הורים לילדים ממתחם גנים ממלכתיים דתיים בצפון נתניה זועמים על הרשות המקומית, לאחר שעשרות ילדי מסתננים אפריקאים, רובם נוצרים, שולבו בגני ילדים ממלכתיים דתיים בעיר.

יעקב בצלאל, שבנו מתחנך באחד הגנים המדוברים סיפר כי במהלך החופש התברר לתושבים כי העירייה צפויה לפתוח גן לילדי מסתננים לאחר שהתושבים מחו נגד ההחלטה, החליטה העירייה לחזור בה. בפועל, מספר יעקב "החליטו בעירייה לפזר את הילדים במספר גנים באזור, וביניהם גם בגנים הממלכתיים דתיים. עכשיו נוצר מצב אבסורדי ובו בני לומד עם ילדים נוצרים, שמגיעים לגן עם צלב על הצוואר וסנדוויצ'ים לא כשרים, כאשר מראש רשמתי אותם לגן דתי במטרה שיקנו להם שם ערכים יהודים דתיים ולא נוצרים".

ילדי המסתננים בגנים בנתניה. צילום: לירן לוי
ילדי המסתננים בגנים בנתניה. צילום: לירן לוי

הגננות בגנים המדוברים סירבו להתייחס לנושא, כשלא לייחוס מביעות הסייעות בגנים המדוברים דאגה ומורת רוח מכך שהעירייה הכניסה את הילדים הללו מבלי שום התייעצות בהורים. אחת הסייעות אמרה "הילדים מגיעים עם אוכל לא כשר לגן דתי, מה אני יכולה לעשות עם זה? אשאיר את הילד רעב? אני מרחמת עליהם והעירייה לא שמה עלינו".

יעקב בצלאל דוחה את האשמות על גזענות: "בכל פעם שמדברים על נושא המסתננים מיד עולות טענות על גזענות. אז בוא נדגיש, אני בעצמי אתיופי, אז לי אומרים גזען? הבן שלי בגן דתי כי רציתי שיקבל חינוך יהודי, דתי ופתאום בניגוד מוחלט לחוק ובהסתרה מההורים, משבצים ילדי מסתננים לגן. בשיחה טלפונית שקיים בצלאל עם אחת הגננות הבוקר נאמר לו כי הנושא מוכר ובטיפול וכעת פועלים במשרד החינוך למצוא חלופות לאותם הילדים.

ילדי המסתננים בגנים בנתניה. צילום: לירן לוי
ילדי המסתננים בגנים בנתניה. צילום: לירן לוי

עיריית נתניה מסרו בתגובה: "חוק חינוך חובה מחייב את הרשות המקומית לשבץ את התלמידים במערכת החינוך של העיר בה הם מתגוררים וכך נהגה גם עיריית נתניה. מדובר בהחלטה ממשלתית. עיריית נתניה פעלה בנושא רגיש זה, בצורה הטובה ביותר על מנת לאפשר לילדים מענה חינוכי. ממשרד החינוך נמסר כי המשרד עורך בדיקה בנושא.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי