מיצג ההסתה ב'שנקר': סטודנטית שלומדת במכללה החליטה למחות נגד המיצג המשווה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לצורר הנאצי אדולף היטלר.

מתוך 'לפני כולם' היום (ה')

"הגעתי הבוקר למכללה וראיתי תמונות של ביבי עם שפם של היטלר שכתוב 'הסתה' ולי זה מאוד כאב. אני חושבת שעברו כל גבול", אמרה הסטודנטית שביקשה להישאר בעילום שם.בשיחה עם ערוץ 20 

כזכור, בכרזות שנתלו ברחבי המוסד האקדמי ברמת גן, מוצג ראש הממשלה עם שפם דומה לזה של הצורר הנאצי אדולף היטלר, כשעל שפתו העליונה שפם המורכב מהמילה "הסתה".

 "לא יכולתי לשתוק כי זה מעשה אלים. אז הדפסתי תמונות של יצחק רבין וכתבתי 'איפה הגבול?'", סיפרה הסטודנטית, "אני רוצה לראות כמה זמן זה יישאר שם".

תמונת נתניהו והשפם
כרזות נתניהו והשפם שנתלו במכללת 'שנקר'

עוד סיפרה כי מאז פרסום היצירות השנויות במחלוקת באקדמיה לאומנות "בצלאל" והביקורת הציבורית שגררו, חיפשו ב'שנקר' דרכים להביע סולידריות עם עמיתיהם.

לדבריה, "נתניהו הוא בן אדם בדיוק כמו שיצחק רבין היה בן אדם, והרצח שלו על רקע דעותיו הפוליטיות היה טרגי. אז אני באה ושואלת 'איפה הגבול?'".

"אני מאוד דוגלת בחופש ביטוי אבל ברגע שזה מגיע למשהו אלים, לא אתמוך בזה, לא משנה מי זה. תליתי את השלטים והלכתי משם", סיפרה. 

לאחר הפרסום בערוץ 20, אמר יוצר הכרזה ב'שנקר' אלירן דהן בראיון לגל"צ: ״זה היה ניסיון לעורר פרובוקציה, כי אסור לנו לשתוק. זה לא עניין של ימין או שמאל".

"מה הגבול?", מחאת הסטודנטית בשנקר
"איפה הגבול?". מחאת הסטודנטית ב'שנקר'

חזן: "לו כרזה כזו הייתה בחו"ל, היינו זועקים שמדובר באנטישמיות"

ח״כ אורן חזן (ליכוד) אמר בתגובה למיצג ב'שנקר' כי "לא יהיה זה מוגזם לקבוע כי אנו בעיצומה של מתקפת הסתה חסרת תקדים של השמאל נגד הממשלה והעומד בראשה".

לדברי חזן, "מה שיותר מדאיג ומטריד היא העובדה שבשמאל החליטו לקחת את האומנות ולהפוך אותה לכלי הסתה וביזוי של ראש הממשלה, הממשלה ומחנה הימין בכלל. מדובר ב׳טרור אומנותי׳ שעלול להוביל לרצח פוליטי".

"טרור אומנותי", ח"כ אורן חזן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"טרור אומנותי", ח"כ אורן חזן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"המיצג המזעזע ב'שנקר' חייב להעיר את כל גורמי האכיפה שיתחילו להתייחס אל אותם מיצגים מזעזעים במלוא חומרת הדין ולא בסלחנות כאילו מדובר באומנות ובחופש ביטוי", הוסיף חזן. "לו כרזה כזו הייתה מופיעה בכל מקום אחר בעולם, היינו זועקים שמדובר באנטישמיות מזעזעת".

"האמת היא שלא מדובר באומנות ולא בחופש ביטוי, מדובר ההסתה מסוכנת נגד ראש ממשלה שעלולה להסתיים ברצח פוליטי. אין בין מיצגי השנאה של בצלאל או הפסל המוזהב בכיכר רבין והמיצג ב'שנקר' לבין אומנות דבר וחצי דבר. היוצרים של אותם מיצגים הם לא אומנים כי אם ׳מחבלי אומנות׳ ויש לנהוג בהם ביד קשה ובמלוא חומרת הדין, בלי הנחות ובלי תירוצים של חופש ביטוי", סיכם ח"כ חזן.

סולידריות של הסתה

מאז פרסום היצירות השנויות במחלוקת באקדמיה לאומנות "בצלאל" והביקורת הציבורית שגררו, חיפשו ב'שנקר' דרכים להביע סולידריות עם עמיתיהם.

יוצר הכרזה ב'שנקר', אלירן דהן, אמר בראיון לגל"צ: ״זה היה ניסיון לעורר פרובוקציה, כי אסור לנו לשתוק. זה לא עניין של ימין או שמאל".

הבוקר חסמו סטודנטים ב'שנקר' כמחאה את צומת עלית הסמוכה למוסד הלימודים למשך חצי שעה. כרמז לסתימת הפיות עמדו הסטודנטים מול הרכבים כשסרט דביק מוצמד לפיותיהם.

סטודנטים ב'שנקר' חוסמים את צומת עלית הבוקר

לדברי סטודנטים, בקרוב צפויים צעדי מחאה נוספים ובכוונתם ליצור קשר עם איגוד הסטודנטים ב"בצלאל".

גורמים ב'שנקר' טוענים כי תמונתו של נתניהו והשפם לא נעשתה במסגרת הלימודים. "זה בית ספר, יש שם כל הזמן אנשים. מישהו תלה את זה, ומישהו הוריד. זה לא נעשה במסגרת קורס אקדמי אנחנו לא יודעים מי העלה את זה".

בהנהלת 'שנקר' סרבו להגיב למיצג המסית והתייחסו למחאת הסטודנטים בלבד. "הסטודנטים ב'שנקר' מצטרפים למחאה עם תגובת היתר לפרסום העבודה ב'בצלאל'. ההנהלה מבינה את זעם הסטודנטים ואת הצורך שלהם למחות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20