. לעולם לא נרד מרמת הגולן, היא שלנו".

"בגולן פרחו יישובים יהודים לפני אלפי שנים. אני מציע לכם, כשאתם מסיימים את המפגש המרגש הזה, צאו החוצה ותראו את עשרות בתי הכנסת שאנחנו משקמים אותם כאן. זה דבר מרהיב. כשאתם תוקעים פה מעדר באדמה אתם רואים פה בתי כנסת, מנורות, כתבים מתקופת התלמוד בעברית. הגולן שלנו. הוא היה שלנו, הוא יישאר שלנו. וכמובן אם אנחנו לא נהיה כאן, האיסלאם הקיצוני יהיה כאן. כולנו מבינים את ההשלכות. לכן בואו לגולן, זה הבית שלנו וזה לעולם יהיה הבית שלנו", הוסיף רה"מ.

"שטח כבוש". קיבוץ עין זיוון שברמת הגולן. צילום: חיים אזולאי, פלאש 90
"היא שלנו". רמת הגולן. צילום: חיים אזולאי, פלאש 90

 

רה"מ המשיך וסיפר, "אני זוכר את המתיישבים הראשונים אחרי מלחמת ששת הימים. הם נכנסו לבתים של הצבא הסורי, רובם צעירים וצעירות חדורי שליחות, הם הרגישו שהם עושים דבר מאוד משמעותי. הכוח של הצעירים טמון ברצון לרוץ קדימה ולחולל שינויים בלהט, ואתם נמצאים בשלב הזה שבו אתם בונים את היכולות שלכם. לא רק שהדור לא פוחת, הדור הולך ומתעצם.

נתניהו פנה לשכבה הצעירה במדינה וקרא "כל אחד מכם גם יש את הזכות ואת החובה לעזור לבנות את המדינה האחת והיחידה שלנו. אני קורא לזה: "ציונות ומצוינות".

"לא סתם ישראל נחשבת למעצמה במדע ובטכנולוגיה", הוסיף, "אנחנו מדינה קטנה, אבל יש בתוכנו מגוון עצום של כישרונות, אפילו גאוניות. זה מה שאני דורש ממערכת החינוך לתת לכל ילד וילדה, יהודים ולא יהודים, מוסלמים, דרוזים, נוצרים – כולם, לתת לכל ילד וילדה כלים של הגשמה עצמית, להבטיח שוויון הזדמנויות גם למי שנקודת הזינוק שלו לחיים הייתה פחות טובה, ובמקביל להשקיע בערכים הלאומיים. אנחנו זקוקים תמיד לטיפוח מתמיד של יסודות המורשת, ובייחוד בעידן האינטרנט של שיטפון הידע, כדאי לדעת קודם למה אנחנו פה ולמה נישאר פה, כי זו הארץ שלנו, זו המדינה שלנו, וכאן העתיד שלנו.

"עוד שנה-שנתיים התוצר הלאומי לנפש בישראל הולך לעבור את זה של יפן, וכבר עבר מדינות רבות באירופה", הכריז רה"מ, "כאן העתיד, כאן היכולות, כאן הצמיחה – וכאן אתם נמצאים. אני רוצה שכולם, בלי יוצא מן הכלל, יהיו חלק מסיפור ההצלחה הישראלי, ואנחנו בממשלה שלנו, בממשלות שאני מוביל, עושים מאמצים גדולים כדי שצעירים וצעירות יאמרו: "טוב לנו בישראל, אנחנו נשארים בישראל.

"זה היה אחד האזורים המאיימים ביותר מבחינתנו". הטנקים הסורים בפעולה. נעצרו בפעולה יצירתית. צילום: לע"מ
"זה היה אחד האזורים המאיימים ביותר מבחינתנו". הטנקים הסורים בפעולה. נעצרו בפעולה יצירתית. צילום: לע"מ

"זו מהפכה חברתית"

"תראו מה קרה בנגב, תראו מה קרה שם בהתפתחות הכבירה. הורדנו את צה"ל דרומה, פרשנו כבישים ורכבות, אני רואה את באר שבע הופכת תוך תריסר שנים למטרופולין של חצי מיליון איש. אני רואה את דימונה, במגדלי הדירות אין מקום. בקשות על בקשות לדירות בדימונה. אני רואה את מכללת הסייבר בדימונה, אני עומד על זה שהיא תיפתח שם, כי זו מהפכה חברתית, ואותו הדבר אנחנו רואים בשאר הערים בנגב. מה שעשינו בנגב, אנחנו נעשה כאן בצפון, אותו הדבר בדיוק".

רה"מ התייחס למאמצים הגדולים שעוד נדרשים להיעשות כחלק מפתרון בעיית הדיור, כמו קיצור המרחקים ופתיחת מאחזי דיור גם בפריפריה, ועל ידי כך לעצור את עליית המחירים ואמר "אני מקווה שאנחנו רואים כבר ניצנים לזה, ואחר כך, כמובן, להוריד את המחירים, כי מגיע לכם דיור במחירים נורמליים".

 

רה"מ נתניהו בסיור בגולן היום (ג'). צילום: חיים צח, לשכת העיתונות הממשלתית
"אם מסתכלים על מה שקורה כאן במרחק של כמה קילומטרים רואים את היציבות, את הפריחה ואת השגשוג". רה"מ נתניהו בסיור בגולן היום (ג'). צילום: חיים צח, לשכת העיתונות הממשלתית

 

"ההערצה והיחס לישראל הם דבר שקשה להאמין"

"אם מסתכלים מסביב ורואים מה שקורה כאן במרחק של כמה קילומטרים מצפון, ממזרח, ממערב, מדרום, רואים את היציבות, את הפריחה ואת השגשוג", המשיך נתניהו. "ומי מכם שנוסעים, מרחיקים לטוס, ואתם חוזרים למדינת ישראל ויכולים לעשות את ההשוואה – ואני גאה בקשרים שלנו עם כל מדינות העולם. הקשרים הללו הולכים ומתהדקים. ישראל היא מדינה מחוזרת. באתי עכשיו מאפריקה, קודם לכן הייתי בסין. ההערצה והיחס לישראל הם דבר שקשה להאמין, בוודאי קשה לשמוע על כך בדיווחים השוטפים – זה דבר מדהים. אני הולך מכאן לפגוש את ראש ממשלת אתיופיה שמגיע לארץ לביקור גומלין. – ההערצה לישראל מרקיעה שחקים, אבל בכל זאת אני רוצה לדעת, מה חושבים אזרחי ישראל. וכשואלים אותם, וכל פעם מתפלאים – אזרחי ישראל מדרגים את עצמם במקום ה-11 במדד האושר מתוך מאתיים מדינות בעולם. צעירי ישראל מדרגים את עצמם הרבה יותר גבוה. צעירים יודעים שטוב לחיות במדינת ישראל, שזהו המקום של הצעירים והצעירות.

"ואני באתי להגיד לכם היום – תבואו לכאן, כי זהו המרכז החדש. הגולן זה המרכז החדש, הגליל זה המרכז החדש, באר שבע זה המרכז החדש, הנגב זה המרכז החדש, ובעזרת השם ובעזרתכם, אתם העתיד שלנו, ביחד נבנה את הנגב, את הגליל ואת כל המדינה שלנו – ביחד".

נתניהו נואם בכנס ישראל לצעירים ברמת הגולן. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
נתניהו נואם בכנס ישראל לצעירים ברמת הגולן. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20