אח, דמוקרטיה. אין על דמוקרטיה. שלטון אמיתי של העם. אנחנו מצביעים בבחירות, אנחנו בוחרים את המנהיגים שלנו. אתם יודעים, כל ארבע שנים, או בכל פעם שהנסיבות הפוליטיות כופות את זה עלינו. מצביעים ובוחרים. אבל לפעמים צריך לעזור לדמוקרטיה, כי כבר כמה שנים שהדמוקרטיה שלנו תקועה.  מחליטה כל פעם אותו דבר. ביבי, ביבי, ועוד פעם ביבי. כדי לעזור לדמוקרטיה צריך מישהו שמבין בדמוקרטיה:

מתוך "היום הזה" א'-ה' בשעה 23:00

לפיד מציע חוק לפיו תוגבל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות בלבד. היה טוב, היה מצוין, הציבור רוצה? לא. שתי קדנציות והביתה. מגדלור הדמוקרטיה שנתן לנו היום מאורו הגדול גם האיר  חלק אפלולי בזיכרוננו ושלח אותנו להדליק את האור בארכיון.

הנה פרסום מעיתון הארץ מפברואר 2016. לפיד האריך בחשאי את כהונתו כיו"ר יש עתיד בכעשור. הארכת הכהונה בוצעה בחשאי וללא פרסום פומבי, בשני שלבים: הראשון, בינואר 2014, אז הוארכה כהונתו עד סוף הקדנציה הבאה, כלומר עד סוף הכנסת ה-21. הפעם השנייה הייתה לפני חודשים אחדים, כאשר לפיד שב והאריך את כהונתו בקדנציה נוספת, בהסכמת מוסדות מפלגה.

ביקורת חריפה: ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

זה היה בעיתון.  שפשפנו את העיניים כלא מאמינים ורצנו לחפש את התקנון של מפלגת יש עתיד לברר האם כצעקתה. אז כצעקתה ועוד איזה צעקה.

הנה סעיף חמישים ושש בתקנון: היו"ר המייסד יכהן עד תום תקופת כהונתה של הכנסת ה-22, נעזור לכם עם השנים זה יוצא 2027 – חכו – או עד שיודיע על פרישה מתפקידו או עד שייבצר ממנו לכהן כיו"ר המפלגה, לפי המוקדם.  כמו שכבר אמרנו כדי לעזור לדמוקרטיה צריך מישהו שמבין בדמוקרטיה.

עד שלפיד יעדכן את התוכנה שלנו, כדאי שיבדוק גם  מה קורה עם התוכנה שלו.