לאחר שהגיש ערר נגד חוק המואזין, הבוקר (ד') נשמע שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) מפוייס יותר ואף הצהיר כי בשינויים קלים יצביע בעד החוק.

כזכור, אמש בעקבות פגישתו של ליצמן עם יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיש ליצמן ערר למזכירות הממשלה על הצעת חוק המואזין, בשל פגיעה אפשרית בצפירה המבשרת על כניסת השבת המונהגת בישראל מזה שנים באמצעות מערכות הכריזה בעוצמת הקול המותרת ובכפוף לכל דין.

בראיון שנערך עימו הבוקר בגלי צה"ל אמר השר כי יתמוך בגרסה המתוקנת של חוק המואזין אם צפירת השבת תוחרג ממנו. "אני בכלל חושב שכל החוק מיותר. וגם השר דרעי שזה אצלו בכלל. אני מסכים איתך שזה פה ושם מפריע לאנשים אבל אני רוצה להיות רגוע שזה לא בשבת. אם יוציאו מזה את השבת אין לי בעיה להצביע בעד החוק", אמר השר בראיון.

דיון הפטריוטים בנושא "חוק המואזין"

 דבריו המרוככים של ליצמן נשמעים לאחר שיחה שקיים עמו ראש הממשלה בנימין נתניהו מיד לאחר הגשת הערר. נתניהו ביקש מליצמן לחזור בו והבטיח כי החוק לא יפגע בצופרי השבת. בפתח ישיבת הסיעה בתחילת השבוע ולאחר שעבר החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה, הבהיר רה"מ: "אני לא אתן למציעי החוק לדלל אותו ולהשאיר אותו ריק מתוכן".

לדבריו, "החוק הזה מיועד למנוע את הסבל של מאות אזרחים – יהודים, נוצרים ובייחוד מוסלמים. האזרחים הללו סובלים. הם גם מדברים איתי ואני בטוח שהם גם מדברים אתכם. איזו הצדקה יש למרר את חייהם של האזרחים הללו? מדוע כדי להתפלל צריך להטריד את מנוחתם פעמים רבות בכל יום. למה לא שומעים כריזות כאלה בערים מרכזיות במערב ועכשיו גם בחלקים של העולם הערבי".

מקורביו של יוזם החוק ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) הבהירו כי חוק המואזין מתייחס לשעות הלילה ולפיכך לא צפוי לפגוע בצפירת השבת.

חרד מפגיעה בצפירת השבת. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90
חרד מפגיעה בצפירת השבת. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90

למרות הדברים, השר ליצמן לא צפוי לחזור בו מהערר, ובישיבת הממשלה שתתקיים ביום ראשון הקרוב ידונו בחוק לקראת העלאתו להצבעה במליאת הכנסת כבר ביום רביעי הבא.

יחד עם זאת, העברת החוק בישיבת הממשלה איננה מובטחת שכן התנגדותו של שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) נובעת בין היתר מהחשש בפגיעה בכבודם של האזרחים המוסלמים. "על פי חוק המפגעים והתקנות ניתן להפסיק את הרעש. זו גם עמדת שרת המשפטים והשר אלקין שמופקד על חוק המפגעים וזו גם עמדת השר לביטחון פנים. הבעיה זו האכיפה. גם אם החוק המיותר הזה יעבור ולא תהיה אכיפה – דבר לא ישתנה חוץ מפגיעה בכבודם של אזרחים רבים, ובפרט שלשון החוק החדש עלול לפגוע גם בכריזה לקראת כניסת שבת. לכן השר דרעי תומך בערר שהגיש השר ליצמן", נכתב בהודעה מטם מפלגת ש"ס.

טיבי: "קורא למרד מצד האזרחים המוסלמים"

בעקבות הצעת חוק המואזין, קרא השבוע ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) למרד מצד האזרחים המוסלמים במהלך ראיון לרשת "אלמיאדין". "אני אומר לפלסטינים שיעשו מרד נגד החוק הזה ומי שמאחורי החוק הזה – נתניהו. המטרה היא ירושלים", אמר טיבי.

"מכאן, מתחנת אל מיאדין, ומעל לכל במה, אני אומר ואני חוזר צריך שתהיה סרבנות ומרד נגד החוק הזה, שאף אחד לא יציית לחוק הזה. אני קורא לכל העם שלי שיסרבו לחוק הזה עד שהוא יגיע לקריאה שלישית בכנסת ויאשרו אותו", הוסיף טיבי.

אחמד טיבי ורוברט אילטוב. פלאש 90
אחמד טיבי ורוברט אילטוב. צילום: פלאש 90

טיבי השווה בין קריאת המואזין בקולי קולות חמש פעמים ביום לבין הצפירה המודיעה על כניסת השבת: "גם לנו בימי שישי ושבת מפריעה הצפירה, גם אנחנו בחגים לא יכול לנסוע ביום כיפור בגללכם, אבל אנחנו לא מדברים על זה ולא מתנגדים".

בעקבות דבריו של טיבי בראיון, פנה יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד טיבי.

"אחמד טיבי התראיין היום לרשת אלמיאדין בלבנון המזוהה עם ארגון הטרור חיזבאללה בנוגע לחוק שלי, חוק המואזין. אחמד טיבי קרא לכל הציבור הערבי בישראל לנהוג בסרבנות כלפי החוק ואף לצאת למרד נגד מדינת ישראל. אחמד טיבי מסית ללא הרף ציבור שלם נגד מדינת ישראל בשירות ארגוני טרור שקוראים להשמדת ישראל", אמר ח"כ אילטוב.

לדבריו, "מדובר בגיס חמישי שכל פועלו ומרצו מתועלים למען פגיעה והסתה נגד מדינת ישראל ובריבונותה. אפעל בכל המישורים על מנת שבוגדים ומחבלים לא יהיו שליחי ציבור בכנסת ישראל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20