לקח לי הרבה זמן לכתוב את הדברים הבאים. אני יודע שהם יכעיסו רבים וטובים. כמה חברים כבר ניתקו איתי קשר לאחר ויכוחים פוליטיים. מקווה שהחברים שנותרו, מסוגלים לקבל דעות שונות. מצד שני, למה שזה בכלל יעניין מישהו? הטקסט הוא לעצמי. כדי להסביר ולהסדיר לעצמי את הדברים.

יש אנשים שימצאו בטקסט "הוכחה" לכך שאיבדתי את שיקול דעתי, שהתקרנפתי, שהפכתי לפשיסט. אוקיי. אני פתוח לכל ביקורת, רק שתהיה מנומקת ותתמודד עם הנתונים והעובדות. אולי אפילו אשתכנע.

הגיע הזמן להוציא את זה: אני מעריך את בנימין נתניהו

כשנתניהו ניצח בבחירות ב-1996, בבחירה ישירה, היה זה עבורי יום שחור. מי שהכיר אותי בימים ההם, זוכר אולי את הייאוש, עד כדי אבל, שתפס אותי לאחר הבחירות ההן.

נתניהו אחרי הניצחון ב-96'. צילום: פלאש 90
נתניהו אחרי הניצחון ב-96'. צילום: פלאש 90

שנים רבות חשתי הסתייגות גדולה מאישיותו של נתניהו, כמו גם מעמדותיו. סיבות מוצדקות לכך לא חסרות: ההיסטריה של נתניהו והתנהלותו ב"פרשת הקלטת", הלחישה המתועבת באוזנו של הרב כדורי על השמאל, ההתלהמות לאחר פיגועים, "פרשת בר-און חברון", החיבוק של חב"ד, הנהנתנות ועוד. אני מודע לדברים. אני לא צריך שתספרו לי מיהו ראש הממשלה.

אבל לאט לאט, עם הזמן, נוכחתי שלמרות כל הסיבות המוצדקות לעיל, ההסתייגות טופחה בחלקה גם ע"י תקשורת מגמתית ויריבים ציניים.

זה לא שהפכתי לחסיד שוטה. גם היום אני מסתייג ממספר אלמנטים באישיותו ובהתנהלותו של ראש הממשלה (שלא לדבר על מפלגתו, שלצד אנשים ראויים, חברים בה אנשים בלתי מתאימים בעליל לתפקידים ציבוריים), כמו גם מעמדותיו (הצעתו האחרונה, לאסור על הקלטת שיחות ללא הסכמת הצדדים, למשל, מזעזעת בעיני ועלולה לפגוע קשות במלחמה בשחיתות) רק שהיום אני גם מעריך אותו ואת הישגיו. מעריך מאד אפילו.

אולי התבגרתי. אין אנשים מושלמים ואין מנהיגים מושלמים. מנהיגים הם בני אדם. אין גם רשעים מוחלטים. כשמסירים את החסמים הפוליטיים ומביטים אל עבר העובדות ההיסטוריות ביושר, העניינים מתבהרים. גם המנהיגים בהם תמכתי בכל לבי, במשך שנים רבות, ואפילו אנשי דור המייסדים המפואר והנערץ, עשו שגיאות חמורות, חטאו לעתים בחוסר יושר, התבטאו בצורה לא מכובדת ולעתים אף מתועבת.

רבים, כולל בתקשורת, בוחרים ממה להזדעזע ולהסתייג בצורה סלקטיבית, עפ"י מחנות: מצביעים בהתלהבות על המחדלים "שלהם", ומכסים על "שלנו".

גם אני הייתי שם. לא עוד.

***

ארבע סיבות עיקריות גרמו לי להעריך את רה"מ נתניהו. סיבות המבוססות ברובן על עובדות:

1. מבחן התוצאה

נתניהו צדק ברוב תחזיותיו והערכותיו, בשעה שמנהיגי המחנה בו תמכתי, כמו גם חבריי לדרך ואני, טעינו.

כך היה באוסלו: כשנתניהו התריע שוב ושוב מפני הגעתם של אנשי אש"ף מתוניס וחימושם, אנחנו האמנו שערפאת הוא פרטנר ויילחם בטרור "בלי בג"צ ובלי בצלם" והרענו לרבין שכינה את נתניהו ושותפיו "קשקשנים המהלכים אימים" ו"פחדני השלום" והבטיח שאף פעם לא יהיו רקטות מעזה.

נתניהו הזהיר, איש לא שמע. צילום: הבית הלבן
נתניהו הזהיר, איש לא שמע. צילום: הבית הלבן

כך היה גם בהתנתקות: כשנתניהו התפטר והזהיר מהיווצרות של "חמאסטן" ברצועה, יריביו לעגו לו בזחיחות, שוב כינו אותו "מהלך אימים" והבטיחו שלא רק שעזה לא תהפוך ל"חמאסטן" אלא שהמצב בגבול הדרום יהפוך לשקט והביטחון יגבר. הכל מתועד.

חבריי ואני, שתמכנו מכל הלב בהסכמי אוסלו ובהתנתקות, והאמנו, ועדיין מאמינים, שצריך היה לתת צ'אנס ולקחת סיכונים, חייבים להביט אחורה לעבר העובדות ולומר ביושר: טעינו.

גם בהערכותיו על טרור האסלאם הפונדמנטליסטי בעולם, כפי שנתן להם ביטוי בספריו בנושא, ובהעלאת חתירתה של איראן לגרעין לסדר היום הבינלאומי, הקדים נתניהו את רוב מתנגדיו.

2. הצלחה גדולה ובלתי מעורערת

הסיבה השנייה קשורה גם היא לתוצאות – הצלחתו הגדולה והבלתי מעורערת של נתניהו, כראש ממשלה וכשר האוצר, להוביל את מדינת ישראל להישגים בלתי רגילים, גם בתחום הכלכלי: שנים של צמיחה עליה כמעט מתמדת בכל המדדים הכלכליים, כולל בימים קשים וקריסת שווקים בכל העולם; גם בתחום הביטחוני: עם שקט שלא היה כמוהו מזה שנים ושיתוף פעולה חסר תקדים עם מדינות ערב, כולל כאלה שאין לישראל יחסים רשמיים עמן, בתקופה סוערת כשכל האזור סביבנו בוער ומדינות מתפוררות; וגם בתחום המדיני: לישראל יש היום יחסים עם יותר מדינות מאשר אי פעם והדברים באים לידי ביטוי באינספור ביקורים, בשת"פ, בהסכמי ענק ואפילו בהצבעות באו"ם. מיום הקמתה, מצבה של ישראל לא היה טוב יותר: בנוסף למצב הכלכלי, הביטחוני והמדיני, שהוזכרו לעיל, ישראל היא היום יותר ליברלית, פתוחה ופלורליסטית, יש בה פחות כפיה דתית, היא פחות מיליטריסטית, פחות גזענית.

האם הכל מושלם? ממש לא. רחוק מכך. יש הרבה מה לשפר. גם כאן לא חסרות דוגמאות: מהפעלת תחבורה ציבורית בשבת ואפשרות לנישואים אזרחיים, דרך מלחמת חורמה בגזענות, באלימות ובשחיתות, ועד לטיפול יסודי בריכוזיות וביוקר המחיה. ואף על פי כן, כל אדם שזוכר את ישראל לפני 20 שנה, מכל בחינה, לא יכול שלא להעריך את ההתקדמות הגדולה.

3. לא מקדש את עור הצבי

הסיבה השלישית – נתניהו היה מוכן לוותר על תפקידים בכירים ואפילו על ראשות הממשלה, כשחשב שלא יוכל לבצע את מה שראה לנכון. הוא לא מהאנשים שמקדשים את כורסת עור הצבי. דוגמאות:

– התפטרותו של נתניהו לאחר הפסדו בבחירות ב-1999 ופסק הזמן שלקח מהחיים הפוליטיים (ממשלתו של נתניהו נפלה, בין היתר, מכיוון שהוא לא היה מוכן לוותר לסחטנות של ש"ס על-מנת להעביר את התקציב). חבל שמדובר בתופעה כל כך נדירה בפוליטיקה הישראלית, מקום בו מקדשים את "הגלגל" מהציטוט המפורסם של אריאל שרון.

– ויתורו על ההנהגה (ועל ניצחון ודאי בבחירות לראשות הממשלה, עפ“י כל הסקרים) ב-2001 כשחשב שלא יוכל להקים ממשלה יציבה אם לא תהינה גם בחירות לכנסת, בחירות להן התנגדה ש"ס.

– התפטרותו של נתניהו מתפקיד שר האוצר (תפקיד שביצע בצורה מעולה, ובכך מודים גם מתנגדיו) על רקע התנגדותו להתנתקות.

– פירוק ממשלתו שלו והליכתו לבחירות מוקדמות ב-2015, כשחשב שיאיר לפיד וציפי לבני חותרים תחתיו ומונעים ממנו לממש את שלטונו ולבצע מהלכים שראה לנכון, כל זאת למרות שעפ"י רוב הסקרים, לאורך כל הדרך, הוא עלול היה להפסיד את ראשות הממשלה.

במקרים לעיל נתניהו שילם מחיר אישי כבד ולקח הימור גדול מאד. הדברים ראויים להערכה. הדברים גם עולים בקנה אחד עם העבר המפואר של משפחת נתניהו לדורותיה, עבר שכולל עמידה על עקרונות והקרבה, בין היתר.

4. פועל גם כשלא נמצא בתפקיד

הסיבה הרביעית היא יותר אישית וכנראה המכרעת: ראיתי את נתניהו מקרוב, דווקא בימים בהם לא היה בהנהגה, חורש אולפנים ואולמות (גם ללא תקשורת) ומגן על מדינת ישראל בימיה הקשים, כשבראשה עמדו יריביו הגדולים והמרים. האמנתי לו אז. הוא דיבר מדם ליבו.

הרצוג ולבני. תקפו את נתניהו גם בתקשורת הזרה. צילום: פלאש 90
הרצוג ולבני. תקפו את נתניהו גם בתקשורת הזרה. צילום: פלאש 90

לימים, כשראיתי מנהיגי אופוזיציה באולפני טלוויזיה זרים, מאשימים את ממשלת ישראל של נתניהו בכך שאין התקדמות במו"מ לשלום ולא מבקרים ולו במילה אחת את סרבנות אבו מאזן, ואף אומרים שמדינת ישראל הופכת לפשיסטית, הערכתי לנתניהו רק גברה.

* * *

1996

על חלק מהסיבות לעיל ארחיב בהמשך. אבל בואו נחזור רגע ל-1996. כבר סיפרתי שכשנתניהו ניצח בבחירות ב-1996, בבחירה ישירה, היה זה עבורי יום שחור. זמן כה קצר לאחר הרצח הנורא של רה"מ יצחק רבין ז"ל, בחירתו של נתניהו היתה עבורי, כמו עבור רבים, מהלומה קשה.

רצח רבין היה אירוע טראומטי. הייתי בכיכר. שמעתי את היריות. כבר התחלנו, זוגתי ואני, לצאת מהכיכר ולצעוד לכיוון האוטובוסים. היתה שמחה גדולה באוויר. הרגשה מרוממת. סוף סוף גם השמאל הוכיח שיש לו יכולת להוציא המונים לרחובות, לאחר שליטה של הימין, כולל הסתה מחרידה, במשך זמן רב. הצלחה ענקית.

בהתחלה חשבנו שמדובר בזיקוקים או בלונים שהתפוצצו, אבל מהר מאד הבנו שקרה הנורא מכל. רכב השרד של רבין ז"ל חלף במהירות עם סירנה. בלבול גדול. אנשים שואלים "מה קרה?".

עיתונאים מבולבלים. ואז הדממה, הדאגה והפחד, באוטובוס בדרך בחזרה לחיפה, קולו של איתן הבר עם הבשורה המרה. זעקות הבכי. ההלם הגדול. ואחר כך המעבר לצד הארון, עם ההמונים. ההלוויה, "שלום חבר", נועה רבין בהספד קורע הלב. ימים נוראיים.

איך זה יכול להיות ששמעון פרס הפסיד לאחר מה שקרה?

איך זה יכול להיות שנבחר ראש ממשלה ימני לאחר ההסתה האיומה והמתועבת מהימין הקיצוני, הסתה שהובילה לרצח ראש הממשלה?

נכון, היו פיגועים גדולים, דם ברחובות ופחד גדול. אבל היתה גם תקווה שזוהי רק תקופת מעבר, עד שערפאת ינצח את הקיצונים אצלו, "בלי בג"צ ובלי בצלם", ונגיע לשלום המיוחל.

נכון, גם בזמן אמת ידעתי שנתניהו לא היה מבין המסיתים. יכול להיות שנתניהו יכול היה לעשות יותר, אבל הוא היה מהבודדים בימין שהיה לו האומץ לעמוד מול קהל משולהב, לאחר פיגועים מזוויעים, ולומר במילים ברורות "רבין איננו בוגד. הוא טועה."

"רבין אינו בוגד, הוא טועה"

לעומת נתניהו, שרון השווה בין ממשלת רבין ופרס ל"ועד הקהילה היהודית בגטו", אך את שרון חיבקה לימים התקשורת והפכה אותו לסבא חביב שיביא שלום, ואילו את נתניהו הפכה התקשורת לראש המסיתים. לשטן הגדול. אומרים שזה בגלל המרפסת ההיא בכיכר ציון (גם שרון היה שם, אבל ממתי חשובות העובדות?). מה זה משנה שאין סיכוי בעולם שנתניהו יכול היה לראות את הפוטומונטאז' המזוויע של רבין במדי אס-אס מהמרפסת בכיכר ציון – כמה דפי A4 בשחור לבן, בהפגנת המונים שהתקיימה בשעות הערב.

גם בתמונת ארון המתים מההפגנה בצומת רעננה משתמשים יריבי נתניהו. מה זה משנה שעל הארון היה כתוב "רבין ממית את הציונות"? אם לנתניהו אחריות להסתה כי עמד ליד ארון עליו כתוב "רבין ממית את הציונות", מהי אחריותם של יחימוביץ' ואחרים בשמאל להסתה במחאת האוהלים ברוטשילד, שם העמידו המפגינים גיליוטינה(!)?

הכל נכון. ובכל זאת! נתניהו היה המנהיג "שלהם"! של המסיתים! הם רצו שיבחר.

אם לפני רצח רבין, נתניהו הוביל בסקרים ברוב גדול, הרי שלאחר הרצח התמונה התהפכה. פרס הוביל ברוב עצום (כ-30%!) ונתניהו צלל. פרס הקדים את הבחירות ונראה היה ודאי שהוא יישאר רה"מ גם לאחריהן.

העקרונות של רה"מ פרס במערכת הבחירות:

– ירושלים מאוחדת בריבונות ישראל. – הירדן הוא גבול הביטחון. – הפרדה (לא מדינה פלשתינית). – רוב המתנחלים יישארו בריבונות ישראל. – לא תהיה זכות שיבה. – משאל עם על הסדר הקבע.

עובדתית, לפחות על פי נאומיו והצהרותיו על תמיכתו בהקמת מדינה פלשתינית, נתניהו כרה"מ, עקף מזמן את רבין ז"ל ופרס יבדל"א משמאל.

הבחירות התקיימו על רקע גל פיגועים רצחניים. איבדתי בת משפחה קרובה ואהובה בפיגוע המחריד בדיזנגוף סנטר, פיגוע שאירע בפורים כ-3 חודשים לפני הבחירות. הכאב היה נורא אבל המשכתי להאמין בשלום. העולם כולו התגייס לבחירתו של פרס, שיזם ועידה בינלאומית גדולה בשארם א-שייח', אליה הגיעו מנהיגים מכל קצות תבל, כולל נשיא ארה"ב קלינטון, מנהיגי רוסיה, צרפת, גרמניה, בריטניה, מצרים, ירדן, כמובן שגם ערפאת ועוד.

במבט לאחור, יכול להיות שההתערבות הבוטה והבחישה של מנהיגי מדינות זרות במערכת הבחירות בישראל יצרו אנטגוניזם בציבור הישראלי שעצמאות מדינתו חשובה לו, וסייעה לנתניהו.

פרס וקלינטון. האמריקאי התגייס למפלתו של נתניהו. צילום: פלאש 90
פרס וקלינטון. האמריקאי התגייס למפלתו של נתניהו. צילום: פלאש 90

בבחירות 1996 היתה זו הפעם הראשונה בה אפשר היה להצביע ישירות עבור רה"מ, ובפתק שני עבור מפלגה. נתתי את קולי לפרס ולמרצ, מפלגה עבורה הצבעתי מאז הקמתה (כשקודם לכן נתתי את קולי לרצ) והמשכתי להצביע עבורה במערכות הבחירות לאחר מכן, עד 2009.

נתניהו ניצח בפוטו פיניש. הלם. רבים הלכו לישון עם פרס כרה"מ, עפ"י תוצאות המדגם, וקמו עם נתניהו. אני נשארתי ער. כשראיתי את תוצאות המדגם ידעתי שנתניהו ניצח. חיים רמון הסתובב כמו חתן, כשחיוך גדול על פניו ופרח בידו. צעקתי למרקע "מה אתה חוגג, אידיוט! הפסדנו!". ציפי לבני בכתה בכי תמרורים על הפסדו של נתניהו, רק כדי לחגוג כמה שעות לאחר מכן.

למרות החשש הגדול, נתניהו המשיך בתהליך אוסלו, נפגש עם ערפאת וכנגד אופוזיציה קשה מבית (שרים שהתנגדו, בני בגין שהתפטר) חתם עמו על הסכם חברון ועל הסכם וואי. הפלשתינים הבטיחו להפסיק את ההסתה ואת הסעיף באמנה שקרא להשמדת ישראל. מי שצופה היום בטלוויזיה הרשמית של הרשות הפלשתינית יודע למה שווה ההבטחה ההיא. הטרור ברחובות פחת בצורה משמעותית.

הפילוג בעם היה גדול, נתניהו הסתבך עם פרשת בראון-חברון אך הקואליציה שלו נפלה ב-1999, רק כשלא הצליח להעביר את תקציב המדינה, בין היתר מכיוון שלא הסכים לדרישות המופלגות של ש"ס (כן, זה קרה באמת).

למרות הירידה הגדולה במספר הפיגועים הרצחניים, למרות המשך המו"מ וההסכמים עם ערפאת ולמרות העמידה מול ש"ס, למרות הורדת האינפלציה בכמעט 10 אחוז, התקשורת, שפעלה נגדו בכל הכוח לפני הבחירות, לא נתנה לנתניהו ולו יום אחד של חסד. הוא הותקף בפראות ע"י התקשורת שלא יכלה לסלוח לו על כך שנבחר. לימים, הודו עיתונאים בכירים שהם חיפשו את נתניהו ונהגו כלפיו בצורה בלתי הוגנת ושהתקשורת בכללותה ניהלה נגדו קמפיין נבזי.

היום מספרים לכם שהתקשורת, ברובה הגדול, פועלת נגד נתניהו, מכיוון שהוא ראש ממשלה כבר זמן רב. שטויות. התקשורת היתה נגדו למן ההתחלה, בצורה בוטה, מכוערת, מלוכלכת. הדברים ידועים ובכירים בתקשורת, כאמור, הודו בכך.

בדיעבד, אני משוכנע שהתנהלות התקשורת כלפיו, הביאה לנתניהו תמיכה מרבים שלא יכלו לסבול את הצביעות והמוסר הכפול, וזה מה שעזר לו לזכות בבחירות 96'. וגם במערכות הבחירות האחרות בהן הוא ניצח.

גם אני, כפעיל שהשתתף בעצרות וייחל לתבוסתו של נתניהו ולניצחונו של שמעון פרס, חשתי קבס אל מול חוסר ההגינות והשימוש הציני במה שאמור להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה.

* * *

1999-2001

בבחירות 1999 עלה ברק (עם "ישראל אחת", זוכרים?) לשלטון. "שחר של יום חדש!" הנה ממשיכו של רבין שיביא את השלום המיוחל! שמחה גדולה. תקווה גדולה. סוף סוף נפטרנו מנתניהו המפלג, שלחש באוזנו של הרב כדורי את הלחישה המכוערת "השמאל שכח מה זה להיות יהודים". מאוחר יותר הוא התנצל על הדברים, ובצדק רב.

ברק היה ראש הממשלה הראשון ש"שם את ידו באש", דיבר מפורשות על מדינה פלשתינית ועל חלוקת ירושלים והציע הצעה שהיתה אז חסרת-תקדים לערפאת.

ותרנות חסרת תקדים. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
ותרנות חסרת תקדים. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

קשה שלא לחייך היום כשצופים בסרטוני תעמולת הבחירות של ברק מאז. כמה שהוא נעלב כשאמרו עליו שהוא יחלק את ירושלים… אפילו אולמרט, ראש העיר הימני של הבירה (אולמרט!) גוייס להשתתף בסרטונים כדי להבטיח שברק לעולם לא יחלק את העיר אשר חוברה לה יחדיו…

לאחר הפסדו בבחירות, לקח נתניהו פסק זמן מהחיים הפוליטיים.

בימים ההם, דווקא כשלא היה לו כל תפקיד, התחלתי להעריך את נתניהו.

כשהחלה האינתיפדה השניה, חייתי בקנדה, במסגרת שליחות של רעייתי. ראיתי את נתניהו מקרוב, רץ מאולפן לאולפן, מאולם לאולם (גם בכנסים ללא תקשורת) ומגן על מדינת ישראל, בהנהגת יריבו ברק, האדם שהביס אותו בבחירות.

נתניהו עשה זאת גם במהלך 2006 כשהגן בחירוף נפש על מדינת ישראל תחת ממשלת אולמרט. נוכחתי אז בצורה ברורה ובלתי אמצעית ביותר, שעם כל ההאשמות בנהנתנות, הטעויות, הפגמים וחילוקי הדעות, טובת המדינה עומדת לנגד עיניו. הוא התנהג באופן אחראי וממלכתי לעילא. לא יכולתי שלא להעריך את פועלו.

התגובות לנאומים ולראיונות של נתניהו היו מדהימות. לא אשכח איך צרפתים-קנדים מבוגרים, לא קהילה חמה בכל הנוגע לישראל בד"כ, פנו אלינו בהתלהבות וסיפרו שמעולם לא הבינו את מורכבות הסכסוך ואת הצד הישראלי ושזוהי הפעם הראשונה בה הם מבינים מהם הקשיים והצרכים של ישראל.

בשנים ההן, למדתי יותר על נתניהו. על מה שמניע אותו, על המשפחה ממנה הגיע, על מחויבותו לביטחון ישראל.

איזה הבדל בינו לבין מנהיגי אופוזיציה שתוקפים את ממשלת ישראל באולפני טלוויזיה בעולם ומאשימים אותה בכך שאין מו"מ לשלום, ובכך פוגעים באינטרסים של המדינה, מכפישים את דמותה ושופכים את התינוק עם המים – העיקר להכניס לנתניהו. גם כשנתניהו פעל לטובת האינטרסים של מדינת ישראל בשליחויות חשובות בחו"ל (ברוסיה, בארה"ב ,באפריקה וכו') תקפו אותו יריביו, כאילו שלא מדובר באינטרסים של כלל המדינה ואזרחיה.

כשאני רואה את מנהיגי האופוזיציה האלה, אני מעריך את נתניהו אף יותר על כך שהגן על מדינת ישראל גם כשהיתה בשליטת יריביו הגדולים. זהו בדיוק ההבדל בין מנהיג ממלכתי שטובת המדינה לנגד עיניו – לפני טובתו האישית ולפני טובת מפלגתו – לבין פוליטיקאי ציני שפועל משיקולים אישיים שעבורם הוא מוכן גם לפגוע במדינתו, בתדמיתה ובביטחונה.

* * *

משפחת נתניהו

כל אדם שמעריך נושאים כמו הקרבה, עקרונות, חינוך, תרבות, היסטוריה, שורשים, מחויבות, לא יכול שלא להעריך את משפחת נתניהו לדורותיה.

נתניהו מספר על האובדן של אחיו יוני באוגנדה

סבו של בנימין נתניהו, נתן מיליקובסקי, היה רב ומחנך ציוני שהגיע לארץ ישראל כבר בשנות ה-20 של המאה הקודמת וגייס תרומות לקרן הקיימת. הוא היה מנהיג חשוב ונערץ ע"י רבים, כולל ז'בוטינסקי והרב קוק.

אביו, בן-ציון נתניהו, היה היסטוריון עתיר זכויות, פרופ' באונ' קורנל, מעורכי ומרכזי האנציקלופדיה העברית. את בניו חינך לציונות ומסירות.

אחיו הבכור של נתניהו, יוני, לוחם מעוטר ואיש ספר שהתקבל ללימודי פיזיקה באוניברסיטת הרווארד, היה סגן מפקד סיירת מטכ"ל, השתתף במבצע ”אביב נעורים“, פיקד על הצלתו של יוסי בן-חנן במלחמת יום הכיפורים, תחת אש כבדה (על כך קיבל את עיטור המופת) ונפל במבצע המפורסם ביותר של צה"ל מעבר לים, באנטבה. מבצע שנקרא על שמו. גם האח הצעיר, עדו נתניהו, שירת בסיירת מטכ“ל והשתתף במבצעים של היחידה. הוא רופא רדיולוג, סופר ומחזאי.

בנימין נתניהו עצמו, שירת כלוחם וקצין בסיירת מטכ"ל, השתתף בפעולות ומבצעים מסוכנים ביותר תחת אש, מעבר לקווי האויב, ובמבצע לשחרור בני הערובה ממטוס סבנה, מבצע בו נפצע. רה"מ נתניהו למד בשתיים מהאוניברסיטאות הטובות בעולם, MIT והרווארד ("מוכר הרהיטים" מכנים אותו כל מיני עיתונאים ויריבים פוליטיים שלא היו מסוגלים אפילו למלא טופס הרשמה לאוניברסיטאות האלה). כשהחלה מלחמת יום הכיפורים, עזב את לימודיו והגיע להילחם בחזית.

בנציון, יוני וצילה נתניהו
בנציון, יוני וצילה נתניהו

נתניהו היה שגריר מבריק באו"ם ונאומיו שם הביאו לו פרסום רב. יכולותיו הרטוריות ושליטתו המרשימה בתורות הנאום וה-debate, היא מעל לכל מנהיג שראיתי בימי חיי, וראיתי כמה. בפוליטיקה הישראלית אין אחד שמתקרב אליו. גם בעולם הגדול אין הרבה.

סטיב פורבס, העורך של המגזין פורבס ואחד מבחירי העיתונאים בארה"ב, כתב ש"נתניהו הוא הצ'רצ'יל של ימינו". אובמה הכריזמטי, שנתפס ע"י חוגים רבים כעילוי, נראה, יותר מפעם אחת, מגמגם ונאלם כשנכבה לו הטלפרומפטר. מנהיגים אחרים מתבלבלים, טועים, נכשלים בלשונם ("נתניהו מאוחדת" וכד').

לאחרונה ראינו את נתניהו עונה לשאלות חברי הכנסת, רובן מיריביו. במשך כמעט שעתיים תמימות הפגין נתניהו בקיאות ושליטה בחומר וענה בצורה מרשימה. יתרה מזאת, שליטתו בתורת הדיבייט הינה בשתי שפות. מי שראה אותו, צעיר מבריק (בן 28) בעימות מול פרופסור פואד עג'מי מאונ' פרינסטון, יודע על מה אני מדבר.

בניגוד לנאומיו כאופוזיציונר, שהיו נגועים לעתים בפופוליזם והתלהמות, נתניהו כראש ממשלה פועל לרוב בשיקול דעת ובתבונה, גם אם הוא יודע שהדברים עלולים לפגוע בו אלקטורלית: כך היה בהסכמים עם הפלשתינים, במחוות כלפי הרשות (כולל ההקפאה), בהגנה הנחרצת על בג"ץ, בהתנצלות בפני תורכיה, בחוסר הלהיטות להשתמש בכוח שלא לצורך, עד כדי כך שאפילו גדעון לוי כתב עליו ש"נתניהו לא שש אלי מלחמות, הוא אולי ראש הממשלה הכי אנטי־מלחמתי שהיה לישראל". אני מודע לעובדה שכאופוזיציונר, נתניהו היה כנראה תוקף את ההחלטות והפעולות הנ“ל, לפחות בישראל פנימה.

גם בין היהודים בארה"ב, הדעות על נתניהו חלוקות. יש לו אוהדים ומעריצים רבים אך גם קבוצה לא קטנה שאיננה אוהדת אותו, בלשון המעטה. אבל גם שונאיו הגדולים נאלצים להודות שבציבור הכללי בארה"ב, נתניהו הוא אחד המנהיגים הנערצים והמוערכים ביותר מכל מנהיגי העולם, כולל שלהם.

בנוסף, עפ"י סקרי "גאלופ", התמיכה של אזרחי ארה"ב במדינת ישראל עולה בהתמדה. אין ספק שהופעותיו של נתניהו בתקשורת שם מסייעות בכך.

גם בנו של רה"מ נתניהו, אבנר, ממשיך את הקשר ההדוק של המשפחה לתרבות, למסורת ולהיסטוריה של העם היהודי, וזכה בחידון תנ"ך ארצי ובמקום השלישי בחידון התנ"ך העולמי (בשלב מסוים הוא הוביל, אך לא ענה על שאלת ראש הממשלה במלואה). הוא עבר גיבוש לצנחנים וסיים בהצלחה גם את מסלול הגיבוש לסיירת. עפ“י פרסומים בתקשורת, הוא סירב לתפקידים ביחידת דובר צה“ל (אחיו הבכור, יאיר, שירת בדובר צה“ל) על מנת לשרת ביחידה קרבית, ובסופו של דבר הגיע ליחידת מודיעין שדה.

מודה שאני מלא הערכה למשפחת נתניהו, על כל העובדות לעיל. אני מאמין שניתן ללמוד הרבה על אדם ממעשיו ומהרקע שלו ומייחס חשיבות למטען המרשים, מכל כך הרבה בחינות, של ראש הממשלה.

ממלכתיות

נקודת זכות נוספת – רה"מ נתניהו הוא מנהיג ממלכתי ומנומס. תאמרו מה שתאמרו על נתניהו – והרבה מזה יהיה נכון – הוא אף פעם לא משתמש בשפה רדודה. הוא אינו גס רוח. אנשים שמכירים אותו אומרים שכך הדבר גם בשיחות ופגישות פרטיות. אותו לא יקליטו אומר לחברת כנסת "ז** בעין תקבלי . . .". הוא לא יתבטא בסגנון כמו "להוריד את הזבל" ולא יכנה את יריביו "אפסים".

עפ"י כל הסקרים, רוב גדול בציבור מאמין שהוא האדם המתאים ביותר להיות ראש הממשלה. כנראה שקללות וצעקות אינן בעדיפות גבוהה אצל הבוחר הישראלי.

* * *

נתניהו כראש הממשלה

בשנים האחרונות עובד נתניהו 24/7, 365 ימים בשנה, נפגש עם מנהיגים מכל העולם, משתתף באינספור ישיבות לתוך הלילה בנושאים הקריטיים ביותר שניתן לדמיין. תפקיד ראש הממשלה של מדינת ישראל – מדינה שמאוימת ע"י כל כך הרבה גורמים, מיום הקמתה – הוא כנראה אחד התפקידים הקשים ביותר בעולם. הוא לא מפיק מכך תועלת כלכלית. ב-2 הרצאות בנות 40 דקות כ"א, הוא יכול להרוויח יותר ממה שהוא מרוויח כרה"מ במשך שנה.

בתחום הכלכלי, נתניהו הוביל את המשק הישראלי להישגים עצומים, כשר אוצר וכראש ממשלה. רשימה חלקית וקצרה מאד: כניסת ישראל לארגון ה-OECD לאחר מאמצים של שנים רבות להתקבל אליו, עידוד חברות שהוביל להשקעות חסרות תקדים בישראל, פתיחת שוק התקשורת – סלולרי, קווי ושידורי טלוויזיה, הסכם שמיים פתוחים, קירוב הפריפריה למרכז ופתיחת מרכזי תעשייה עתירי ידע ועוד ועוד.

עובד 24/7. נתניהו. פלאש 90
עובד 24/7. בנימין נתניהו. פלאש 90

בנוסף לירידה הניכרת בתשלומים על סלולר, שיחות לחו"ל (זוכרים?) וטיסות, הציבור זכה גם לחוק חינוך חובה מגיל 3, טיפולי שיניים לילדים ועוד. קצרה היריעה. החיסכון הניכר בתשלומים על גן הילדים, על השיחות בסלולר ועוד הם משהו שבהחלט הרגשתי בכיס, באופן אישי, כמו כל הציבור בישראל. גם בסוגיית המסתננים טיפל נתניהו בצורה טובה ועצר את שטף מהגרי העבודה שהגיעו לישראל.

שוב, אינני חושב שנתניהו חף משגיאות. ממש לא. אני מאד לא אוהב את הנהנתנות שלו ופרסמתי פוסטים וגם ממים בנושא. אבל ראיתי מקרוב גם את הנהנתנות של פרס, ברק, אולמרט ואחרים. היא לא היתה פחותה. התקשורת, לעומת זאת, נתנה לדברים סיקור שולי, אם בכלל.

כאמור, שנים הסתייגתי מנתניהו מאד, בלשון המעטה. אבל אני מתייחס לעובדות ולמבחן התוצאה. עם הזמן למדתי להעריך מאד את יכולותיו והישגיו, והם גדולים. נולדתי וגדלתי בישראל. אינני זוכר שמצבנו היה טוב יותר, מדיני, בטחוני וכלכלי. הדברים מגובים בעובדות. עברו על הגרפים הכלכליים של ישראל לעומת מדינות מערביות אחרות, ב-20 השנים האחרונות. בדקו את רשימת המדינות עמן יש לישראל יחסים דיפלומטים ואחרים, לעומת העבר. נתניהו רה"מ כבר זמן רב ומגיע לו קרדיט על הדברים.

כשיריבי נתניהו מנסים להציג את המצב כאיום ונורא, מדברים על בידודה של ישראל ומאיימים בחרמות, הם מזלזלים באינטליגנציה של הציבור. זה לא עובד להם כי הציבור, ברובו הגדול, רואה את העובדות לאשורן ולא קונה את הלוקשים האלה. נתניהו נותר, עפ“י כל סקר, האדם המתאים ביותר לתפקיד ראש ממשלת ישראל.

***

מה עם התחום המדיני?

קל להאשים את נתניהו בקיפאון המדיני, אך העובדות לעיל, במיוחד תשובת עבאס להצעת אולמרט, מדברות בעד עצמן. כתב על כך בן-דרור ימיני בטורו, לפני כ-3 שנים: "יש הרבה מאוד טענות צודקות נגד נתניהו בעניין ההליך המדיני. אבל קשה לשכוח את העובדה שהוא לא רק אמר "שתי מדינות לשני עמים", והסכים לחלוקה.

הוא גם הקפיא את ההתנחלויות לעשרה חודשים. לפלשתינים הייתה הזדמנות לפחות לשבת למשא ומתן רציני. אבל דווקא כשכל דרישותיהם נענו הם נעלמו. וכשעבר הזמן, הם נזכרו שהם רוצים עוד הקפאה. זה לא פוטר את נתניהו מאחריות לקיפאון. אלא שלתוצאה אחראים שני הצדדים, ולפי כל מבחן האחריות, הפלשתינית גדולה יותר, הרבה יותר".

אבו מאזן. קיבל הצעות נרחבות ולא השיב כלל. צילום: פלאש 90
אבו מאזן. קיבל הצעות נרחבות ולא השיב כלל. צילום: פלאש 90

עם כל ההסתייגויות והביקורת על מנהיגותו – ויש לי לא מעט – בהסכמתו להקפיא התנחלויות לעשרה חודשים, הלך נתניהו רחוק יותר מכל מנהיגי ישראל בעבר, כולל רבין ז"ל ופרס יבדל"א. המחווה, לבקשת הנשיא אובמה, עוקפת גם את הסכמי אוסלו, בהם ההתנחלויות נשארות עד להסדר הקבע. מצער שאבו מאזן סירב למו"מ בכל התקופה הנ"ל ומסרב לפתיחת מו"מ גם היום. לפני שלוש שנים, מעל במת העצרת הכללית של האו"ם, קרא נתניהו לאבו מאזן: "שנינו כאן, בניו יורק, בוא וניפגש".

הזמנתו זכתה להתעלמות. מאז, קרא נתניהו שוב ושוב למו"מ ישיר. אבו מאזן ממשיך להתעלם ופונה לאו"ם, שם מובטח לו רוב אוטומטי, אך שום דבר מעבר לכך, לטובת עמו. במקביל, ממשיכה הרשות של אבו מאזן בהסתה איומה, בתשלום לרוצחים והעלאתם על נס.

מתוך פוסט שכתבתי על הנושא המדיני: יודעים מה?

בואו נניח לרגע שזהבה גלאון היתה ראש ממשלת ישראל, טליה ששון שרת החוץ ואלון ליאל שר הביטחון. בואו נניח לרגע שהיה לישראל פרטנר אמיתי, חזק, עם כוונות טובות, שמאמין בפתרון של שתי מדינות לשני עמים. מותר לחלום.

בואו נפנטז לרגע שהפלשתינים היו מוותרים על זכות השיבה, שהיה פתרון מוסכם על ירושלים והמקומות הקדושים ושישראל היתה חותמת עם הפלשתינים על הסכם שלום וקץ לסכסוך, ומפנה את השטחים (עם תיקונים וכו').

גם אם היא הייתה אחראית על המו"מ, התוצאות היו זהות. גלאון. צילום: פלאש 90
גם אם היא הייתה אחראית על המו"מ, התוצאות היו זהות. גלאון. צילום: פלאש 90

האם מדינה פלשתינית פצפונת יכולה היתה להתקיים במזרח התיכון? ראו מה קורה במדינות ערביות ומוסלמיות עצמאיות – מאפגניסטן ועד סוריה, מאיראן ועד תימן. אותה תרבות, אותה אידאולוגיה. ראו מה קורה במדינות גדולות, עם צבא חזק ומצויד, כמו עיראק, סוריה, לוב, סיני במצרים, עזה.

כן עזה. זוכרים? הבטיחו לנו שההתנתקות תוביל לגבול שקט, שירי הטילים לעבר ישראל ייפסק, שנכנס לעזה כתיירים ונאכל במסעדות דגים על החוף! עד כדי כך גדולה היתה ההונאה העצמית.

כשישראל יצאה מעזה, ניתנה לפלשתינים האפשרות לחיות ללא כיבוש. שלטון עצמי מלא ברצועה, ללא אף חייל ישראלי אחד.

יש לנו כבר תוצאות של ניסוי (לא רק הערכות וספקולציות): ערב ההתנתקות, קיוויתי שהמיליארדים שיגיעו לעזה, כמו גם הפרוייקטים הגרנדיוזים שתוכננו, כמו הקמת ריביירה מפוארת ברצועה, החממות לייצוא שנשארו שם ועוד (שמעון פרס התרוצץ בעולם וגייס תרומות לעזה. בתי מלון מהמפוארים בעולם תכננו להקים שם סניפים וכו'), יהפכו את עזה ל"סינגפור של המזרח התיכון", יהוו דוגמה ויובילו לנסיגה הדרגתית גם בגדה.

למרבה הצער, לאחר ההתנתקות קיבלנו מושג באשר למפת האינטרסים וסדרי העדיפויות של החמאס – בין רווחת תושבי עזה לבין הרצון לפגוע ביהודים.

כיצד הם ניצלו את ההזדמנות? תרומות הגדולות מכל העולם זרמו לחפירת מנהרות תקיפה והרחבת התשתית עבור ירי טילים לעבר יישובי ישראל.

וכיצד שלט החמאס על הפלשתינים? השלכת יריבים פוליטיים מגגות בניינים, ירי המוני מטווח אפס, רדיפת נשים ונוצרים, תליה של הומוסקסואלים בראש חוצות, קשירת חשודים בשיתוף פעולה עם ישראל מאופנועים וגרירתם ברחבי העיר.

למישהו יש ספק שרגע אחרי שישראל תצא מהשטחים, ישתלטו עליהם ארגונים אסלאמיסטים, מהחמאס והג'יהאד האיסאלמי ועד לאל-קעידה ודאע"ש?

טיל אחד שנפל באזור נתב"ג (לא ממש קרוב) בזמן מבצע "צוק איתן" גרם לביטול טיסות לישראל. דמיינו מצב בו כל מחבל עם נק"ל, שלא לדבר על טיל כתף, יוכל לסגור את ישראל הרמטית לטיסות נכנסות ויוצאות. דמיינו את החיים בגוש דן ובישראל כולה. וזוהי, כאמור, התחזית במקרה בו היה לישראל פרטנר.

* * *

ומה עם הגברת נתניהו?

לאחרונה, כתב יאיר לפיד ביקורת על כך שעורכת המהדורה האנגלית של "הארץ" היא בת זוגו של אחד מבכירי "שוברים שתיקה". אוי מה שעשו לו… מיד תקפו אותו מכל עבר על כך. "מה זה קשור?" שאלו המבקרים? "היא אדם בזכות עצמה!".

כי כשכבר 20 שנה כותבים בכל מקום שאישיותה הבעייתית לכאורה של שרה נתניהו פוגעת בהכרח בתפקודו של ראש הממשלה, הכל בסדר. פתאום כשאחרים עושים זאת, כולם נורא רגישים.

משפחת נתניהו. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
האחריות היא של ראש הממשלה, לא של משפחתו. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חושבים שהסיפורים על שרה נתניהו החלו רק בשנים האחרונות, עם סיפורי הבקבוקים, הרהיטים, העובדים וכד'? איפה… הקמפיין החל מזמן. כבר ב-1996. באותה שנה לבשתי חולצה (בלעדית למנויי "הארץ" דאז) עם קריקטורה לא מחמיאה של שרה נתניהו, מאת חנוך פיבן שאת יצירותיו אני מאד אוהב (היתה לי גם חולצה עם דוד לוי כבלון נפוח מאותה סדרה).

היום אני קצת מתבייש שלבשתי אותה. אף פעם לא תקפו בת זוג של ראש ממשלה, או של פוליטיקאי אחר לצורך העניין, בצורה שאפילו התקרבה לכך. אבל הכל כשר אם זה יפגע בנתניהו.

אני לא יודע אם מה שמספרים על שרה נתניהו נכון או לא. שמעתי סיפורים מסמרי שיער על אחרים דווקא, מאנשים שעבדו קרוב לאח"מים במשך שנים. הבעיה שלי היא עם אנשים שמאמינים, סלקטיבית, אך ורק לסיפורים שמציגים את הגב' נתניהו בצורה שלילית. בשורה התחתונה, על כל עובד בבית רה"מ שהתלונן, יש יותר שמספרים דברים חיוביים. יותר מזה, אנשים שעבדו איתה במקצוע שלה, שלא מועסקים ע"י ממשלת ישראל ולכאורה אין להם שום אינטרס, מספרים שהיא אדם נפלא. מניח שהאמת, כרגיל, היא איפשהו באמצע.

בכל מקרה, גם אם הוא מתייעץ עם רעייתו, כמקובל ברוב המשפחות, בסופו של דבר האחריות הבלעדית היא של ראש הממשלה.

* * *

הערבים נוהרים

זוכרים את "הערבים נוהרים"? ודאי שאתם זוכרים. הדברים נצרבו, למרות שהציטוט איננו מדויק.

אין ויכוח על כך שנתניהו אמר את הדברים משיקולים פוליטיים, על-מנת להאיץ בתומכיו לצאת ולהצביע, אבל הוא לא התייחס לערבים כלאום, אלא כיריבים פוליטיים שמצביעים ברוב עצום למפלגות אנטי ציוניות. הוא לא אמר "הערבים", אלא "המצביעים הערבים" (אגב, הוא גם לא אמר "נוהרים" למרות שכולם חוזרים על כך שוב ושוב ושוב… חפשו בגוגל "הערבים נוהרים" ותקבלו אלפי תוצאות. אמת? דיוק? שטויות!) זה לא עניין סמנטי. זה עניין מהותי.

לא מזמן ראינו דוגמה דומה מבריטניה בה הוזכרו המצביעים הסקוטים. גם בארה"ב, בכל מערכת בחירות, מדברים רבות על המצביעים היהודים, ההיספנים ואחרים ועוקבים אחר שיעור ודפוסי הצבעתם.

2144417-18
איימן עודה. סיוע חסר תקדים למגזר הערבי

הדברים אינם שונים ממנהיג מרצ, שעל-מנת להאיץ בתומכיו לצאת לקלפי, היה מדבר על אחוזי ההצבעה הגבוהים של החרדים שיוצאים בהמוניהם, באוטובוסים מאורגנים, להצביע.

כל מי שחוזר שוב ושוב על המשפט "הערבים נוהרים", עושה זאת רק על-מנת להציג את ראש הממשלה הנבחר של מדינת ישראל כגזען – בארץ ובעולם (כמובן שהספין הזה תורגם ופורסם בכל העולם) וכדי לסכסך ולפלג בין ממשלת ישראל ותומכיה לבין הציבור הערבי.

בינתיים, ממשלת נתניהו היא הממשלה שהעבירה את התקציב הגדול ביותר מאז קום המדינה, בפער אדיר, לאזרחי ישראל הערבים ועושה הכי הרבה על-מנת לשלב ולשפר את חיי אזרחי ישראל הערבים. נתניהו מוכיח, במעשים חסרי תקדים שמדברים בעד עצמם, את רצונו בשיפור חיי אזרחי ישראל הערבים ושילובם בכל התחומים, כולל הוספת תפקידים ציבוריים, ניסיון רציני לפתרון לבעיית הקרקעות בנגב, מוסדות לימוד ומרכזי הייטק, בית משפט ראשון בעיר ערבית ועוד.

אבל מה חשובות העובדות למי שזורק בוץ.

* * *

האלטרנטיבה

ואז אתה שומע את אראל מרגלית, שלדעתי הוא הדבר הרע ביותר שקרה לשמאל הציוני בשנים האחרונות. וולגרי, גס רוח ובוטה, הוא מאשים את נתניהו בשיסוי של יהודים בערבים, סטרייטים בהומואים, ספרדים ואשכנזים, דתיים וחילוניים, ואתה יודע שמדובר בקשקוש מצוץ מהאצבע שמביע, יותר מכל, על הדובר. כי נתניהו למד את לקח לחישתו ההיא לרב כדורי. הוא היום ראש ממשלה ממלכתי ומאחד, שמנסה להגיע לפשרה והידברות בין דתיים וחילונים, מגן על הקהילה הלהט"בית, מגן על בית המשפט, נפגש עם מנהיגים ערבים וקורא לשילובם.

ואז את אתה שומע את אראל מרגלית. צילום: פלאש 90
ואז את אתה שומע את אראל מרגלית. צילום: פלאש 90

לרוב ראשי הממשלה שכיהנו אי פעם במדינת ישראל היו אמירות איומות בהרבה, כולל השוואת יריבים פוליטיים לנאצים וכד'. מס' דוגמאות:

בן גוריון על בגין: "בגין הוא טיפוס היטלריסטי מובהק: גזעני, מוכן להשמיד את כל הערבים למען שלמות הארץ; מקדש כל האמצעים למען המטרה הקדושה – שלטון אבסולוטי".

רבין אמר שהוא ראש ממשלה רק של חלק מהעם (כמי שבחר ברבין ותמך בו בכל ליבו, האמירה הזאת זעזעה אותי), כינה את תושבי רמת הגולן "פרופלורים" ואת מבקריו מהימין "פחדני השלום".

שרון על אוסלו ועל רבין ופרס: "מה ההבדל בין ועד הקהילה היהודית בגטו לבין הממשלה? שם נאלצו היהודים לשתף פעולה, וכאן הממשלה עושה הכול מרצונה." הוא גם השווה את הסכמי אוסלו ל"הצעה הנוראה שהציע אייכמן לקסטנר וליואל ברנד, של 'דם יהודים תמורת משאיות'".

אני יכול להמשיך עם ציטוטים נוספים רבים, גם מאחרים, אך נראה לי שזה מספיק.

נתניהו אפילו לא התקרב באמירותיו לרמת הפלגנות המתועדת של ראשי הממשלה שהוזכרו ובכל זאת, בתקשורת ובאופוזיציה אוהבים להציג אותו כפלגן הגדול בהיסטוריה. כשטן עלי אדמות.

כך לא יוצרים אלטרנטיבה. הגיע הזמן להתייחס בכבוד, לנמק, להציע הצעות קונקרטיות, בכל התחומים. הציבור מאס בהפחדות ובקמפיין שכל כולו מבוסס על ”רק לא ביבי“ ועל ”להוריד את הזבל“ ואת ”האפס“.

 

ליאור בן-עמי

ליאור בן-עמי

מייסד האתר MidEastTruth.com - אתר תמיכה בישראל, בשפה האנגלית, שהוקם ב-2001. ◀   פוסט בעברית, לרגל "בר המצווה", אודות סיפור הקמתו וציוני דרך בתולדותיו, תוכלו לקרוא כאן. ◀   הפוסט כולל סקירה על הקמפיינים המוצלחים של האתר, אזכורו בתקשורת העולמית וההיסטוריה שלו.   דוגמאות: * סרטון שלנו, אודות האפרטהייד במזרח התיכון, הוזכר בתכניתו הסופר-פופולארית של גלן בק וזכה ללמעלה ממיליון וארבע מאות אלף צפיות, רק ביוטיוב, למרות שהוגבל שם לצפיה.   * בעבר אתר MidEastTruth.com היה היחיד שהציג סרטונים מהצד הישראלי - כ-4 שנים לפני הקמת יוטיוב.   * קמפיינים מוצלחים נגד MSNBC, סמסונג , הוועד האולימפי הבינלאומי ועוד. ◀   תומכים בישראל? עשו לנו 'לייק' בפייסבוק!
ליאור בן-עמי