יש הסכמות, אך לא יהיה דיון: שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) הסיר את הערר שהגיש על חוק המואזין. בעקבות סיכום בין ליצמן ליו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד), לפיו החוק יחול החל מהשעה 23:00 ועד למחרת ב-07:00, נראה היה כי החוק צפוי היה לעלות היום (ד') להצבעה בקריאה טרומית. אך בעקבות דרישתו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לנהל את הישיבה בנושא "הנפיץ", הוא הוסר מסדר היום.

דיון הפטריוטים בנושא "חוק המואזין"

כזכור, בשבוע שעבר בעקבות פגישתו של שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) עם יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיש ליצמן ערר למזכירות הממשלה על הצעת חוק המואזין, בשל פגיעה אפשרית בצפירה המבשרת על כניסת השבת המונהגת בישראל מזה שנים באמצעות מערכות הכריזה בעוצמת הקול המותרת ובכפוף לכל דין.

חרד מפגיעה בצפירת השבת. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90
חרד מפגיעה בצפירת השבת. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90

לאחר שיחה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשמע הרב ליצמן מפוייס יותר ואף הצהיר כי בשינויים קלים שיחריגו את צפירת השבת יצביע בעד החוק. "אני בכלל חושב שכל החוק מיותר. וגם השר דרעי שזה אצלו בכלל. אני מסכים איתך שזה פה ושם מפריע לאנשים אבל אני רוצה להיות רגוע שזה לא בשבת. אם יוציאו מזה את השבת אין לי בעיה להצביע בעד החוק", אמר השר בראיון לגל"צ.

מקורביו של יוזם החוק ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) הבהירו כי חוק המואזין מתייחס לשעות הלילה ולפיכך לא צפוי לפגוע בצפירת השבת.

יחד עם זאת, העברת החוק פה אחד ע"י הקואליציה איננה מובטחת שכן התנגדותו של שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) נובעת בין היתר מהחשש בפגיעה בכבודם של האזרחים המוסלמים.

חרד לכבוד המוסלמים. שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
חרד לכבוד המוסלמים. שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"על פי חוק המפגעים והתקנות ניתן להפסיק את הרעש. זו גם עמדת שרת המשפטים והשר אלקין שמופקד על חוק המפגעים וזו גם עמדת השר לביטחון פנים. הבעיה זו האכיפה. גם אם החוק המיותר הזה יעבור ולא תהיה אכיפה – דבר לא ישתנה חוץ מפגיעה בכבודם של אזרחים רבים, ובפרט שלשון החוק החדש עלול לפגוע גם בכריזה לקראת כניסת שבת. לכן השר דרעי תומך בערר שהגיש השר ליצמן", נכתב בהודעה מטם מפלגת ש"ס.

טיבי: "אם החוק יעבור – אעתור לבג"ץ"

בעקבות הצעת חוק המואזין אמר ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) במוצ"ש כי מדובר בחוק לא שוויוני, החל רק על ערבים, ומשכך, הוא יעתור לבג"ץ אם הוא יתקבל. בהודעה שנשלחה מטעמו נכתב: "ח"כ טיבי קורא לראש הממשלה להתעשת ולשקול את עמדתו מחדש. במספר ערים הגיעו מזה שנים רבות להבנות ברמה מקומית ולא בכפייה. יש להעדיף סובלנות והידברות על כפייה והתגרות".

מאיים לעתור לבג"ץ אם החוק יעבור. ח"כ אחמד טיבי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מאיים לעתור לבג"ץ אם החוק יעבור. ח"כ אחמד טיבי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדבריו החוק גורם לתסיסה בכל רחבי העולם האיסלמי. הוא סיפר כי קיבל טלפונים מראשי איחוד אנשי הדת בפקיסטן, בלבנון, ירדן, תורכיה ומדינות נוספות בעולם המוסלמי, המביעים זעם רב על החוק.

ח"כ עיסאוי פריג' ממרצ הגיב גם הוא לדברים: "החרגת צופרי השבת מ'חוק המואזינים', מוכיחה למי שעוד היה זקוק להוכחה, כי מהות החוק איננה רעש אלא רדיפה גזענית ודתית. גזעני הממשלה והקואליציה צריכים רק לקחת בחשבון שקל מאוד להיכנס למלחמת דת, הרבה יותר קשה לצאת ממנה. חשבנו שליצמן יהיה החכם שימנע מהטיפשים לזרוק את האבן לבאר, מסתבר שהוא אחד מהם".

בתוך כך, כ-2,000 בני אדם השתתפו ביום שישי האחרון בהפגנות נגד החוק בכפר קאסם, בטייבה, בכאבול, בכפר כנא וברהט. הם קראו להפסיק את חקיקת החוק עם צאתם מתפילות יום השישי.

המפגינים הניפו כרזות שנכתב עליהן, "לא נשתיק את המואזין", "חוק גזעני", וקראו: "קול המואזין לא יופסק, חוק כזה לא יכובד". ראש עיריית כפר קאסם, עו"ד עאדל בדיר, הצטרף למפגינים בעיר: "כאן, במקום שבו אנו מפגינים, נרצחו 49 שהידים בטבח שביצעו חיילים. נולדנו עם אללה אכבר ונמשיך להגיד אללה אכבר".

גם ראש עיריית טייבה, עו"ד שועאע מנצור, התריע מהשלכות החקיקה: "צעד קיצוני זה של ממשלת ישראל הינו קריאת תיגר על האוכלוסייה הערבית, שמאמינה בחיים משותפים וחופש הפולחן. אנחנו מאמינים שגם ליהודים ולנוצרים צריך לתת בכל העולם חופש פולחן. כולי תקווה שהקול השפוי במדינה, לרבות של היועץ המשפטי לממשלה, ינצח". הוא קרא לנתניהו "לא להיגרר אחרי הימין הקיצוני. בסופו של יום אתה ראש הממשלה של כולם".

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) יצא יחד עם הרב יוסף ישר, הרב הראשי של עכו, בקריאה לחברי הממשלה שלא להעלות את החוק להצבעה ולקדם שיח בין דתי על פני חקיקה.

"הממשלה רודפת אותנו". ח"כ זוהיר בהלול. צילום: פלאש 90
"הממשלה רודפת אותנו". ח"כ זוהיר בהלול. צילום: פלאש 90

ח"כ בהלול אמר כי "מדיניות השיסוי של ממשלת נתניהו ממשיכה בכל הכוח ומגיעה למחוזות בלתי נתפסים. יש כאן ניסיון נוסף של הממשלה לגרום לאזרחים הערבים לחוש אורחים בביתם, להדיר את השפה הערבית מהמרחב הציבורי ולהעמיק את הניכור בין יהודים לערבים".

"החוקים לא ישתיקו את המואזין ביישובים הערביים", תקף ביום חמישי ראש עיריית רהט, טלאל אלקרינאוי, את רה"מ בנימין נתניהו בעקבות חוק המואזין. "גם אם תעביר את החוק, אדוני ראש הממשלה, אשים רמקול על כל בניין ברהט שיקרא 'אללה הוא אכבר', כי חופש הפולחן חשוב לנו, חשוב מאוד שגם אזרחי המדינה הערבים יהיו חלק ממנו", הוסיף אלקרינאוי.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20