האם הבנקים מייקרים את המשכנתא דווקא לזוגות הצעירים שזכאים להטבות? לפי מספר עדויות שמגיעות יתכן ומשתלם להגיע ליועץ משכנתאות דווקא כמי שלא זכאי להטבות מבחינת המדינה.

האם משתלם להיות זכאי להטבה מהמדינה? "כלכלי בלילה"

במסלול הפריים אם תגיעו עם הצעה לזכאים תשלמו על סכום של 223 אלף שקלים, ריבית של 2.6 אחוז – ואם תגיעו כלקוח רגיל תדרשו לשלם על אותו הסכום ריבית של 1.5 אחוז. הבדל של כמה מאות שקלים בהחזר החודש.

סכומים

מה עדיף? משכנתא עם ובלי זכאות
מה עדיף? משכנתא עם ובלי זכאות

"לא יכולים להשתמש כי זה לא משתלם"

יוני ברלינר, סגן יו"ר התאחדות יועצי המשכנתאות התראיין בנושא באולפן "כלכלי בלילה": "לא משנה אם אתה זכאי או לא, אלא השאלה היא האם אתה משתמש בזכאות שלך. גם אם אתה זכאי עדיף לך לא להשתמש בזכאות שלך וכך לא לקבל את עליית הריביות שהבנקים משיתים על כאלה שמשתמשים בזכאות".

"הזכאים הם כל מי שהמדינה החליטה שזקוק לזכאות הזו, כי הם באמת צריכים אותה, פשוט הם לא יכולים להשתמש בה כי זה לא משתלם להם" מסביר ברלינר "אנשים לוקחים משכנתאות מתי שהם צריכים ולא מתי שהם רוצים. אנשים שחתמו חוזה על קניית דירה יקחו משכנתא גם אם הריביות יקרות וגם אם הם לא רוצים לקחת אותה פשוט כי הם צריכים משכנתא".

לדברי ברלינר "מדובר בזוגות צעירים בעיקר והם יקחו את המשכנתא בכל מקרה פשוט כי הם החליטו לקנות דירה. לא משנה מה גובה הריבית שהבנק ידחוף להם באותה נקודת זמן. השאלה אם הם יכולים להשתמש בזכאות שהמדינה רצתה לתת להם או לא, ולצערנו לא משתלם להם לקחת את הלוואת הזכאות כי זה הופך את המשכנתא ליקרה מדי"

לסיכום המלצתו של יוני ברלינר "ב-95% מהמקרים לא כדאי להשתמש בהלוואת הזכאות. כדאי להשתמש בה רק במקרים מאוד קיצוניים שבלעדיה אי אפשר לאשר את המשכנתא, ובמקרים כאלה כיום מקובל בכלל לא לאשר את הלווים".

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "בעקבות מקרים שהגיעו לידיעות הפיקוח על הבנקים, הנושא נבדק. בדיקותינו עד כה העלו שמדובר בטעויות אנוש, או בטעויות מחשוב שנבעו מהפחתת הריבית לזכאי משרד השיכון".

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה