כמה רגעים היסטוריים מרגשים כאלה מזדמנים לו בחייו של יהודי, ישראלי, ציוני פטריוטי. לשמוע את נשיא ארצות הברית, ולחתום על כל מילה. לראות את מי שעומד בראש המעצמה הגדולה בעולם מדבר מגרוננו. זה לא קורה הרבה, וגם אם אמש נאמר הדבר המובן מאליו עבורנו, אי אפשר שלא להתרגש.

הצהרת בלפור, שחרור ירושלים, הצהרת טראמפ. בקטנה. איפה אתם הייתם ברגעים היסטוריים אמיתיים – כאשר ממקלטי הרדיו בקעו הקולות האלה שהזכירו לנו את האנשים שההיסטוריה, מה לעשות, לעולם לא תזכור.

אח. קשה הוא טעמה של המרירות. אפשר לזהות אותו בקול, כפי שניכר בקולה של גלאון, ולפעמים מספיק גם מראה פנים, כמו זה שצפינו בו אמש על המסך.

טראמפ מכריז על ירושלים כבירת ישראל. צילום: רויטרס
טראמפ מכריז על ירושלים כבירת ישראל. צילום: רויטרס

 

הכרזה על הכרה בירושלים כמדיניות של גחמה – בשונה מפרשנות שאין בה טיפת גחמה. איך אמר האיש: חופשה באי בודד – לפעמים לא דבר רע כדי להחזיר למוטב אנשים שאיבדו את זה כבר מזמן. לנקות את הראש לבד ולחזור למציאות שלנו, זו המציאות שהכיר בה אמש הנשיא טראמפ. אבל אם כבר נסיעה לאי בודד. רק לא עם העיתון הזה מהבוקר. תשעה מאמרי דעה בעמוד הראשון: מילות מפתח: ייאוש, הלוויות, בריחה מחקירות, הזדמנות שהוחמצה, מחאה, אשליה שנופצה. ולא לשכוח את הכיתוב מתחת לתמונה בעמוד הראשי "מדינות ערב גינו את ההכרזה".

עיתון הארץ, זהבה גלאון וערד ניר. המרירות והחמיצות כדרך חיים. הכל כל כך צפוי. אבל האם זה מה שהייתם מצפים לשמוע ממי שהיהדות (לשיטתם) ירושלים והכותל נמצאים תמיד ברוממות גרונם: התנועה הרפורמית שפרסמה הודעה שכותרתה דאגה מהבית הלבן, כן-כן, "דאגה". "ירושלים היא בירת הנצח – אבל". אין אנו יכולים לתמוך בהחלטתו של הנשיא להתחיל בהכנת מהלך זה בהיעדר תכנית מקיפה לתהליך שלום".

כאשר שמענו את הדברים האלה של טראמפ אתמול ואת חלקו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ביצירת הרגע ההיסטורי הזה נזכרנו במשהו. נזכרנו בשר החוץ מטעם עצמו. האיש שתמיד שיודע לנסח בפאתוס מסקנות נחרצות מרחיקות לכת – אבל יש להן בעיה קטנה למסקנות האלה. הן לא עומדות במבחן המציאות.

"התפיסה שלך את אמריקה, מיושנת לא רלוונטית וגורמת נזק למדינת ישראל". יאיר לפיד. מסקנות מרחיקות לכת – שלא תגידו שלא היזהרנו. דרישת שלום מהבית הלבן,  וחג שמח לירושלים.

אמיר איבגי

אמיר איבגי