מחאת הצהרונים והמחירים היקרים צוברת תאוצה. מחר (ה') ייפגשו ראשי המחאה עם שר הרווחה חיים כץ, שהוא היחיד שהרים את הכפפה וינסה להתערב לטובת ההורים. ראשי ערים בודדים מנסים גם הם בימים האחרונים למצוא פתרונות להוזלת הצהרונים. עבור 3-4 שעות משלמים ההורים מחירי שיא של בין 900-1400 שקלים.

מחאת הצהרונים. מתוך 'כלכלי בלילה' 9.11.16

ההורים מבקשים פיקוח על מחירי הצהרונים, התכנים המועברים, ההזנה שמקבלים הילדים לארוחת צהריים והצוות שמטפל בילדים. ההורים נפגשים עם ראשי ערים, שרים וחברי כנסת במטרה לפתור את הנושא. תחום הצהרונים מתנהל כשוק פרוץ לכל דבר", אמרה אפרת בן אפרים,מיוזמות המחאה של הצהרונים, ל'כלכלי בלילה'.

"מישהו מרוויח על חשבון ההורי. כלל שהמחאה מתקדמת אנחנו מגלים שמדובר בראשי הרשויות", מוסיפה בין אפרים. לדבריה, מבדיקה שערכו עולה כי עלות תפעול צהרון לילד אינה עולה על 650 ש"ח בחודש.

ההורים המוחים פנו לשר החינוך נפתלי בנט, ולשר הרווחה חיים כץ, ולשר האוצר משה כחלון. כץ הוא היחיד שנענה להם ואף הזמינם לפגישה עמו. ההורים תולים בו את תקוותיהם. "אנחנו מצפים מהשר כץ, שנניח על שולחנו את כל הנתונים שנמצאים בידינו ושיסכים לקחת אחריות", אמרה בן אפרים.

הזמין את ההורים לפגישה.השר חיים כץ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
הזמין את ההורים לפגישה.השר חיים כץ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בעיריית חדרה מצאו פתרון למחירי הצהריים. טל אליהו מ"מ ראש עיריית חדרה סיפר באולפן 'כלכלי בלילה' על התכנית שתאפשר תשלום של 600 ש"ח בלבד לחודש לצהרון עד השעה 17:00. הצהרונים הם במסגרת יום לימודים ארוך לילדי הגנים ובתי הספר בגילאי 3-8.

אליהו הסביר מדוע בערים אחרות לא הצליחו לסבסד את מחיר הצהרונים בניגוד לערים אחרות. "נוצר מצב שהכספים שהגיעו מתשלומי הצהרונים, היה בהם רווח ניכר לגופים שמנהלים את נושא הצהרונים בעיר ואותם כספים תועלו לפעילויות אחרות בתוך המבנה העירוני", סיפר אליהו. "נוצר פה מס עקיף לתושבי העיר".

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה