שרת התרבות והספורט מירי רגב מגיבה להחלטת האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה שלא להזמין אותה ואומרת כי מדובר ב"החלטה פחדנית ולא דמוקרטית של גוף שמדיר את עמדת הציבור ונבחריו". רגב ציינה כי תישא נאום בעמוד הפייסבוק שלה, במקביל לקיום הטקס.

עוד אמרה רגב כי "החלטת הנהלת האקדמיה לקולנוע היא החלטה צפויה לאור הניסיון של האקדמיה בימים האחרונים, להכתיב ולצנזר את נאומי.  זוהי החלטה פחדנית ולא דמוקרטית של גוף שמדיר את עמדת הציבור ונבחריו, דווקא בערב שאמור לייצג את חופש הביטוי והיצירה. ההחלטה הזו נועדה לדבר אחד בלבד – למנוע מהציבור לשמוע את עמדתי הצודקת שסרטים שמפיצים דיבה רעה ושקרית על חיילי צה"ל, כמו פוקסטרוט המועמד לפרס אופיר – לא ימומנו מתקציב המדינה". לדבריה, "ההחלטה האומללה הזו של האקדמיה לא תמנע ממני להשמיע את דבריי".

רגב. תישא נאום בעמוד הפייסבוק שלה
רגב. תישא נאום בעמוד הפייסבוק שלה

מוקדם יותר הודיעה האקדמיה כי אף פוליטיקאי לא יוזמן לטקס פרסי אופיר בשבוע הבא, בניגוד לשנים קודמות שבהן שר התרבות היה מוזמן לטקס ואף נואם בו.

הרקע להודעה הוא הרצון למנוע עימותים במהלך הטקס לאחר שבשנה שעברה יצאה שרת התרבות מירי רגב בהפגנתיות במהלך קטע שכלל את מילותיו של הלאומן הפלסטיני מחמוד דרוויש.

"כן, יצאתי באמצע שירו של מחמוד דרוויש בטקס אופיר", כתבה אז השרה רגב בעמוד הפייסבוק שלה. "יש לי הרבה כבוד וסבלנות לאחר, אבל אין בי שמץ סבלנות לדרוויש ולכל מי שרוצה לחסל את עמי או מדינתי. לא אהיה קהל לשיריו".

על מה בוכים האמנים? מתוך "כלכלי בלילה". 

השנה הכנס היה אמור להיות נפיץ במיוחד לאור העובדה שאחד המועמדים המובילים לזכייה הוא הסרט "פוקסטרוט", שעם השחקן הראשי בו ליאור אשכנזי נקלעה רגב לעימות מתוקשר.

בהודעה שפורסמה היום נאמר כי הנהלת האקדמיה נחושה "לעשות כל שביכולתה כדי למנוע חזרה על אירועים מצערים מסוג זה, ועל כן החליטה שלא להזמין פוליטיקאים לטקס חלוקת פרסי ההצטיינות, ובכך להתאים עצמה לנהוג בעולם".

יש לציין כי פוליטיקאי היחיד שישתתף באירוע הוא ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, שעירו מארחת את הטקס.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי