מחאת תושבי הגליל הגיעה לכנסת. הבוקר (ב') החריפו מאות מתושבי הגליל את מחאתם על רקע הסכום הזעום שהוקצב להם בתקציב המדינה הדו שנתי. זאת למרות הבטחת הממשלה להעניק להם 18 מיליארדי שקלים לפרויקטים ותשתיות במסגרת התכנית הלאומית לפיתוח הצפון.

התושבים הגיעו בהמוניהם באמצעות 17 אוטובוסים וכן רכבים פרטיים להפגנה שהתקיימה מול משכן הכנסת. בנוסף, נכחו כ-40 ראשי רשויות מהצפון בדיוני היום הראשון לפתיחת מושב החורף בוועדות הכנסת.

שר האוצר משה כחלון אמר במהלך הדיון בוועדת כספים כי הנושא יקר לליבו. הפעילים שקטעו את דבריו והשליכו גלילים של נייר טואלט באולם, הוצאו לבסוף מהאולם ע"י המאבטחים. השר הודיע כי הערב יקיים ישיבה לקידום התכניות לפיתוח צפון הארץ בהשתתפות ראשי רשויות, שר הביטחון אביגדור ליברמן והשר לפיתוח הנגב והגליל אריה דרעי.

תושבי הצפון רואים בתקצוב שהובטח להם מקפצה שתזניק קדימה את האזור. באוגוסט האחרון הפגינו התושבים בצומת כח הדרומית לקריית שמונה לאחר שגילו כי מההבטחה הגדולה הוקצו מאות מליונים בלבד וטענו כי "הממשלה מתנתקת מהגליל".

ראשי רשויות בצפון: "הבטחות צריך לקיים"

לדברי ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר, "את הממשלה הזאת מנהלים 200 אלף תושבי יהודה ושומרון והגיע הזמן שהממשלה תדאג גם לחבל ארץ נוסף, הגליל, שבו חיים יהודים, ערבים, מוסלמים, דרוזים. הגיע הזמן להזיז את גבול המדינה מקיסריה צפונה. המדינה לא נגמרת בקיסריה, היא מסתיימת בגבול הצפון אל מול החיזבאללה".

מחאת תושבי הצפון. צילום: יונתן זינדל, פלטאש 90
מחאת תושבי הצפון. צילום: יונתן זינדל, פלטאש 90

"תושבי הגליל לא נמצאים במקום מתוך מסכנות, אלא מתוך עצמה וחוזק, ואנחנו רואים בכל חלון הזדמנויות חד פעמי", אמר ראש עיריית צפת אילן שוחט. הוא ציין כי התושבים מרגישים שלא "סופרים אותם".

אופיר שיק, מנכ"ל "לב בגליל" המקדמת חקיקה למען הצפון, אמר בדיון כי "בצדק החליטה הממשלה על תכנית לאומית לפיתוח הצפון ובצדק תובע היום הצפון את מימוש ההחלטה". שיק הוסיף כי "הגליל לא ימשיך להיות הצימר של המדינה. בראש ובראשונה זהו אינטרס של הממשלה בעצמה. הגיע זמן להוביל ליישום החלטת הממשלה ולהפנות משאבים משמעותיים לצפון".

"אני עדיין מאמין שחיזוק הגליל הוא אינטרס לא רק שלנו אלא גם של ממשלת ישראל", אמר ראש עיריית קריית שמונה ניסים מלכה והוסיף כי "הבטחות צריך לכבד ולקיים".

"הממשלה מאבדת את הצפון". תושבי הגליל הבוקר מול משכן הכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"הממשלה מאבדת את הצפון". תושבי הגליל הבוקר מול משכן הכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה אמר כי "זה הזמן של ממשלת ישראל להציל את הגליל. יש פה הזדמנות חד-פעמית למנף את יתרונותיו וחוזקותיו של הגליל ולצמצם את הפערים הגדולים שנוצרו בכל תחומי החיים בין הצפון למרכז ודרום הארץ". הוא הוסיף כי אין להעביר את תקציב המדינה ללא תקצוב הצפון וקרא לשרים: "אל תאבדו את הצפון".

חברי כנסת רבים מהקואליציה תמכו בתושבים והודיעו כי ישהו את הצבעתם עם הממשלה אם לא יועבר הכסף המובטח לצפון.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20