סערת טראמפ והמידע המביך, לכאורה, של רוסיה עדיין איתנו. טראמפ מצייץ היום: ג'יימס קלפר (מנהל הביטחון הלאומי) התקשר אליי אתמול, התנער מהידיעה השקרית והמומצאת שהופצה אתמול באופן לא חוקי. מומצא. עובדות מזויפות".

מתוך 'לפני כולם' הערב (ה')

"חדשות מזויפות"

בלילה שבין שלישי לרביעי השבוע, דווח ברשת CNN כי סוכנויות הביון והמודיעין של מוסקבה אוחזים במידע מביך אודות ביקור של טראמפ אשר יכול לשמש לסחיטה. על פי הדיווח, לרוסים יש מידע על מסיבות מין של טראמפ עם יצאניות רוסיות במלון "ריץ' קרלטון" במוסקבה. טראמפ דחה את הדברים בחשבון הטוויטר שלו וכתב "חדשות מזויפות – ציד מכשפות פוליטי מוחלט".


מאוחר יותר הכחישה רוסיה את הדיווחים בתקשורת האמריקנית. דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, דמיטרי פסקוב אמר כי זו "המצאה גמורה, שטות מוחלטת". עוד הוסיף פסקו כי הקרמלין "לא מעורב באיסוף מידע מביך" לא על טראמפ ולא על הילארי קלינטון, ובכך ניסה להדוף את השמועות על התערבות רוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית.

לדבריו, הפרסומים האחרונים נועדו לפגוע ביחסי רוסיה-ארה"ב. "ההיסטריה נועדה לשמר ציד המכשפות הפוליטי", הבהיר הקרמלין.

מידע מביך או ציד מכשפות? דונלד טראמפ. צילום: Michael Vadon
מידע מביך או ציד מכשפות? דונלד טראמפ. צילום: Michael Vadon

המידע נאסף על ידי סוכן לשעבר של סוכנות המודיעין של בריטניה. על פי ההערכות בוושינגטון, הרוסים עקבו אחרי טראמפ במשך תקופה ארוכה ובמהלך ביקוריו במוסקבה האזינו לטלפון שלו וניהלו אחריו מעקבים.

במסמכים עצמם מופיע הביטוי הרוסי "קומפרומט"(Kompromat),אשר מבטא מידע שנועד לסחיטה. אמינות המסמכים אינה ידועה, אך הטענות הוצגו בתקציר של שני עמודים שצורף לדוח שהוגש על ידי גורמי המודיעין על התערבותה של רוסיה בבחירות לנשיאות.

בכירים אמריקנים סיפרו ל-CNN כי ראשי סוכנויות המודיעין החליטו להציג את המידע כדי ליידע את טראמפ על הטענות שאם יתבררו כנכונות עלולות לסבך אותו. הנשיא עצמו, כאמור, מכחיש.

לפני כולם

לפני כולם