ד"ר לאה גולדין, אמו של הדר גולדין הי"ד, תקפה הבוקר את ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) בעקבות הצעת חוק שהגיש המבקשת ליישם את המלצות ועדת שמגר. לדברי שטרן הצעת החוק הזו באה כדי למנוע שחרור סיטונאי של מחבלים עם דם על הידיים ולחסוך בחיי אדם.

ח"כ אלעזר שטרן מציג את הצעת החוק לפדיון שבויים במליאה

סגן הדר גולדין הי"ד, נהרג במבצע צוק איתן אך גופתו מוחזקת בידי חמאס ועל כן הוכר כ-"חלל במעמד של שבוי ונעדר". אמו  הביעה תסכול הבוקר בערוץ 10 ואמרה כי "בישראל יש חוזה בין המדינה לבין החיילים. כולם שולחים את הילדים שלהם למלחמה, וכמו ששולחים אותם – צריכים להחזיר אותם. החמור מזה, שאנחנו כרגע בתוך אירוע, ומבחינתנו המלחמה עוד לא הסתיימה. לכן אי אפשר לשנות את החוקים והכללים כלפי בנינו".

בעניין הצעת החוק של ח"כ שטרן לאימוץ מסקנות ועדת שמגר, ביניהן שחרור מחבלים בודדים תמורת נעדרים, אמרה גולדין "אלעזר שטרן לא מבין דבר בדמוקרטיה". לדבריה, "הכוונה שלו נובעת רק מפחד, היסטריה וניסיון לנקות את המצפון שלו. הוא יוצר עוד מכשולים בדרך למשא ומתן".

"במשך 30 השנים האחרונות ישנה מסורת- חמאס חוטף ישראל משחררת מחבלים. הגיע הזמן להפוך את המשוואה – במקום שיחטפו לנו חיילים וידרשו מחיר, הגיע הזמן שמדינת ישראל תדרוש מחירים מחמאס על החיילים שהיא מחזיקה. אתם רוצים מערכת להתפלת מים? תחזירו לנו את הבנים", הוסיפה גולדין.

בתגובה לדברים, השיב דוברו של ח"כ שטרן בציוץ בטוויטר כי "החוק של שטרן לא חל על אירוע נוכחי ולכן הוא לא רלוונטי למשפחת גולדין".

"אני מגיש את ההצעה בלב כבד. הייתי שמח להימנע ממנה אם הייתי רואה שלאורך ההסטוריה אנחנו דבקים בעמדה שכאילו אפיינה אז את מדינת ישראל שאין משא ומתן עם הטרור ובגללה הלכנו למבצע אנטבה" אמר אתמול ח"כ שטרן במליאת הכנסת.

"ממשלת ישראל נכנעה לסחטנות של טרור וללחץ מובן של אמהות, של אבות, של קרובי משפחה ושחררנו במחיר בלתי הגיוני רוצחים עם דם על הידיים כשהיה ברור שהם ימשיכו לרצוח. כשהיה ברור שאתה משחרר אותם אתה מצייר מסגרות של מודעות אבל" הוסיף שטרן.

לטענתו של שטרן מדינת ישראל כבלה את ידיה של עצמה כשקבעה כי מסקנות ועדת שמגר לא יחולו על מקרה החטיפה של גלעד שליט שהיא שבוי בעת כינון הוועדה. "אני ביקשתי אז לפרסם את המלצות גם את הם לא יחולו, כדי שדעת הקהל בישראל שהיא מלחיצה את הממשלה תדע מהן ההגיונות של אותה ועדה. מה ההגיונות של המחירים ,כדי שתדע כמה ללחוץ את הממשלה".

לאה גולדין ובנה הדר הי"ד. אוסף משפחתי
לאה גולדין ובנה הדר הי"ד. אוסף משפחתי

"בסוף מי שקיבל את ההחלטה על המחיר המוגזם של גלעד שליט זה לא ראש ממשלה, זה משרד יחסי פרסום שלוש קומות מתחתיי בעזריאלי ואנחנו שילמנו את המחיר. ממשלת ישראל לצערי לא פתחה את ההמלצות, גלעד שליט הוחזר ואנחנו ממשיכים לשלם על העסקה. כל שבוע אנחנו שומעים על משוחררי עסקאות שמתכננים ולצערנו הרב גם הצליחו לגבות מאיתנו מחיר דמים" הצר שטרן.

בשבוע הבא יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון במסקנות ועדת שמגר בנושא התנהלות המדינה במו"מ להשבת שבויים ונעדרים. הועדה שבראשה עומד השופט בדימוס מאיר שמגר הוקמה בשנת 2010 ומסקנותיה הוגשו בשנת 2012 לשר הביטחון דאז, אהוד ברק. עם כינון הועדה הכריז ברק כי מסקנותיה לא יחולו על עסקת שליט.

בין מסקנות הוועדה שהדוח המלא שכתבה לא פורסם מעולם- העברת העיסוק בפדיון חטופים ושבויים מידי ראש הממשלה אל משרד הביטחון שיעמוד בקשר עם משפחות הנעדרים ויהיה אמון על המשא ומתן להשבתם. ההכרעה הסופית בעניין חילופי שבויים תיוותר בידי הממשלה. כמו כן נקבע כי ישראל תוכל לשחרר רק מחבלים בודדים תמורת שבוי במטרה למנוע עידוד חטיפות שיובילו לשחרור מאסיבי של מחבלים. עד כה טרם יושמו המלצות הוועדה.

בשבוע שעבר התייחס ראש הממשלה לעניין השבתם של שאול וגולדין בשיחה שקיים עם כתבים צבאיים. "מעולם לא היתה התחייבות שלי לסגור עסקה עם טורקיה בלי החזרת הגופות. זה עלה בשיחות, אבל לא כתנאי, כי אני יודע שלטורקיה אין שליטה על חמאס", אמר נתניהו והדגיש כי אם תתקבל החלטה של הקבינט בנדון, היא תפורסם. נתניהו לא הסגיר את עמדתו בסוגיה, אך לדבריו "כשאני אכתוב ספר זיכרונות לגבי מה הנחה אותי בעסקת שליט, אתם תופתעו".

אתמול התייחס שר הביטחון לשעבר, משה בוגי יעלון, באוניברסיטת בר אילן לנושא השבת החללים שאול וגולדין הי"ד. לטענתו על הסכם מסוג זה להיות שוויוני "עמדתי בנושא שבויים ונעדרים היא ערכית – אין פודים שבוי יותר מכפי דמיו. לכן הצבעתי נגד בעסקת שליט. מרגע שאנחנו מוכנים לשלם מחירים מופקעים נגד שבויים או גופות, אנחנו מזמינים את האירוע הבא. יש לנו מחויבות מוסרית למי שאנו שולחים לקרב, וצריכים לעשות ככל הניתן לפתור את הבעיה הזו".

"כשאומרים בכל מחיר, אז הצד השני מעלה את המחיר. צריך לנהל מדיניות אחראית. צריך שנאמץ מדיניות ברורה כדי שהסחטנות הזו תיפסק, וצריך לעשות ככל האפשר להחזיר את הדר גולדין ואורון שאול", הוסיף יעלון.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20