המס על הדירה השלישית שתידון כחלק מהצעת התקציב, יוצרת קרב גדול סביב הסעיף הזה שרק הולך ומסלים: כמעט כל הכנסת מול משה כחלון, גם חברים בקואליציה מסרבים לתמוך ואפילו מבטיחים לטרפד.

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אמר לשרון גל בתכניתנו "כלכלי בלילה", כי למרות המחלוקת בעניין הטלת מס על בעלי 3 דירות ומעלה, בדרך כלל הוא משתף פעולה עם שר האוצר ודואג כי החלטותיו יעברו בוועדת הכספים. בבעלותו של ח"כ זוהר 5 דירות.

לדבריו, "במקרה הספציפי שלי, המס הוא מאוד שולי ביחס להכנסות והרווחים שלי ושל משפחתי. גם ביחס לדמי שכירות שאני צפוי לקבל מהנכסים שלי. לכן אני לא רלוונטי אבל מי שרלוונטי זה אנשים אחרים שרוצים להיפטר מהנכס מאחר ומטילים עליהם מס. הם לא יכולים לעשות את זה מאחר והמס השבח כבד גם כן ובסופו של דבר השכירות תגולל לשוכרים".

"אני לא חושב שזה מדבר לכ"כ הרבה חברי כנסת, אבל זה מדבר לציבור גדול במדינת ישראל. ציבור שצבר כספי פנסיה נרחבים והלך והשקיע בנדל"ן, כדי להניב הכנסה חופשית קבועה. זו פגיעה רצינית בציבור הזה", הוסיף זוהר.

"בקונסטלציה הנוכחית זה לא יעבור בוועדת הכספים" מעריך ח"כ זוהר. "אני חושב גם בוועדת הכנסת זה לא יתאפשר כי היא עדיין ברוב של הקואליציה ,שחלק ניכר ממנה זה מפלגת הליכוד". זוהר יסתייע בחברי הכנסת יואב קיש המכהן כיו"ר ועדת הכספים, וביו"ר הקואליציה על מנת שהנושא ידון בוועדת הכספים בלבד.

"הנושא ידון רק בוועדת הכספים והיא תכריע לאן העניין ילך. אני מקווה שאגף התקציבים יקשיב להצעות הייעול שהצענו ויאפשרו לנו להעביר את החוק בצורה טובה", סיכם זוהר.

רוצים לשחרר דירות לשוק, לא לגבות מס

ח"כ רועי פולקמן (כולנו) הגן על ההצעה של שר האוצר אך מסייג: "אני לא נכנס לתהליך הפוליטי, המהלך לא מדויק עד הסוף. יש עוד תיקונים שנעשה. העניין הוא המהלך הכולל. אנחנו מחויבים לטפל במשבר הדיור. וסימנו בין השאר את אותם 9% שיש להם ריבוי דירות".

לדבריו, "המטרה היא לא לגבות כספים, אלא לעודד אנשים לשחרר דירות במדינת ישראל. היקף בעלי דירות שהוא חריג במושגים הבינ"ל".

פולקמן מודע לכך שהתכנית במתכונתה הנוכחית יוצרת בעיות נוספת וביניהם העלאת מחירי השכירות. "נחזק את נושא השכירות בישראל" אמר פולקמן. "יחד עם זאת, המציאות שתהיה שכבה קטנה שלה יהיה הרבה דירות, ולאחרים לא יהיה אף פעם סיכוי לדירה, היא הבעיה איתה אנחנו מתמודדים כרגע".

"לכן יש גם צעדי חירום יש גם דברים מידתיים שצריך לעשות ונעשה . עיקר תכניות הדיור שלנו היא הגדלת ההיצע והגדלת השיווקים וההשקעות במחיר למשתכן. בנוסף אנחנו רוצים לשחרר עוד דירות לשוק, לא לגבות מיסים מאנשים", הוסיף פולקמן.

פולקמן סיכם כי "לא כל הדברים סגורים עד הסוף, אנחנו נבחן, נדייק את הדברים. אבל אנחנו נחושים גם בתקציב הזה להביא צעדים משמעותיים בתחום הדיור".

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה