ערוץ הטלויזיה אל מיאדין המקושר לארגון הטרור חיזבאללה בלבנון ראיין במרמה חברי כנסת ישראל, כך נחשף היום ב"ידיעות אחרונות".

הפטריוטים באולפן

בין המרואיינים בתכנית "מה שקרה ב-2006" העוסקת באירועי חטיפת החיילים אלדד רגב ואהוד גולדווסר הי"ד ובמלחמת לבנון השנייה: שר הביטחון דאז וח"כ בהווה עמיר פרץ, ח"כ ציפי לבני שכיהנה אז כשרת החוץ ח"כ והאלוף (במיל') איל בן ראובן וכן תומר ווינברג שנפצע בתקרית החטיפה.

עוד הופיע התכנית ראש אמ"ן לשעבר, האלוף (במיל') עמוס ידלין, שמיהר להבהיר כי לא התראיין לתחנה וכי נעשה שימוש בקטעי ראיונות שלו מהתקשורת הישראלית.

בפרק הראשון מתוך שלושה ששודר במוצאי שבת, מתראיינים  בן ראובן, ידלין, פרץ ו-ווינברג. "בפברואר פנה אליי העיתונאי האיטלקי מיקלה מוני וסיפר שהוא אוסף חומרים לכתבה נרחבת על אירוע החטיפה", סיפר ווינברג ל"ידיעות אחרונות". בראיון לסרט גולל וויינברג את סיפור החטיפה "ברגע שהתחיל הירי הבנתי שזה מגיע מכיוון חיזבאללה, פתחתי את דלת ההאמר, לא הסתכלתי על חבריי שישבו במושב האחורי וברחתי".

פעיל חיזבאללה העיד בסרט "ראינו את החייל שנפצע והצליח לברוח, אבל תפיסתו בשבי לא הייתה מתוכננת בפקודות המבצע ולכן לא לקחנו אותו". בכתוביות הפתיחה והסיום מודים היוצרים למחלקת ההסברה והתקשורת של החיזבאללה.

ווינברג סיפר: "בפברואר פנה אליי במייל מיקלה מוני שהציג את עצמו כעיתונאי של סוכנות הידיעות האיטלקית אנס"א ברומא. הוא ביקש לראיין אותי על פרשת החטיפה. דחיתי אותו כמה פעמים והסברתי ששחזור האירוע עלול להחמיר את מצבי הנפשי והגופני. העיתונאי האיטלקי לא ויתר, ובסופו של דבר הסכמתי להתראיין. כשהגיע אליי הביתה, סיפר שהוא שוהה בירושלים והגיע אליי במיוחד 'כי העם האיטלקי מעוניין מאוד לשמוע את הסיפור שלך, וחשוב שהאיטלקים יכירו את נסיבות החטיפה'".

פרץ
עמיר פרץ. צילום מסך

לדברי ווינברג ל'ידיעות' העיתונאי דחק בו להצטלם על רקע סרטון החטיפה שהופיע בסרטון עבר של החיזבאללה ואף הציע לו עבור זה תשלום בסך 2,000$ מהמפיק, אך הוא סרב. "חברים שלי עשו לי שיימינג כי אחרי כל מה שסיפרתי לעיתונאי האיטלקי, הם שידרו רק קטע שממנו משתמע כאילו ברחתי מהרכב והפקרתי את חבריי. בבת אחת צפו אצלי הזיכרונות מהאירוע ההוא ונכנסתי ללחץ. מאז שידור הסרט גם לא הלכתי לעבודה", סיפר ויינברג שעובד בתחום ההיי טק.

חברי הכנסת פרץ ולבני הוטעו אף הם. דובריהם סיפרו כי נאמר להם שצילומים ישודרו ב- BBC ובטלוויזיה האיטלקית. העיתונאי האיטלקי מיקלה מוני אמר כי הוא עצמו לא ידע שהראיונות יגיעו לחמאס וכי סמך על המפיק הפלשתיני אחמד ברגותי שטען כי הם ישודרו ב-BBC ובאל ג'זירה.

מוני לא השיב לטענה כי הטעה כשהציג עצמו כעיתונאי מטעם סוכנות ידיעות איטלקית והכחיש שהציע תשלום לויינברג. "כשגיליתי שערוץ של חיזבאללה שידר את הראיונות ולא אל־ג'זירה או הבי־בי־סי, הבנתי שסידרו אותי ויצאתי שקרן מול המרואיינים שלי. אני פוחד לאבד את עבודתי", אמר. סוכנות הידיעות  האיטלקית אנס"א אישרה כי מוני עובד עימה אך הדגישה כי לא נדרש לראיין מטעמה בנושא החטיפה.

"אני עיתונאי מקצועי, אין לי קשר לערוץ אל־מיאדין ולא לחיזבאללה, ואני לא מעוניין בקשר איתם. תומר ויינברג הוא בחור נחמד מאוד, ואני מרגיש כלפיו אי־נעימות גדולה. פניתי בכעס גדול למפיק ברגותי, והוא טען שאין לו מושג איך הראיונות התגלגלו לערוץ אל־מיאדין".

ח"כ איל בן־ראובן אמר: "זה מעשה חמור, ואני שוקל לנקוט הליכים משפטים נגד העיתונאי האיטלקי. כמובן שאילו ידעתי בראיון שהוא ישודר בערוץ של חיזבאללה לא הייתי מתראיין. מישהו עשה פה תרגיל".

 

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20