שר האוצר משה כחלון נכנס לתקופה עמוסה במיוחד כשהוא מתחיל מלחמה במשחקי ההימורים, ובאראלה ממפעל הפיס. עוד מנסה כחלון בימים אלה להטיל מס מיוחד על בעלי 3 דירות ומעלה.

מאיר שטרית בראיון ל"כלכלי בלילה"

שר האוצר משה כחלון אומר: "מכונות המזל של מפעל הפיס של הטוטו של כל גוף אחר, הם מהרעות החולות שיש לנו במדינת ישראל. אנחנו לא רוצים לחיות במדינה שאראלה ממפעל הפיס היא האישה הכי מפורסמת".

הצעתו של כחלון והמיסוי החדש אמור להוריד את ביקוש המשקיעים ולהגביר את מכירת הדירות, מה שיוזיל את המחירים. שר האוצר ושר השיכון לשעבר מאיר שטרית מגיב על יוזמות אלו וגם יש לו כמה עצות:

"אני מתנגד למיסוי החדש. הוא לא נכון ולא חוקתי. זה בעצם להחזיר מאחורי הגב את מס רכוש. אפשר להחמיר עוד יותר גם להכנס לחשבונות בנק, מי שיש לו מעל סכום מסוים. זה לא חוקי ולא צודק מכיוון שאדם שקנה דירה קנה בכסף ששילם עליו מס מלא. זה מיסוי לא נכון ולא חוקתי. אני חושב ששר האוצר כחלון עושה את כל הצעדים וחלק מצעדיו גם מניבים פירות, אבל זה כמובן ייקח עוד זמן" אומר שטרית.

מתנגד להעלאת מיסים

"אבל יש פיתרון אולטימטיבי אחד. כשהייתי שר שיכון עשיתי את חוק דירות להשכרה שנועד ליצור בארץ היצע של 10-15 אלף דירות חדשות לשנה להשכרה לטווח ארוך. לא מכספי המדינה, אלא קרנות השתלמות, המוסדיות, קופות הגמל שמחזיקות 3 טריליון שקלים מכספי הציבור".

שטרית מסביר "ישתלם להם להשקיע כסף כי החוק שלי נותן להם הטבות מס דבר שנותן להם תשואה של 7% לשנה אלא שהיום הם משקיעים את כספם בבנייני משרדים בחו"ל כי המדינה נותנת פטור ממס על השקעות בחו"ל. אני מציע לבטל את הפטור ממס בחו"ל ולתת הטבות מס רק בישראל. ואז תראה, הרבה מליארדים יזרמו לשוק הזה, לא צריך כספי מדינה, יעירו את השוק ויציעו לאזרחים בישראל דירות להשכרה ארוכת טווח".

על מחיר מטרה אומר מאיר שטרית "מחיר מטרה יוצר בעיה אחת, הוא טוב להוריד מחירים הוא עובדתית עושה הנחות בקרקע. אלא מה כשאתה בונה אלף דירות ויש לך 10 אלפים מועמדים, 9 אלף יוצאים מאוכזבים, לא פטרת את הבעיה ככה".

גם בכל הנוגע למיסוי הימורים חולק שטרית על כחלון "אני נגד העלאת מיסים. גם ככה משלמים 25% מס, שזה דבר שלא כל כך מקובל. אסור להרתיע אנשים להשקיע בפיס, הרבה מהכסף שמושקע שם חוזר בסופו של דבר למדינה בצורת כיתות, מוסדות תרבות. זה לא יעזור להוריד את ההימורים, הציבור הולך בהמוניו לכל מקום שיכול להביא לו כסף".

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה