בעקבות הפרסום בערוץ 20: תופסק פעילות חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים, כך דיווחה הערב כרמלה מנשה. מפקיד בה"ד 15, בסיס ההדרכה של חיל מודיעין עצר כל פעילות התנדבותית אליה יוצאים החיילים, זאת בעקבות תלונות מצד תושבי דרום ת"א ופנייה של סגן שר הבטחון, הרב אלי בן דהן.

 דיון הפטריוטים בנושא קייטנת צה"ל לילדי המסתננים

בהמשך לפניות אלו, בימים הקרובים צפוי קצין החינוך הראשי בצה"ל להגדיר רשימת מוסדות המאושרים להתנדבות בכפוף למדיניות ולפקודות.

כזכור, ארגון "סטודנטים למען דרום תל אביב" חשף כי מסתננים מעבירים הרצאות ב"מרכז לקידום פליטים אפריקאיים" (ARDC) לחיילים ומפקדים בצה"ל. עוד נחשף כי חיילי צה"ל נוהגים להתנדב בשיתוף פעולה עם ארגונים התומכים במסננים בפעילויות חברתיות למען ילדי המסתננים.

בעקבות כך הגיש ביוני האחרון ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) שאילתא לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, על מנת לברר מהי מטרת שיתוף הפעולה בין צה"ל למסתננים מסיגי הגבול והאם בכוונת צה"ל לעודד הסתננות בלתי חוקית לישראל. סגן השר בן דהן השיב אז כי העניין בבירור וכי מדובר בהתנדבות חד פעמית.

קייטנת צה"ל לילדי המסתננים

בשבוע שעבר נודע לערוץ 20 כי התנדבות חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים חוזרת על עצמה על אף הבטחתו של סגן השר. בעמוד הפייסבוק שלה סיפרה שפי פז מארגון "החזית לשחרור דרום תל אביב" על הפעילות שערכו חיילי צה"ל לילדי המסתננים בגינת דה מודינה שבשכונת שפירא.

"בלילה גנבי הגבול מקללים ומרביצים. בבקרים באים חיילי המודיעין לשעשע להם את הילדים. סגן שר הביטחון, אלי בן דהן מהבית היהודי, לא פחות ולא יותר, הבטיח לי אישית שהמראות האלה לא יישנו יותר. הבטיח" כתבה פז. "ליעל גבירץ ולעמותת אליפלט יש יותר כוח והשפעה בצבא מאשר לחברי כנסת ולסגן שר הביטחון? כנראה. והפישרים במדים עוד העזו להתווכח איתי" הוסיפה.

אתמול הציגה פז מסמך בעמוד הפייסבוק שלה, לפיו עמותת "אליפלט" למען המסתננים הופיעה עד כה ברשימת ההתנדבויות המאושרות של חיל המודיעין.

בארגון "סטודנטים למען דרום תל אביב" אמרו בשבוע שעבר לאתר ערוץ 20: "התרענו על הנושא בעשרות פניות בשנה האחרונה לצה"ל, משרד הביטחון וחברי כנסת, כאשר בכל פעם נאמר לנו שהנושא נבדק והנהלים ברענון. בדיון שנערך במליאת הכנסת ביום ה-8.6.16 אמר סגן שר הביטחון אלי בן-דהן בתשובה לשאילתה מאת ח"כ אמיר אוחנה כי פעילות זו אסורה לחלוטין".

"לצערנו, למרות כל זאת ברור כשמש כי מפגשים בין חיילי צה"ל ומסתננים ממשיכים להתקיים כל העת וללא הפרעה. התמשכותה של תופעה מבישה זו רק פוגעת פגיעה חמורה יותר בתושבי השכונות של דרום תל-אביב" הוסיפו בארגון.

התנדבות צה"ל עם ילדי מסתננים צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב
התנדבות צה"ל עם ילדי מסתננים צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב

מדובר צה"ל נמסר: ״בצה"ל רואים בהתנדבות ערך מרכזי, ופעילויות אלה משולבות בתכנית החינוך של יחידות צה"ל. לצורך חידוד נהלים יגדיר בימים הקרובים קצין החינוך הראשי רשימת מוסדות מאושרת להתנדבות, בכפוף למדיניות ולפקודות. מפקד בה"ד 15 קיבל החלטה פיקודית מקומית לפיה פעילויות התנדבות בבית הספר מושהות – עד לקבלת ההבהרה של חיל חינוך בנושא״.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20