העיתונאית אילנה דיין, שהקדישה אמש (ב') את תכניתה 'עובדה' להתחקות אחר התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, נאלצה לעמוד ולהקריא במשך כ-6 דקות את תגובתו החריפה ויוצאת הדופן המכילה בתוכה ביקורת על דיין כעיתונאית.

את התחקיר כינה ראש הממשלה "תשדיר תעמולה פוליטי" ובתגובתו טען כי נעשו לו ולרעייתו "הכפשה ורצח אופי".

"הגיע הזמן להסיר את המסכה מעל פניה של אילנה דיין", פתח נתניהו. לדבריו, בתכנית זו דיין "הוכיחה פעם נוספת שאין לה אפילו טיפת יושרה מקצועית. אילנה דיין היא בין המובילים של העליהום המתוזמר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנועד להפיל את ממשלת הימין ולהביא להקמתה של ממשלת שמאל".

שיאה של התגובה הייתה כשכינה את העיתונאית הוותיקה "אשת שמאל קיצוני", ואמר כי "היא השתתפה באירועים לגיוס כספים לטובת "הקרן החדשה", ובשנת 2008 אף קיבלה מהקרן האנטי-ציונית "אות הוקרה" מיוחד. את כספי הפרס תרמה דיין לעמותת השמאל הקיצוני "איתך – משפטניות למען צדק חברתי", ארגון שהוציא דיבה על חיילי צה"ל בפני ועדת גולדסטון".

נתניהו האשים את דיין ב"רדיפת חיילים" כאשר טען כי "בשנת 2004 העלילה דיין על קצין קרבי, סרן ר', שהוציא להורג ילדה פלסטינית. סרן ר' זוכה מכל אשמה בבית-הדין הצבאי. בית-המשפט המחוזי קבע שהדיווח של דיין "עיוות את האמת", ובית-המשפט העליון אישר שבכתבה יש לשון הרע".

באשר לראיון שקיימה דיין בתכניתה עם ראש הרשות הפלסטינית ומייסד הפת"ח, אבו מאזן, אמר נתניהו כי מדובר בראיון מתחנף בו בחרה דיין להתרפס בפני אבו מאזן במקום לאתגר אותו על אמירותיו המסיתות לטרור ורצח יהודים באופן מפורש.

"הציבור הרחב איבד כבר מזמן כל אמון בגופי תקשורת מרכזיים שהתירו כל רסן בתעמולה שלהם נגד ראש הממשלה וממשלת הליכוד", הכליל נתניהו את ביקורתו גם כלפי גופי התקשורת המרכזיים במדינה, "התכנית של דיין הערב מוכיחה שהציבור צודק. לא פלא שרבים וטובים סירבו להתראיין לה. הם יודעים שהמשחק מכור, ושבמקרה הטוב ישתמשו בהם כעלי תאנה בתכנית שכל מטרתה הכפשה ורצח אופי".

באשר להיטפלות לרעייתו שרה, טען נתניהו כי דיין "יורדת לשפל המדרגה בניסיון לפגוע בראש הממשלה באמצעות השתלחות בבני משפחתו".

לבסוף הכריז ראש הממשלה כי "שוק התקשורת חייב לעבור רפורמה" וכי הוא "נחוש לפתוח גם שוק זה לתחרות שתוסיף לגיוון וריבוי דעות, לצד שידור ציבורי ממלכתי ויעיל".
"כך הוא יעשה – גם אם אילנה דיין תמשיך את תשדירי התעמולה שלה נגדו פעמיים בשבוע", חתם את תגובתו.

"הכפשה ורצח אופי". צילום: פלאש 90
"הכפשה ורצח אופי". צילום: פלאש 90

"בהדרגה מידרדרת ישראל למדינת ק.ג.ב"

במפלגת המחנה הציוני מיהרו אמש להגיב לתגובה וזעקו כי מדובר ב"דברי הסתה לכל דבר". "בהדרגה מידרדרת ישראל למדינת ק.ג.ב שבה השלטונות פועלים לפגיעה בפעילותם של שומרי הסף בתקשורת ובמערכת המשפט", הבהילו, והוסיפו כי סוגיית ההסתה והשנאה מהווה "סכנה ממשית להמשך חופש הביטוי לתומכי ימין ותומכי שמאל".

תגובות דרמטיות נוספות של חברי הכנסת מהאופוזיציה שטפו את הרשת מאז התכנית. חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ)  כתבה כי כעת אין ספק שנתניהו אינו כשיר להיות ראש ממשלה, וחבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד) טען כי מדובר "על משהו מתחום בריאות הנפש".

לטענת חברת הכנסת שלי יחימוביץ (המחנה הציוני), תגובתו של נתניהו הייתה "אחד הרגעים המכוננים בתולדות העיתונות בישראל".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20