ועדת החינוך, התרבות והספורט בכנסת קוראת היום (ג') למבקר המדינה לבחון את כל סוגיית ההתנהלות סביב קבלת ההחלטות להקמת רחבת התפילה לזרם הרפורמי בכותל הדרומי, שהביאו לפגיעה בחוק הארכיאולוגיה ובחוקי הבניה. כמו כן, הגיעה הוועדה למסקנה כי העבודות לבניית הבמה הנוכחית נעשו ללא היתרים מתאימים ובניגוד לחוקי המדינה. מהדיון עלה כי כל בעלי המקצוע בענף הארכיאולוגיה הרלוונטיים לדיון מציגים את דעתם בדבר עוצמת הפגיעה והחרדה לגורלו של הגן הארכיאולוגי במקום.

ד"ר אילת מזר וח"כ אורן חזן בוועדת החינוך היום (ג') בכנסת

הוועדה התכנסה בעקבות פניה דחופה של ד"ר אילת מזר, מנהלת החפירות הארכיאולוגיות בפסגת עיר דוד והעופל, בדבר פגיעה בארכיאולוגיה ובעתיקות בעיר העתיקה. 'מתווה הכותל' אמון על הסדרת רחבת תפילה לרפורמים אושר בממשלה בינואר האחרון, לאחר שקיבל את אישורה של רשות העתיקות. המתווה קובע כי "נשות הכותל" לא יידרשו להתפלל ברחבת נשים ותוכשר רחבת תפילה בחלקו הדרומי של הכותל, באתר 'קשת רובינסון', מדרום לשער המוגרבים. שם יתקיימו תפילות מעורבות של גברים ונשים ללא מחיצה.

עם זאת, ארכיאולוגים בכירים מוחים בתוקף על ההחלטה לבנות את רחבת התפילה באתר הארכיאולוגי ומסבירים כי במקום נתגלו ממצאים ארכיאולוגיים ייחודיים שאין שני להם בעולם. "מתן אישור לבנות רחבת תפילה בתוך שטח שהוכרז כגן ארכיאולוגי על ידי רשות העתיקות זוהי מעילה באמון הציבור", זועק מאיר בן דב, ארכיאולוג החפירות שליד הר הבית.

בן דב תוקף בחריפות את אנשי רשות העתיקות וטוען כי "רשות העתיקות מופקדת לשמור על הנכסים הארכיאולוגים של מדינת ישראל ומה שקורה שם זו פגיעה בעתיקות ובאתר מורשת לאומי שאין כדוגמתו. את כל ההיסטוריה של ירושלים הם הורסים. מי נתן להם רשות לעשות את זה? זוהי הפרת חוק בצורה הכי בוטה. כל מי שנותן יד לדבר הזה עושה עבירה". עוד הוסיף הארכיאולוג כי הוא חושש "שאונסק"ו יצטרכו להיכנס לתמונה בגלל מה שעשו שם. הם פשוט הכשירו החלטה לא חוקית".

%d7%94%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%9c-%d7%94%d7%93%d7%a8%d7%95%d7%9e%d7%99-1
האתר הארכיאולוגי 'קשת רובינסון' המיועד להריסה לטובת הקמת רחבת התפילה. צילום: ד"ר אילת מזר

עמדה זהה ולא פחות חריפה כבר פורסמה בחודש מרץ האחרון על ידי שורה ארוכה של בכירי הארכיאולוגים בישראל, חברי המועצה לארכיאולוגיה. הארכיאולוגים שלחו מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו בו הם פונים אליו בבקשה דחופה למנוע את הפגיעה החמורה וההרסנית באתר עם יישום מתווה הכותל.

בעצומה כתבו כי באתר המדובר, 'קשת רובינסון' התגלו "שרידים רבי-רושם מתקופת הבית השני, הנותנים ביטוי יחידאי לפאר העיר במקום מרכזי זה שלמרגלות הר הבית ולחורבנה בשנת 70 לספירה", והוסיפו: "לשרידים המרשימים והחשובים הללו, אין אח ורע. זהו אתר מורשת יהודית – עולמית ראשון בחשיבותו".

כבר לאחר החלטת בג"צ בשנת 2003 נבנה בתוך האתר מתחם לתפילה מעורבת צמוד לכותל, באורך של 12 מטרים ולידו נבנה משטח לתפילה ולשמחות בגודל 500 מ"ר. בניה זו, שכבר קיימת במקום כיום, "מהווה פגיעה ממשית בחזות האתר, במסלול הביקור וביכולת הסברתו לקהל ויש לסלקה בהקדם. זה המקום היחיד שניתן לראות וניתן לגעת בשרידי החורבן", הוסיפו הארכיאולוגים במכתבם לראש הממשלה.

יש לציין כי בדיון הוועדה בכנסת השתתפה גם יו"ר ארגון נשות הכותל ענת הופמן ואמרה כי נשות הכותל התנגדו תמיד לפתרון ב'קשת רובינסון'.

האתר הארכיאולוגי 'קשת רובינסון' המיועד להריסה לטובת הקמת רחבת התפילה. צילום: ד"ר אילת מזר
האתר הארכיאולוגי 'קשת רובינסון' המיועד להריסה לטובת הקמת רחבת התפילה. צילום: ד"ר אילת מזר

ח"כ יהודה גליק אמר בלהט במהלך הדיון בוועדה: "אנחנו תמיד נמצאים במתח בין שני קווים מקבילים: הרצון לשמור על המורשת והערכים הארכיאולוגים ומצד שני, הרצון של מדינת ישראל להתפתח ולהתקדם. אני ממליץ שרשות העתיקות תהיה הגורם שיבנה את רחבת ישראל שנותנת מענה למאות אלפי יהודים מרחבי העולם, שאמנם אני חולק על דעתם, אבל דווקא במקום שיש בו עדות ארכיאולוגית על החורבן, אני חושב שזהו המקום לתיקון של אהבת חינם ומתן אפשרות לכל אדם שירצה בכך להתפלל על פי דרכו".

רשות העתיקות אמרה כי תפקידה הוא למצוא את האיזון הנכון בין שמירה על העבר והערכים הארכיאולוגיים ובין מתן פתרון לצרכי הפיתוח של המדינה ולכן הסכימה לבניית הרחבה הזמנית. לדברי מנכ"ל רשות העתיקות ישראל חסון, "אין ולא תהיה פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20