הקמפיין של אנשי השמאל נגד גלי עטרי נמשך, על רקע הופעתה הערב לכבוד אירועי ט"ו באב בתל-שילה. לפי דיווח של ערוץ 7, ארגוני שמאל יפגינו הערב מול הופעתה של גלי עטרי בפסטיבל 'מחוללות בכרמים' בשילה הקדומה שבבנימין, וזאת משום שמדובר בהופעה "בלב ליבו של השטח הפלשתיני".

דיון הפטריוטים בנושא הסערה סביב גלי עטרי

כפי שכבר דווח בכתבה באתר ערוץ 20, מתנהל נגד עטרי קמפיין מכיוון השמאל הקיצוני שלא להופיע מעבר לקו הירוק ולא לבטא בכך עמדה פוליטית. לפני מספר שבועות הופצה עצומה הקוראת לעטרי להמנע מלהופיע בפני נשים ונערות באירוע "מחוללות בכרמים" בשילה הקדומה. זהו קמפיין נוסף של אנשי שמאל נגד הבאת תרבות ליישובים ביהודה ושומרון.

בעצומה שנחתמה ע"י כ-70 אנשי שמאל, נכתב: "לגלי עטרי – שלום לך, כמו כולם במדינה הזאת גדלתי על השירים שלך ותמיד אהבתי אותם. שמתי לב שבמשך עשרות שנים של קריירה את נזהרת לא להיכנס לעין הסערה של מחלוקת פוליטית. ודווקא עכשיו את עומדת לנקוט צעד שעלול להפוך אותך למזוהה עם הימין הקיצוני? כן, הימין הקיצוני במדינת ישראל, זה מה שאמרתי. הכוונה שלי כמובן להופעה המתוכננת שלך ב-18 לאוגוסט באירוע שמקיימים המתנחלים בשילה – התנחלות שתקועה בלב ליבו של השטח הפלסטיני, התנחלות שהיא עמוד תווך בתנועת ההתנחלויות".

על העצומה חתמו מאז סוף יולי ועד כתיבת שורות אלו 154 פעילי שמאל בלבד.

לעומת זאת בדף הפייסבוק של הזמרת התמונה היתה שונה לחלוטין: מאות רבות של גולשים חיזקו את ידיה של עטרי, אם בתגובות על פוסטים שכתבה וכן בפוסטים שפרסמו בעמוד הרשמי של הזמרת בפייסבוק. "מחזקת את ידיך להופיע בכל רחבי ישראל! שיריך נכסי צאן ברזל לחברה הישראלית! תופיעי היכן שאוהבים אותך!", כתבה לה אחת הגולשות.

 

"מוזיקה היא שפה שבאה לגשר"

פסטיבל מחוללות בכרמים - גלי עטרי תמונת יחצ קרדיט אהד רומנו

כמדי שנה, אלפי נשים יגיעו הערב, ט"ו באב, לאתר שילה הקדומה ויחוללו בין נופי הכרמים והשרידים של עיר המשכן הקדומה כמו בימי התנ"ך בדיוק במקום ובזמן שנהגו לעשות זאת בנות שילה לפי המסורת העתיקה. הזמרת גלי עטרי הוזמנה להופעה המרכזית באירוע. כמדי שנה, צפויות להגיע לפסטיבל אלפי נשים מכל רחבי הארץ במטרה לשמר מסורת עתיקת יומין של בנות שילה שהיו יוצאות ומחוללות בכרמים.

מנהליה של גלי עטרי מסרו בתגובה לעצומה: "גלי עטרי מופיעה בכל מקום אליו היא מוזמנת, ללא קשר לדעות פוליטיות". עטרי עצמה מסרה: "מוזיקה היא שפה שבאה לגשר בין בני אדם ולהדגיש את המשותף והיפה. פילוג, הבדלים פוליטיים, וויכוחים, יש מספיק מכל עבר… תנו למוזיקאים לעשות מה שהם יודעים לעשות הכי טוב. לרגש!".

"בעולם הם לא מבדילים בין שילה לתל אביב"

שרת המשפטים איילת שקד חיזקה את עטרי על עמידתה האיתנה "גלי עטרי – שאפו על האמירה החשובה שלך, אמנות צריכה להיות גשר ללא קשר לעמדה פוליטית".

"גורמי השמאל 'הנאורים' לא בוחלים פעם אחר פעם בניסיונות להחרים ציבור של 400,000 איש. טוב שיותר ויותר אמנים מבינים שזו דרך נפסדת", הוסיפה שקד.

סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני,  מסר: "שילה היתה העיר הבירה של עם ישראל במשך מאות שנים, אחד המקומות שהכי מחברים את עם ישראל לארץ ישראל. עם ישראל קשור לאזור הזה ולמקום הזה מראשית ימיו. לכן כל מי שמופיע שם מתחבר לשורשים שלו. קריאות להחרים מקומות ביהודה ושומרון מביאות אחר כך קריאות של אמנים מהעולם להחרים את ישראל".

"מי שמעודד את הקריאות האלה בעצם מעודד את החרם על מדינת ישראל, ושלא יתפלא אחר כך שאמנים יסרבו להופיע בתל אביב. בעולם הם לא מבדילים בין שילה לתל אביב. אלפי נשים מכל רחבי הארץ נהנות כל שנה מאירוע ייחודי זה, וגלי עטרי, הזמרת שליוותה אותנו לאורך כל ילדותנו, תוסיף קרן אור נוספת בהופעה שלה שם".

 

 פסטיבל "מחוללות בכרמים"– פסטיבל המחול התנכ"י לנשים יתקיים הקיץ זו השנה ה-8 באתר שילה הקדומה, הערב (ה'), ערב ט"ו באב, ה-18/8/2016.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.