בבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק בירושלים עדיין מטופלים חמישה מפצועי פיגוע הדריסה אתמול (א') בארמון הנציב. בשעות הבוקר (ב') ביקרו רה"מ בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן את הפצועים המאושפזים בבי"ח הדסה עין כרם.

עדכון מצב הפצועים. צילום: מח' דוברות בבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק

בבית החולים הדסה עין כרם מאושפזים ארבעה מן הפצועים. שניים מתוכם במחלקת הטיפול נמרץ ושניים נוספים במחלקות האשפוז. מצב כל הפצועים משתפר ויציב והצוות הרפואי מעריך כי הפצועים יחזרו לביתם או יחלו בהליך השיקום כבר בימים הקרובים.

חיילת נוספת עדיין מאושפזת במצב קשה ביחידה לטפול נמרץ בבית החולים שערי צדק כשהיא מונשמת ומורדמת, אך קיימת יציבות מסוימת במצבה.

"חיילי צה"ל הם הסוד של המדינה שלנו ובזכותם ננצח"

כאמור, הבוקר הגיעו ראש הממשלה ושר הבריאות לבקר את הפצועים המאושפזים בבית החולים הדסה עין כרם. אל השניים התלוו מנכ"ל בית החולים הדסה פרופ' זאב רוטשטיין ומנהל בית החולים פרופ' יורם וייס.

"פגשתי את הפצועים שלנו, דיברתי איתם ועם המשפחות שלהם.  קודם כל אנחנו מברכים על הטיפול שהם מקבלים על נתיב ההחלמה שמסתמן. זה מחמם לנו את הלב, בצד הלב שנקרע היום אל מול ההלוויות הבאמת מטלטלות של חיילים, חייל וחיילות שלנו, שנגדעו באיבם", אמר נתניהו.

רה"מ בנימין נתניהו מבקר את הפצועים. צילום: לע"מ

לדברי רה"מ, "חשוב ביותר להבין הוא שאנחנו תחת מתקפה מסוג חדש, מתקפה של מפגע בודד שמקבל השראה והוא מחליט בן רגע לעשות מעשה – במקרה הזה, מעשה של דריסה. אנחנו נערכים אל מול התופעה הזאת בשלוש דרכים ועוד אחת: הדרך הראשונה זה להרחיב את התשתית הפיזית המונעת. אנחנו הקמנו בשנה האחרונה עמודים, הקמנו בטונדות במפרציות, בטרמפיאדות, גם ביהודה ושומרון וגם בירושלים. הדבר הזה כבר הציל חיים ואתמול ניתנה ההנחיה להרחיב את זה עוד יותר בירושלים וייתכן גם במקומות אחרים".

"הדרך השניה היא תשתית מודיעינית מונעת. איך אתה יכול לדעת אם האיש הזה יעשה את זה, איך נדע לאתר אותם מראש? וכאן גופי הביטחון עובדים על זה במרץ שנה שלמה. יש עוד כמה פעולות נוספות שאנחנו עוסקים בהן בימים אלה על מנת להיות במצב ייחודי שאנחנו יכולים לאתר מקרים כאלה מראש – דבר חשוב מאין כמוהו", הוסיף נתניהו. "הדרך השלישית היא כמובן ההתערבות המהירה של חיילים ואזרחים. ראינו את זה אתמול עם המאבטח, הקצינה והחיילים שפעלו מהר ועל ידי כך סיכלו אסון גדול יותר. לפעמים מסכלים את האסון עוד בטרם התרחש".

רה"מ ושר הבריאות מבקרים הבוקר את הפצועים. צילום: קובי גדעון לע"מ
רה"מ ושר הבריאות מבקרים הבוקר את הפצועים. צילום: קובי גדעון לע"מ

"אמרתי שיש דבר רביעי, בעיניי הוא הכי חשוב, כשאני ראיתי עכשיו את הפצוע ושתי הפצועות שלנו, זה פשוט לא יאומן, הם אמרו לי דבר אחד: 'ראש הממשלה, אנחנו רוצים לחזור לקורס, אנחנו רוצים לחזור לשירות, אנחנו רוצים להמשיך במשימה שלנו כחיילי צבא הגנה לישראל'. זה הסוד האמיתי של המדינה שלנו ובגלל זה אנחנו ננצח, בגלל זה ניצחנו עד היום", ציין רה"מ.

"אני חייב להגיד שההורים, גם כן הם אסירי תודה, כשהם רואים כמונו את השינוי שחל במצבם של הפצועים. הרופאים והצוותים הרפואיים, עומדים שם והם כמובן עושים את המלאכה מסביב לשעון – כל הכבוד", סיכם נתניהו.

בתוך כך, בשעות הצהריים הובאו למנוחות כל הרוגי הפיגוע סגן שיר חג'אג' (22) הי"ד, סגן משנה שירה צור (20) הי"ד, סגן משנה יעל יקותיאל (20) הי"ד, וסגן משנה ארז אורבך 20) הי"ד.

הנרצחים מימין לשמאל: סגן שיר חג'אג' (22) הי"ד, סגן משנה שירה צור (20) הי"ד, סגן משנה יעל יקותיאל (20) הי"ד, וסגן משנה ארז אורבך 20) הי"ד
הנרצחים מימין לשמאל: סגן שיר חג'אג' (22) הי"ד, סגן משנה שירה צור (20) הי"ד, סגן משנה יעל יקותיאל (20) הי"ד, וסגן משנה ארז אורבך 20) הי"ד
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20