תקרית חריגה הבוקר (ד') בכנסת ישראל ,לאחר שח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) בחר להתפשט בכניסה למשכן. גם הבוקר לא הורשו מספר יועצות פרלמנטריות להיכנס אל המשכן לאחר שהפרו את קוד הלבוש במקום ולבשו חצאית קצרה.

המחאה של ח"כ טרכטנברג

בוועד היועצים הפרלמנטרים טענו כי "לפחות לתשע יועצות לא אושרה כניסה, וכרגע התבקשה אחת היועצות להוריד את המעיל כדי לבחון את אורך השמלה שלה. מכיוון שחלק מהיועצות לא הורשו להיכנס, כרגע היועצים מסרבים להתפנות מהשער".

בין היועצות שעוכבו בכניסה הייתה גם היועצת הפרלמנטרית של ח"כ טרכטנברג. כאקט של מחאה החליט פרופ' טרכטנברג להסיר את בגדיו בעמדת הבידוק ונותר כשגופיה לגופו.

חברתו לסיעה, ח"כ שלי יחימוביץ' צייצה בטוויטר: מעולם לא חיבבתי כל כך את מנואל טרכטנברג. שאפו, חיבוק, ותודה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' גינה את ההתפשטות בטוויטר ואמר: "בושה וחרפה. בטוח שח"כ טרכטנברג עשה את זה בסערת רגשות והוא בוודאי מצטער על זה עכשיו. לא מאוחר להתנצל בפני הציבור על דרדור מעמדה של הכנסת".

גם השר אופיר אקוניס מחה ואמר כי על אף הערכתו "מה שעשה היום פרופ' טרכנטברג בכניסה לכנסת הוא מעשה מביש: לא מכובד ולא מכבד".

חלק מן העוזרות שלא הורשו להיכנס
חלק מן העוזרות שלא הורשו להיכנס

מהכנסת נמסר בתגובה כי "האירוע הבוקר הוא לא יותר מפרובוקציה מתוכננת שאינה מכבדת איש. למרות זאת, בניגוד לטענות ופרסומים שונים, למעט עוזרת פרלמנטרית אחת לא נמנעה הבוקר אף כניסה של אף יועצת פרלמנטרית לכנסת. נשות ואנשי משמר הכנסת בכניסה עושים מלאכתם נאמנה על פי קוד לבוש הנהוג בכנסת מזה שנים, ושומרים על מכובדות בכניסה למשכן ועל כבוד הכנסת".

יחימוביץ' מבקשת "צאו לנו מהארון" ונכנסת לארון של אשת יו"ר הכנסת

"די לדיונים המסולפים והמיתממים על קוד לבוש. זה לא קוד לבוש זה מישטור של נשים, זו כפיית סטנדרטים מוסרניים, זו פגיעה בחופש שלנו. צאו לנו מהארון", כתבה אמש ח"כ יחימוביץ' בטוויטר.

הבוקר הוסיפה כי "זה לא אייטם צבע. עיכוב העוזרות הפרלנטריות הוא חמור ביותר, מהווה חדירה לפרטיותן, משפיל וכוחני, ובעשר שנותי בכנסת זה לא קרה מעולם".

בהמשך בחרה יחימוביץ' לתקוף באופן אישי את יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין כאשר העלתה תמונה של רעייתו לבושה בחצאית קצרה.

%d7%a9%d7%9c%d7%99

זמן קצר לאחר מכן ובעקבות פניות שהיגעו אליה, מחקה יחימוביץ' את הציוץ המביך.

"היום נוצף בידיעות מעוררות רחמים על המסכנות העומדות בחוץ כי הרשעים לא נותנים להן להיכנס לכנסת – אז תזכרו שבדיוק בשביל הכותרת הזו הן עשו את זה", צייץ ח"כ יהודה גליק. "אני מחזק את ידי עובדי משמר הכנסת, העובדים במסירות למרות הדמגוגיה והשיימינג שיעשו להם היום. היו חזקים אחים שלי, הצדק אתכם".

ח״כ מרב מיכאלי אמרה הבוקר כי "העובדה שמנכ״ל הכנסת לא יוצא אל עשרות מהיועצות והיועצים הנסערים בחוץ ומשאיר את אנשי המשמר להתמודד לבד עם המשבר מעידה על חוסר הרצון להגיע לפתרון. חברות וחברי הכנסת זקוקים לעוזרות ולעוזרים בפנים, בעבודה, ולא משנה מה הם לובשות או לובשים".

בנוסף שלחה מיכאלי מכתב אל יו"ר הכנסת לאחר שלדבריה לא השיב לשיחות והודעות ששלחה לו.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ בוז'י הרצוג, קרא ליו"ר הכנסת לסיים את המחאה: "אני קורא לך להתערב מיידית, לפתוח את השער ולשים סוף למחזה האבסורד. הכנסת צריכה לחזור לעבוד".

עוכבה כשעה. שקד חסון

מחאת היועצות החלה ביום ראשון השבוע לאחר ששקד חסון ,היועצת הפרלמנטרית של ח"כ מרב מיכאלי, עוכבה בכניסה למשכן הכנסת בשל אורך שמלתה.

"לא פחות מחמישה שומרים עמדו ומדדו בעיניהם את הרגליים של שקד והחליטו שהלבוש שלה לא מאפשר לה להכנס לעשות את עבודתה בכנסת. רק בהתערבות שלי מול מנכ"ל הכנסת כדי לפתור את הבזיון הזה, שקד קיבלה – אחרי שעה – אישור להיכנס", כתבה אז ח"כ מיכאלי בעמוד הפייסבוק.

"זה לגמרי ראוי שיהיה קוד לבוש להופעה מכובדת לעבודה בכנסת, אבל אין מצב שיהיו בכנסת משמרות צניעות. לבוש מכובד לא יכול להיות שם קוד להחפצה ואמצעי לדיכוי נשים. מיותר לציין שהבדיקה האופנתית בכניסה מחמירה יותר עם נשים מאשר עם גברים, נכון?", הוסיפה מיכאלי.

לאחר מספר שעות של מחאה, הותר לבסוף לכל היועצות להיכנס פנימה.

נציין כי כללי הלבוש של הכנסת חלים על גברים ונשים כאחד. "בהתאם לקוד הלבוש שהונהג בכנסת לא תותר כניסה בלבוש שאינו הולם: גופיות, מכנסיים שאינם באורך מלא (מכנסיים קצרים, מכנסי שלושת-רבעי), מכנסיים עם קרעים, שמלות וחצאיות קצרות, חולצות עם כיתוב פוליטי וחולצות בטן. הנוהל חל על מבוגרים ובני-נוער (בני 14 ומעלה)", כך עפ"י פרסום של מרכז המבקרים של הכנסת.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20