"זה לא מה שאמרתי", "זה לא שהתכוונתי", "זה לא מה שחשבתי" –  כאשר פוליטיקאי, במקרה הזה פוליטיקאית,  נדרש  ליותר מדי הסברים מהסוג הזה באותו ראיון – סימן שמשהו בניסוח המסרים קצת בעייתי. כמעט שבוע אחרי הסערה שעוררו דבריה באותו ראיון לטלויזיה האוסטרלית התייצבה אמש ח"כ מרב מיכאלי באולפן "פגוש את העתונות" והמשיכה להתחפר. זה אנחנו, כולנו, שלא הבנו. מיכאלי מתעקשת "המשפחה הגרעינית היא המקום הכי פחות בטוח לילדים".

אז מה הקשר בין פגיעה בילדים בתוך המשפחה לבין תפיסת העולם של מיכאלי על משפחות מסוגים שונים? התשובה היא שאין קשר – אבל זה הטיעון שמספקת מיכאלי. מההסברים שלה אתמול נעלם באופן לא מפתיע ההסבר שכתבה מיכאלי בעמוד הפייסבוק שלה בשבוע שער לפיו המתקפה עליה היא "עוד נסיון של גורמים בימין הדתי הקיצוני להציג אותי כמפלצת מסוכנת. צודקים. אני באמת מהווה סכנה לניסיון שלהם להפוך את ישראל למדינה חרדית שבה לנשים אסור לשיר, ללמד גברים".

ח"כ מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הימין הקיצוני נעלם מדבריה מיכאלי כי יום קודם, ביום שישי אחר הצהריים, התברר שבין חברי הימין הקיצוני שתקפו אותה, אבוי, נמצא גם חבר מפלגתה, חבר הכנסת איתן כבל.

אין לי ספק שמאז ומעולם יש משפחות אשר בתוכן נעשים דברים נוראיים, ולידיעתך זה חוצה גבולות, תרבויות ועדות, אך האם בשל כך נרסק את המשפחה וניתן לכל הורה מלווה? ומי ישגיח לשיטתך על המשגיח?

העובדה הכואבת והבלתי ניתנת להבנה היא שיש מקומות מלאי חולי בתוך משפחות, אז לדעתך הפתרון לכך הוא חיסול התא המשפחתי? לא ולא מרב! לא את ולא אף אדם בעולם יכול לממש את רעיון העיוועים שאת מציעה, שלידיעתך כבר נוסה במסגרת הקיבוצית ואף התרסק בקול תרועה רמה שפרנסה ועדיין מפרנסת פסיכולוגים ופסיכיאטריים.

ולא רק פסיכולוגים ופסיכיאטרים. כמה מהרעיונות של מרב מיכאלי כפי שנשמעו בשבוע שעבר הם גם יופי של פרנסה לכותבי סאטירה, או כאלה שיש להם תוכניות סאטירה במוצאי שבת, תוכניות שמעידות על עצמן שאין בהן פרות קדושות – ואצלם שוחטים את כולם ואת כולן. חיפשנו תוכנית כזאת אתמול – ווואלה, לא מצאנו.

הקומיקאים שנעלמו. ליאור שליין. צילום: יח"צ
הקומיקאים נעלמו. ליאור שליין. צילום: יח"צ

 

היא בעד אופציות. אורח החיים של ח"כ מרב מיכאלי עומד כמו פיל באמצע החדר. יש את העניין הזה, שכולם מרגישים לא נעים לשאול עליו – גם כאשר היא מדברת על ההורות שלנו ועל מה שצריך לשנות בה, או לשנות בה על מה שהבנו או לא הבנו.

אז מדוע מי שהצהירה על כך שמעולם לא רצתה להיות אמא, אסור שתשאל על זה בהקשר של תפיסת העולם הזאת שהציגה לנו בטלויזיה האוסטרלית  וקוממה רבים כל כך כאן אצלנו. לבחירה האישית של מיכאלי יש קשר ישיר לקביעה המוחלטת שלה כאילו "המשפחה הגרעינית היא המקום הכי פחות בטוח לילדים". הבעיה היא לא אצלנו.

אמיר איבגי

אמיר איבגי