השבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשורה חשובה – בפעם הראשונה מזה עשור שמחירי הדיור יורדים. על פי הנתונים בשנה האחרונה נרשמה ירידה של כעשירית האחוז במדד מחירי הדירות – ירידה קלה אמנם אך חשובה שהייתה יכולה להצביע סוף סוף על מגמה שתתחיל לאזן המחירים שרק טיפסו – אלא שיכול להיות שעדיין מוקדם מדי לחגוג.

כאמור הנתונים שהתפרסמו נוגעים למדד מחירי הדיור. אלא שבינם לבין המחירים עצמם, אלו שבסוף אנחנו משלמים, קיים פער גדול. יו"ר לשכת המקרקעין לשעבר אוהד דנוס מסביר שהמדד לחוד והמחירים לחוד.

יצאנו לבדוק מה קורה בכל הקשור לדירות יד 2?

כדי להבין, ביקשנו מאתר יד 2 לבדוק האם המספרים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משתקפים באמת בשוק הדיור בישראל. התשובה – לא מאד משמחת.

המחירים בירידה?

 

על פי הנתונים- דירה ממוצעת בת ארבעה חדרים בראשון לציון ברבעון הראשון שנת 2017, הוצעה למכירה בכ1.84 מליון שקלים. ברבעון הראשון של שנת 2018 היא הוצעה בכ-50 אלף שקלים יותר, כלומר עלייה של שישה אחוזים אחוזים.

באשדוד, דירה בת ארבעה חדרים הוצעה למכירה בכמליון שש מאות ושבעים אלף שקל, בעוד שברבעון בשנה לאחר מכן, היא הוצעה למכירה בכ-1.72 מליון, עליה של 3%. בחולון, דירת בת ארבעה חדרים התייקרה בכאחוז בשנה החולפת, מ-1.88 מליון שקלים ב-2017, ל-1.9 בשנת 2018.

הירידה היחידה שנרשמה בבדיקה שערכנו על דירות בנות ארבעה חדרים – התרחשה בבירת הנגב באר שבע, שם נרשמה ירידה של 3 אחוזים במחיר המבוקש.

אבל לא רק בדירות הגדולות נרשמו עליות. מבדיקה שערכנו בקרב דירות בנות 3 חדרים בבני ברק, עולה כי המחיר המבוקש ברבעון האחרון עמד על 1.54 מליון ש"ח, עלייה של 4% לעומת הרבעון אשתקד. עליה דומה נרשמה גם בחיפה, בעוד שבנתניה ובפתח תקווה נרשמה עליה של 3%.

חשוב לציין, אתר יד 2 הוא לוח מכירות בו המוכר מציין את המחיר המבוקש ומכאן מתחיל משא ומתן עם הקונה. המחירים הממוצעים פחות רלוונטיים, מה שרלוונטי – היא המגמה.

לצד הפערים בין הבדיקה שערכנו ונתוני הלמ"ס, ישנם גם את המתווכים, האנשים שמלווים את שוק הנדל"ן במשך כל השנה. הם אמנם מספרים על ירידה בהיקף העסקאות, אבל גם הם מתקשים להצביע על ירידה במחירים.

אז הלשכה מפרסמת ושר האוצר משה כחלון מחייך. אך האם אותו זוג צעיר שיגיע לרכוש דירה שלא במסגרת מחיר למשתכן, באמת ישלם היום על דירה פחות ממה שהיה משלם עליה בשנה שעברה? התשובה היא – כנראה שלא.