מרכז ליב"ה פנה במכתב שר לביטחון פנים גלעד ארדן ולשר הדתות הרב דוד אזולאי בבקשה לאסור על 'נשות הכותל' ואנשי התנועה הרפורמית להיכנס למתחם הכותל המערבי. מדי ראש חודש עולות נשות הכותל לתפילת ראש חודש בכותל המערבי ולעיתים מתפתחים עימותים בין המתפללים לבינן.

פניה לשרים בשל פעילותן . נשות הכותל
פניה לשרים בשל פעילותן . נשות הכותל

"זה עתה סיימנו מחקר ראשוני לבחינת הקשר בין התנועה הרפורמית ונשות הכותל לארגוני דה לגיטימציה ו-BDS כנגד מדינת ישראל", כתבו אנשי ארגון ליב"ה במכתבם. "מהמחקר עולה תמונה מדאיגה ביותר של חבירת התנועה הרפורמית בישראל ונשות הכותל לארגונים שמאל קיצוני אשר פועלים כל העת כנגד האינטרסים המובהקים של מדינת ישראל ושל עם ישראל".

"ממצאי המחקר מעוררים זעזוע ושאט נפש כיצד יכולים בני העם היהודי, חלקם אזרחי מדינת ישראל, לפעול באופן כל כך בוטה כנגד מדינת ישראל  ובה בעת לדרוש כי ינתן להם מעמד עצמאי ומכובד במקום המקודש והרגיש ביותר לעם ישראל, בו הם יוכלו לפעול בניגוד למסורת ישראל ולעשות ככל העולה על רוחם", הוסיפו הפונים.

"אנו פונים לכבודכם, האמונים על שמירת החוק והסדר במדינה בכלל ובכותל המערבי בפרט, למנוע לאלתר את כניסתם של נשות הכותל ואנשי התנועה הרפורמית לכל מרחב הכותל המערבי ולהפסיק את הסאגה הבלתי נגמרת של ביזוי והשפלת קודשי ישראל ורגשות המתפללים".

נשות הכותל תוקעות בשופר לקול מחאת המשרוקיות של המתפללות בעזרת הנשים

לטענת מרכז ליב"ה, "ארגונים אלה, במסווה של זכויות הפרט פוגעים מידי חודש בחודשו ברגשות המתפללות והמתפללים במקום, מפריעים למהלכה הנורמלי והרגיל של התפילה, מעוררים מדנים ומחלוקת וכל זה בשם קומץ זעיר אוהדים שאין לו אחיזה משמעותית בציבור במדינה. אי אפשר לבוא לפנים משורת הדין ולאפשר להם להמשיך כמנהגן ולעורר טרוניה וכעס".

בתנועה הרפורמית בחרו היום לא להגיב לפניית מרכז ליב"ה לשרים ארדן ואזולאי.

ארגון ליב"ה חושף: הקשר בין המרכז הרפורמי לארגוני BDS

כזכור, דו"ח של מרכז ליב"ה שהתפרסם אמש (ד'), העלה קשר הדוק ושיתופי פעולה מתמשכים בין המרכז הרפורמי לדת ומדינה, הפועל כזרוע המשפטית והציבורית של התנועה הרפורמית, לבין ארגונים רבים התומכים בחרם על ישראל. בתנועה הרפורמית הכחישו.

לדברי ליב"ה, המרכז הרפורמי המשמש זרוע משפטית של התנועה הרפורמית ובראשו עומדת יו"ר 'נשות הכותל', ענת הופמן, עתר לבג"צ יחד עם חמישה ארגוני דה לגיטימציה ו-BDS נוספים מארגוני הקרן החדשה לישראל, לביטול ה-"חוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם".

מתוך דו"ח ליב"ה
מתוך דו"ח ליב"ה

בין הארגונים שחתמו על העתירה מופיעים ארגונים שהצהירו על קידום חרם על ישראל במטרה להיאבק ב'כיבוש': 'קואליציית נשים לשלום', 'ועדת המעקב העליונה לענייני הערבים בישראל' ו'מרכז ירושלים לסיוע משפטי וזכויות אדם', וכן ארגונים העוסקים בהאשמת ישראל בפגיעה בזכויות אדם כלפי הפלסטינים: 'מרכז עדאלה', 'יש דין', 'האגודה לזכויות האזרח' ו'המוקד להגנת הפרט'.

בנוסף, המרכז הרפורמי הצטרף לשורת ארגונים השותפים בקיום כנס "רשימה שחורה" המביע הזדהות ותמיכה בארגוני ופעילי שמאל רדיקלי. בין הארגונים השותפים לכנס ישנם ארגוני דה-לגיטימציה רבים המכפישים את חיילי צה"ל ומאשימים את מדינת ישראל בפשעי מלחמה ובהם: שוברים שתיקה, יש דין, בצלם, אמנסטי אינטרנשיונל, רופאים למען זכויות אדם, גוש שלום, המוקד לזכויות הפרט, האגודה לזכויות האזרח, הוועד הציבורי נגד עינויים.

לכנס זה שותפים גם ארגונים הקוראים לחרם כלכלי על ישראל ותמיכה ב-BDS כמו: קואליציית נשים לשלום, מחסום ווטש, הקרן למגיני זכויות אדם.

בתגובה לדו"ח אמר אמש (ה') מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב כי "התנועה הרפורמית מאמינה שעתידה של מדינת ישראל תלוי בין השאר בחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית וביכולת לנהל שיח ציבורי ער ותוסס. התנועה התנגדה בעבר ותמשיך להתנגד לניסיון להצר את הפעילות של ארגוני החברה האזרחית באמצעות חקיקה. פעולה זו מתאימה למשטרים דיקטטורים ולא למדינה יהודית ודמוקרטית. הקהילות הרפורמיות ברחבי העולם ניצבות בחזית המאבק בתנועת ה-BDS ואנו גאים על כך. באותה נשימה אנו גאים על תפקידנו בהבטחת אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל ובהגנה על הדמוקרטיה הישראלית מפני אלו שמבלבלים בין ציונות ללאומנות ובין דמוקרטיה מתגוננת לדמוקרטיה סותמת פיות".

ענת הופמן, יו"ר 'נשות הכותל' מסרה בתגובה כי "לנשות הכותל יש מטרה אחת. לאפשר לנשים יהודיות תפילה בכותל על פי מנהגן. הקבוצה שלנו כוללת נשים אורתודוקסיות, קונסרבטיביות ורפורמיות המתפללות ביחד. אנחנו פועלות כבר 28 שנה לשוויון ואנחנו הצלחנו בהרבה מאוד מאמצים לקדם את השוויון. בזה אנחנו עוסקות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20