חוק ההסדרה עבר בקריאה טרומית ברוב של 58-50. בפני החוק עוד דרך ארוכה אך היוזמים מרוצים: "חלק חשוב בתהליך הנורמליזציה של מאות אלפי התושבים ביהודה ושומרון".

דיון הפטריוטים עם העברתו של חוק ההסדרה בוועדת שרים

יוזמת חוק ההסדרה ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי אומרת בתגובה לאישור החוק: "מדובר על הישג משמעותי בדרך לנורמליזציה כלפי אזרחי ישראל שומרי חוק החיים ביהודה ושומרון. צדק אמיתי ושמירה על זכויות אדם חייבים לחול על כל אזרחי המדינה. שאלת הסדרת ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון נכון לה שתידון בשדה הפוליטי ולא בשדה המשפטי . אסור לנו להרוס בנייה שבוצעה בתום לב ובאישור ממשלות ישראל. מוקדם עוד לברך על המוגמר שכן ישנם אתגרים לא פשוטים על מנת לאשר אותו בקריאה שלישית".

ח"כ רפאלי הודתה לשותפיה להצעת החוק: "אני מברכת את השרים נפתלי בנט, איילת שקד ואורי אריאל, סגן השר אלי בן דהן וחברי הכנסת בצלאל סמוטריץ, מוטי יוגב וניסן סלומיאנסקי על עבודה לאורך חודשים שהביאה אותנו להישג המשמעותי היום. השר יריב לוין שיזם והגיש את החוק בעבר ופעל ללא לאות לקדמו, את חברי הכנסת יואב קיש ודוד ביטן על עבודה משותפת מתוך אידאולוגיה הרואה בהתיישבות אינטרס לאומי ממדרגה ראשונה".

"דווקא הצורך לכבד את בג"ץ מחייב אותנו לחוקק את חוק ההסדרה"

ח"כ בצלאל סמוטריץ', יוזם החוק אמר עם העברת החוק בקריאה טרומית: "חוק ההסדרה עבר בקריאה טרומית. היום עשינו צעד ראשון בכיוון הנכון. חוק ההסדרה יעבור בעזרת ה' בארבע קריאות בחודש הקרוב ויהיה חלק חשוב בתהליך הנורמליזציה של מאות אלפי התושבים ביהודה ושומרון".

"ההסדרה ביו"ש תתקדם תוך שמירה על כבודו של בית המשפט. אני מבקש להודות מאוד לשרים בנט שקד על הובלה נחושה של החוק ולראש הממשלה וכלל מפלגות הקואליציה שגילו אחריות ומחויבות להתיישבות ולמתיישבים. ממשלת הימין הוכיחה היום שהיא יודעת למשול ובעזרת ה' נמשיך  למשול, לשנות ולעשות טוב לעם ישראל בכל התחומים". אמר ח"כ סמוטריץ'.

יוזמי חוק ההסדרה. סמוטריץ', מועלם, קיש. פלאש 90
יוזמי חוק ההסדרה. סמוטריץ', מועלם, קיש. פלאש 90

יוזם ההצעה השלישי, ח"כ יואב קיש מסר: "דווקא הצורך לכבד את בג"ץ מחייב אותנו לחוקק את חוק ההסדרה, המציאות כיום דורשת הסדרה צודקת והגונה וזו אינה יכולה לבוא בדרך של התעמרות בתושבי היישובים, הצגתם כעבריינים וכפורעי חוק ועקירתם מביתם. אין בכוונתי ליצור מסלול עוקף בג"ץ – דווקא הצורך לכבד את בג"ץ מחייב אותנו לחוקק את חוק ההסדרה".

תגובת שר החינוך נפתלי בנט לחוק ההסדרה: "כפי שהצלחנו במשימה הזאת, כך נצליח גם להבא – בנחישות, באמונה, ותוך שיתוף פעולה עם ראש הממשלה ושאר מפלגות המחנה הלאומי. זאת המתנה הכי טובה שיכולנו להעניק במלאת יובל להתיישבות".

פרשני 'לפני כולם' מדברים על העברת חוק ההסדרה בקריאה טרומית

ממטה המאבק בעמונה נמסר: "ממשלת ישראל וכנסת ישראל עשו היום צעד משמעותי בדרך להשארת עמונה במקומה לנצח ולהסדרת כלל ההתיישבות ביהודה ושומרון. הריבון במדינת ישראל קבע היום ברוב קולות ברור כי עמונה צריכה להישאר במקומה ואנו מצפים ומאמינים כי גם בית המשפט יכבד את ההכרעה הדמוקרטית של העם בישראל ואת החלטות נבחריו. נמשיך לפעול עד להסרה סופית של חרב הפינוי המונף על היישוב".

חוק ההסדרה עבר היום (ד') בקריאה טרומית ברוב של 58 קולות. מטרת החוק היא למנוע פינוי יישובים בתושבי יהודה ושומרון אשר נשלחו בעידודם ומימונם של רשויות השלטון והממשלות בישראל מצד אחד, ולתקן את העוול שנגרם לבעלי מקרקעין עליהם הוקמו הישובים מצד שני.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.